• görseller

• aşkım
    • aşkım
  1. bir insanın; kendinden çok sevdiği ve de değer verdiği kişiye genellikle evlenmeden önce söylediği sözdür. evlendikten sonra da aşkım demeye devam edene pek rastlanmamıştır.
  2. bir sevgi sözcüğüdür ancak sevgililer arasında geçen diyolaglarda her cümlenin başını ve sonunu parsellemiş ve bu nedenle anlamını yitirerek sıradanlaşmıştır. alternatifleri hayatım, birtanemve bebeğimdir. ayrıca balım şeklinde akıllara zarar bir türevi mevcuttur.
  3. bir kız ismi.*

bir zamanlar arzum'da çalışan bir kız tanımıştım aşkım adında. arayıp da santrale "aşkımla görüşebilir miyim" diye rica edince hemen bağlarlardı kendisine. tek sorun, rehberdeki telefon kaydını kız arkadaşa açıklamak zor olurdu.
  4. her ağza düşmüş lakırdıdır. anlamı kalmamıştır, kulak şoka girmez bu sözü duyunca. oysa ki yeri geldiğinde gümbür gümbür gümbürdemelidir kulak sevdiceği o'na seslenince.
  5. bi ilişkide bu kelimenin kullanılışı ve duygular arasındaki ilşki eğrisi çan eğrisini anımsatır.
    ilk olarak daha "senden çok hoşlanıyorum" diyemediğin, ilişkinin yeni başladığı kişiye zoraki aşkım diyebilirsin
    bir zaman sonra bakmışsın ki kelime artık anlamını bulmuştur, seviyosundur, aşıksındır, onu düşünmeden, görmeden, konuşmadan duramazsın, o zaman o senin "aşkın"dır
    bi zaman sonra ilişki monotonlaştıkça kelimenin de anlamı yavaş yavaş solar, tıpkı vazoda 5 gün duran çiçekler gibi, duygular da azalmaya, monotonlaşmaya başlar, alışmışsındır, bundan sonraki zaman sadece alışkanlıktan ibarettir
    bir gün gelir ki sıkılmışsındır, artık yapamıycaksındır, ilişkiyi bitirmeye karar verirsin, o gün senin için "aşkım" lafı da bitmelidir mantık olarak. ama sen o kadar alışmışsındır ki en çok gördüğün, konuştuğun, paylatığın kişiye aşkım demeye, artık kimi görsen ona bi "aşkım" lafı patlatırsın, anlamı olmasa da, sonrasında kafanı duvarlara vursan da, sonrasında ne yaparsan yap geri gemlez "aşkın", sonra o kelime de başkalarına söylenmek üzere beyinde bi rafa kaldırılır gider zaten...