merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

90 ların unutulmuş popçuları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. barbaros hayrettin : uzun saçları,kocaman güneş gözlükleri ve o şuh bıyıklarıyla ben sizin babanızım şarkısını icra ederdi..o zamanların show programlarının vazgeçilmez unsuruydu ama yok etti gitti bizim babamız...

ahmet : ah ne eylesem vah ne eylesem,bulmaca,ah canum vah canum gibi şarkılarla gurbetçi popçuların fırtına gibi estiği bir dönemde o da fırtına gibi esmişti ama o şarkılar artık çocukluğumuzda kaldı yok oldu gitti kendisi de

akın : gidelim gel hadi senle bu gece rebeka'nın yerine ve suskun yüreğim isimli güzel şarkılarla aklımızda kalmıştı akın.ancak ikinci kasedi kız milleti değil mi aman aaamaaan isimli şarkıda beklediği istikrarı sağlayamamış ve piyasadan sessizce ayrılmıştır

aykut hakan ayşe : çilli bom bom bom klibinde zamanın ünlü futbolcularını oynatıp o dönemler oldukça ilgi toplamışlardı ancak daha sonra hepsi ayrıldı gurupta sadece hakan altun belli bir yere gelebildi diğerlerinden aykut bir ara kaset çıkarmasına rağmen tutunamadı piyasada ayşe'nin durumu da belirsiz

emre matraş : feryadım göklere isimli şarkısı ve siyah beyaz klibiyle hala akıllarımızda kalan popçudur sonraki yıllarda sesi soluğu çıkmadı zannedersem o da elini ayağını çekti bu piyasadan

bora öztoprak : pek unutulmuş gibi olmasa da ilk kasetlerindeki kadar ismini duyuramamıştır kendisi hele hele seni seviyorum,akdeniz geceleri gibi şarkılarıyla zamanında akıllarımızda kalmıştır.son olarak gidiyorum artık yeter isimli şarkısı da çok güzeldi

bora gencer : hadi hadi şeker öptüm seni şeker isimli şarkısıyla bir aralar adını duyurmuştu sonra allahın hakkı üçtür isimli şarkısına garip bir klip çekmişti ama ne yaptıysa o da pek tutunamadı..

izel ercan : haydi şimdi bütün eller havaya artık girdik hepimiz de havaya şarkılarıyla aklımızda kalan pop gurubu çelik ayrıldıktan sonra izel ercan olarak kalmışlar bu isimle bir kaset daha çıkardıktan sonra onlarda ayrılmışlardır

grup vitamin : absürt şarkıları ve klipleriyle çocukluğumuzun vazgeçilmez gurubuydu vitamin.turkish kovboylar,al aşkını sok sok gözüne gözüne,ellere varda bize yok mi şarkılarını dinlemeye kliplerini izlemeye doyamazdık zamanında ancan gökhan semiz'in vefatı ile kalbini yitiren vitamin 2 kişi olarak fazla tutunamamıştır.

tayfun duygulu : hadi yine iyisin isimli şarkısında doğan veya şahine benzer bir arabayla klip çeken ve kafasını henüz en kral matematikçinin dahi hesaplayamayacağı bir açıyla sallayıp şarkısını söyleyen ve saksafon çalan şarkıcı.şu sıralar trt caz orkestrasında saksafon çalmaktadır

birkaç iyi adam : yonca evcimik'in erkek dans gurubu hatta aynı isimde şarkıları da vardı.bir kaç iyi adam uçacaktık yıldızlaraaa.. diye şu sıralar bu gurubun en tanınmış üyesi hiç şüphe yok ki faruk k'dır.

çıtır kızlar : iyi kızlar cennete kötü kızlar her yere çıtır kızlar nereye nereye'de giderler isminde şarkısı vardı bu yonca evcimik'in bayan dansçılarının..herhalde gurubun en tanınmış üyesi uzun süre rayting hamdi skeçlerinde de boy gösteren melda gür'dür.

gönül gül : star gurubunun kurduğu müzik şirketiyle meşhur olmuş ancak sonraki yıllar başka kaset çıkarmamış şarkıcı kemancı ismindeki tsm şarkını pop olarak söylemiş ve birisine birisine şarkısıyla hit yapmıştır

sibel bilgiç : dayanamam ben bu son gidişine şarkısıyla ve sesiyle başarılı sayılabilecek bir şarkıcıydı ancak sonraki yıllar mehmet ali yılmaz ile bir yakınlaşma içine girince müziği bıraktı.

zafer peker : sensiz sabah olmuyor isimli şarkısıyla arabesk mi yoksa pop mu söylediğini henüz anlayamadığımız şarkıcı anlayamadığımız bir diğer şey de zatı muhteremin hakan peker in ağabeyi mi yoksa kardeşi mi olduğuydu..

edit: karamürselli deli hamdi'nin uyarısı ile anlaşılmıştır ki tayfun'un arabası ford mustang'tir.
  2. (bkz: mister no)

"aşk" adında şahane bir parçaları vardı.sözleri de şu şekildeydi:

yağmurlu bir gün bugün sokağı seyretmek en güzeli
    aklımda şehir dolusu söz bir köşesinde derin bir uyku
    kapım çaldı gelen sendin davetsiz ama beklenendin
    birer kahve içmeliydik seninle konuşmalıydık eskilerden

aşk zamansızdır bir sabah gider yanından
    acı çekmekden mutlu olmak herşeyi güzel kılan
    aşk mutlu sonlar arama boşuna
    hayat zaten bir hikaye yarım kalan

bu caddeler sokaklar ve ışıklar
    bizi anlatan herşey aklımda.
  3. umay umay diye biri vardı bi de. isminin anlamının sırrı da kendisiyle birlikte silinip gitmiştir.
  4. rüya ersavcı vardı bir de.

kızım seni edi'ye vereyim mi
    kızım seni büdü'ye vereyim mi
    istemiyorum baba
    istemiyorum baba
    birisi bir edi
    evde 45 dedi
    birisi bir büdü
    elinde düdüğü
    no no no

diye çok derin sözleri olan bir şarkı söylerdi. başka şarkısını da hatırlamıyorum zaten.

edit:

buyrun izleyin, eğlenin

http://www.youtube.com/...
  1. 1