1. burnunuz şiddetlice kanarken başınızı geriye yaslayıp beklerseniz kanın genzinize kaçması sonucu meydana gelebilecek durum. sonra haybeye bana ne oldu diye kafayı yemek mümkün korkudan.
  2. öksürürken mi yoksa tükürürken ya da kusarken mi diye sordurtan hadise.her iki durumda da beter hani.
    öneri:mideden geliyorsa gastroenterologa akciğerden geliyorsa gögüs hastalıkları uzmanına gidin.
  3. 2-3 ay öncesinde öksürürken yarım bardak kan gelmesiyle tanışmış oldum bu ağızdan kan gelme olayıyla.koştura koştura acile gittim doktorun acil hastası var diye bekletildim bi yarım saat.meğersem doktor uyuyormuş göz çapaklarını sile sile geldi yanıma ve bol bol su iç deyip yolladı beni keraneci.gittim su içtim bende hakketen geçti bi dahada gelmedi ama korkmaktayım bir kez daha olursa diye kanser isem diye .
  4. parlak kırmızı renkteyse büyük bir ihtimal boğaz-burun kanamasıdır ama kahve telvesi şeklindeyse mide kanaması olma olasılığı yüksektir.
    kanamalardan önce yoğun alkol alımı olan, hepatit, siroz gibi karaciğer hastalıkları olan kişilerde ise, mide kanaması veya yemek borusunda varis kanaması ilk akla gelmesi gereken durumlardan biridir.
  5. edip cansever'in "mendilimde kan sesleri"nde dillendirdiği durum olsa gerek.

"ahmet abi, güzelim, bir mendil niye kanar
    diş değil, tırnak değil, bir mendil niye kanar

mendilimde kan sesleri..."