1. acele başı genellikle ege yöresinde kadınların adak adamaları sonucunda, adak gerçekleştiğinde acele bir şekilde helva karmaları ve bu sırada yedi yasin okumaları ile gerçekleşen geleneksel bir inanıştır. helva mahalledeki diğer evlere dağıtılır. mahalledeki diğer kişiler, adak adayanın adak adadığını bildiğinden, helva geldiğinde adağın gerçekleştiğini bilerek mutlu olurlar. acele bacı denilen bu inanış yüzünden memleket ziyaretlerinde irmik helvasından mide fesadı geçirecek konuma gelmişliğimiz mevcuttur.*

ukteyi veren: damda deli var(27.12.2007 22:56)
  2. geçen hafta itibariyle annem ve teyzemin benim daha iyi bir iş ( hatta benden gizli olarak izmirde hayırlı bir iş) bulabilmem içn cuma günü öğlen vakti yapmış oldukları helva karma ve dua okuma eylemidir. bana düşense sadece yapılan helvayı bir güzel yemektir.
  3. izmir yöresinde tanınan ermişlerimizden. bugünün işini yarına bırakmayı hiç sevmezdi. dileğin gerçekleşmesi durumunda takip eden ilk cuma günü helva karıp dağıtmanız onu mutlu eder; sonraki adaklarınız izin yüzünüzün olmasını sağlar.
  4. ege/izmir taraflarında çok sık başvurulan dua etme yöntemi. yıllar önce bize annemler ve komşular yaptığında sanırım 3 kızdan bir tek bende tutmuştu ben girmiştim üniversiteye. he bu olmasa girmez miydim? gene girerdim de neyse.

bir diğer olayı ise dileğiniz kabul olduğunda yine komşuları toplayıp irmik helvası yapılmalı, ritüel tekrar edilmelidir.
  5. an itibari ile bizim evde helvası yapımda olan ermiş. komik lan, beni odaya tıktılar, evdeki hiç bi erkek konuşmamalıymış falan. 6 kadın mutfağa kapandı ellerinde yasin'ler falan. helvadan bana da pay düşer umarım, benim derdim o. ehe