1. alfred adler deyince ilk akla gelen şeydir..adler'e göre hayattaki olaylara egemen olabilmemiz, başarıyı yakalayabilmemiz ve kendimizi tamamlanmış hissetmemiz bu duygunun motive gücüne bağlıdır.
  2. espiri konusu edilmemesi gerekendir aslında.zira bu kompleks sahibi kişi en çok kendi canını yakar.
    saçma sapan ayrıntılar yüzünden acı çektirir önce kendisine sonra da çevresindekilere.canı yandığı için yellozluk yapar.kendisiyle alay edildiğini düşündüğü için saldırganlaşır.
    ''hem hayvanlarda hem insanlarda saldırı savunmadır''sözünü akla getirendir.korku doludur.

-ben yarışma programlarını pek izlemem....dersin
    -yani ben izliyorum diye gerizekalıyım öyle mi?... der.

neye neden alındığını hangi kompleksine bağladığını çözemezsin.arkadaş yine idare edilir ama sevgili olarak iyice zordur.
    zor bir yaşam sürdürür bu kompleks, sahiplerine, çünkü insanlar düşünmeden konuşur.en iyisi bu kompleks sahibi kişilerle yazışarak anlaşmaktır.şaka şaka.anlaşamıyorsan görüşme.
  3. psikoloji literatürüne alfred adler tarafından sokulmuş olan kavram. bundan ötesi, psikoloji biliminden halk diline yani popüler psikolojiye transfer olan ve gündelik dilde kullanılmaya başlayan en erken terimlerden bir tanesidir. savunma mekanizması olarak da telafi etmeyle birlikte anılır. misal yaralanmışlık ve işe yaramazlık duygun baskındır, ama kof bir narsizmle şişinip durursun.
    'kabaramazsın kel fatma, annen güzel sen çirkin' deriz biz buna deliler koğuşunda.
  4. bu kompleksi keşfeden (ya da icat eden) adam sanki iyi bir şeymiş gibi anlatmış ama bir insanın kendini komik duruma düşürmesinin en kolay yolu olduğuna inandığım kompleks türü. hatta komik demek hatalı olur zira komiklere sempati duyulur, bu komplekse sahip insanlar trajikomiktir.
    sürekli olarak kendinin mükemmelliğine vurgu yapan bir insan aslında o kadar emindir ki "bir halta yaramadığından ya da kimse tarafından sevilmediğinden" . canı o kadar yanıyordur ki bunu kabul etmektense kendine kurduğu sırça bir hayatın içinde sırça bir karaktere sığınıyordur.
    sürekli bir böbürlenme,kendini büyük görme halindedir. oysa bilmez ki "kibir,şeytanın en sevdiği günahtır"
  5. aslında bu başlıkta aşağılık kompleksini ve aşağılık kompleksi örneğini kendi içinde barındırır.
  6. genellikle karşıdakinin sahip olduklarını değersiz gösterme, yerme ve aşağılama yoluyla kendini gösterir.

saçlarınız siyah mesela, kompleks sahibi kişinin ilk yorumu "siyah saçı hiç sevmem ben, ifadeyi çok sert gösteriyor"
    evinizin olduğu muhit için; orada oturulur mu ya, sizin evi bedava verseler oturmam, şehrin göbeği çok gürültülüdür.
    okuduğunuz fakülte için; benim puanım yetiyordu ama yazmadım senin bölümü (söyleyen iki yıllıklar dahil hiçbir yere girememiştir)

yani eleştirmek ve aklı sıra size kendinizi kötü hissettirmek adına herşeyi söyler kompleksi olan kişi, gülüp geçilmesi gereken tiplerdir ayrıca...
  7. bu kadar zeki,çevik,ahlaklı,yakışıklı ve zengin olmama rağmen zaman zaman benim bile yaşadıgım durum.düşünsenize jaguarımla okula giderken yanımdan bir f-450 geçiyor.