merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

a rh pozitif

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. genelde o kadar çok görülür ki bu kan grubu ,kan vermeye gittiğinizde kızılaycı hemşire ablanın yüzü asılır,size nazıkce kapıyı gösterir.hatta o derece fazladır ki hastanelerde acil a rh (+) kan grubu ihtiyacı olduğunda anonsa bile gerek kalmaz:
    -hamza olum senin kan grubun ne?
    - a pozitif hocam ama ben iğneden korkarım
    -hemşire hanım?
    - aaa hocam hep ben veriyorum amaaa..
    gibi durumların yanında konu bahsi geçen kan grubunun fazlalığından dolayı bayatlayan kanlar kan kültürü besiyeri olarak mikrobiyolojide de kullanılır.
  2. o kadar fazla, o kadar fazladır ki, aynı anda zıplarlarsa dünyanın dengesini bile değiştirebilirler bu kan grubuna sahip olanlar. hiç a rh + kan arandığını duymadım. duysam gidip hemen kanımı vericem. yoldan geçen 10 kişiyi çevirin, 10da bu kana mensup çıkar.
  3. rezil kan grubudur.neden bu kadar çoksun he kırarım kafanı adam ol.a harfi a olalı bu kadar ezilmemiştir.nerde kaldı ilkokulda çocuğunu a sınıfına yazdırmak için bir yerini yırtan veliler.ne hallere düştün bak yazık..
  4. allah vermesin de başıma bir kaza gelse ve şiddetle kana ihtiyacım olsa çok rahat yaya yaya bulunacak kan... olmadı sokaktaki köpekten tedarik ederler... alçaltmak için değil, o derece var yani... ha bak sen bana dersen ki "ortaoyuncusu onca a rh pozitifin içinde bu sağlık sistemi sana mikroplu, aidsli, hepatitli, cenabet kanı zerk eder bünyeden"... o zaman ben de sana derim ki, " dünyayı amerika yönetiyormuş, aslında domuz gribi kene salgını falan hep küresel savaş hedödö hedefene al fistanlı kızlar hedene"... evet...
  5. çok fazla a kan grubunda insan olduğu için, yaralananların da çoğu bu gruptan oluyor. bu sebeple a rh (+) olanların kan vermeleri herkesten çok gerekli. "nassı olsa çok a postif var, ben gidip vermesem de birileri verir" diyen tembel a'lar toplumun geleceğini tehlikeye sokuyor.

ama 0'lar öyle mi, "ben 0'ım, gidip 4 ayda bir kan veririm" diyor hepsi. lan oğlum zaten 5 kişi 0 grubunda, hadi 6 olsun, kan falan lazım olmuyor onlara kırk yılın başı gidip birisi yaralanacak da ünite ünite lazım olacak kan öyle mi? yok abi, ama yine de 0'lar daha bilinçli biçimde "benim kanımda olanlardan az var, gidip vereyim." diyor.

şimdi bu vericilerin şartlanmışlık durumunda, başına bir iş gelmesi riski eşit olan a ve 0 grubu insanlarının hangisi daha kolay kan bulur?
  6. gerek ihtiyaç duyacak nüfusun fazla olması,gerek "nasıl olsa çok var bana ihtiyaç olmaz" fikri nedeniyle pek bulunmayan kan.

bir arkadaşın hacettepede ameliyat olacak dedesi için bulunamamıştı da,kan verip kafa döne döne sınava girmiştim.
  1. 1