• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 1. çocukluğumuzdur onlar bizim..yaşama dair bize bir şeyler öğretmiş kah güldürmüş , kah ağlatmış ama şüphesiz bizi büyütmüşlerdir.ama hala aklımızdadırlar unutamadıklarımızdırlar..
  1 richie rich$$
  2 şirinler
  3 şeker kız candy
  4 taş devri
  5 scooby doo
  6 tsubasa
  7 tom ve jerry
  8 bugs bunny
  9 temel reis
  10 jetgiller
  11 müfettiş gadget
  12 sevimli hayalet casper
  13 she ra
  14 he man
  15 pembe panter
  16 vikingler
  17 ayı yogi
  isimlerini okuduğunuzda sizin de gözünüzde canlanmıyor mu çocukluğunuz ?
 2. bugünkülere dair özlenenlerdir. şimdi dijital hayvanlardan bol bir şey yok. pikachu hariç. he he!
 3. aralarından en favori olarak marco ve vikingleri gösterebileceğim, hala olsa aynı heyecanla izlerim dediğim çizgi filmlerdir..
  90 larda çocuk olanlarımız için önemlidir..

  marco yla annenin kıymeti anlaşılmıştır, dünyadaki en uzak ülkenin arjantin olduğu düşünülmüştür, bir evcil hayvan arayışına girilmiştir, sonuç olarak muhabbet kuşu alınmıştır.. (bkz: sus payı)
  atv öğleden sonra kuşağında, yeni çıkmış yeniyüzyıl gazetesinin her çizgi film arasında onbeş kere reklamının yapıldığı yıllarda (hatta ceylan isimli bir manken vardı bu reklamlarda), heidi ardından marco başlar, dolayısıyla dramdan drama koşardınız..daha o yaşta olaylara çok kilitlenip, etki altında kalıp, dertlendiğimi bilirim..

  heidi de ayrı dram, marco da ayrı dram..
  bi yandan annesini sürüne sürüne arayan, ta arjantinlere giden bi çocuk, hemen öncesinde annesi babası ölmüş dağlarda mutluluk içinde yaşarken sakat bi kızla arkadaşlık etsin diye şehre (frankfurta) gönderilen minik ve tatlı bir kız çocuğu...hemen ardından akşama doğru trt 1 de vikingler başlardı, allahtan keyifliydi de biraz nefes alırdık..

  herşey bi yana..
  ne olursa olsun, kafadaki ülke, millet algılarını etkiledikleri yadsınamaz..

  mesela alpler öyle güzel sunulur ki, sonraları milka reklamında görmekten bile mutlu olunur, tabi diğer yandan frankfurtla ilgili ne kadar şey bilirsen bil, senin için hala kasvetli, basık, içinde mutsuz bayan rotemayir ların olduğu bir şehirdir..
  tabi marco da yansıtılan italya gibi, insanları höd höd varoş italya..ne yapsan da, sonradan öğrendiğin onca şeye rağmen, kafandaki profillerden güçlü olandır..
  vikingler içinde durum farklı değildir, hep sevimli eğlenceli vur patlasın çal oynasın vikingler, ve içlerinde en can alıcısı çok sevimli viki algısıyla hagar the horrible arasında bağlantı kurdurmaz,
  sana göre nerde barbarlar, nerde kafandaki haydi yallah hop hop hop diyen şeker şerbet, her macerada kazansın, kötülerin elinden kurtulsun diye vikinin burnunu kaşımasını beklediğin vikingler..

  (bkz: çocukluktan kalma saf şeyler)
 4. her gün saat kurmuş gibi sabah altıda yedide yataktan kalkıp televizyon başına dikilmemize neden olan çizgi filmler. hiç kaçırmadığım bir çizgi film vardı, meyveler konuşuyordu, hatta başrolde ananas vardı (ya da benim favorim oydu) falan... ama adını hatırlayamadım...