• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • videolar

• +3 görseller

• 6 mayıs 2009 chelsea barcelona maçı
  1. 28 nisan 2009 barcelona chelsea maçının rövanşı. şampiyonlar ligi'nin ikinci finalisti bu maçla belli olacak. diğer bir deyişle manchester united'in rakibinin belli olacağı maç...

ilk maçta nou camp'ta 12 kişi defans yapan bir chelsea vardı (hakemle beraber). defans yapmakta ne kadar haklı olduklarını 2 mayıs 2009 real madrid fc barcelona maçında gördük. chelsea en iyi bildiği işi yaptı ve öyle ya da böyle o stattan avantajlı bir skorla ayrıldı.

peki rövanşta ne olacak? chelsea defans yapmayacak, hücuma yönelik oynayacak. mı acaba? hayır, başlarında hücumu seven bir hoca bulunmasına rağmen 0-0'ın üzerine yatacaklar. yatmak zorundalar. "dayanıklı olan gerekirse uzatmalarda son sözü söylesin" mantalitesinde olacaklar. ancak kontra atak girişimleri ilk maçtaki kadar kısır kalmayacak. zira kendi seyircileri önünde oynuyorlar. "kendi evin-deplasman" mevzuları ayrı başlıkta incelenmesi gereken bir konu. ancak bu maç hususunda değinmek gerekirse; maçın ingiltere'de oynanması ve bütün senenin hasadının toplanmasında son nokta olması, hem chelsea'li hem de barcelona'lı futbolcular üzerinde hatırı sayılır bir psikolojik baskı unsuru olacak.

sonuç ne mi olacak? müneccim miyim ben, ne bileyim be! bunu yazarken aklıma geldi, sosyete müneccimi berke'yle bir kaçamağımız olmuştu. o günlerin hatırına gollü bir beraberlik öngörüyorum. bol gollü olması şart değil. barcelona kendi işine yarayanı alacak sadece.

madem berke'den söz açıldı, onun anısına bu romantik dakikalarda şuraya yönlendirmek istiyorum tüm sevenleri:

(bkz: 27 mayıs 2009 manchester united barcelona finali)
  2. yılın maçı. şampiyonlar ligi finalinden bile daha önemli bi maç bana göre.
    chelsea barca maçları her daim efsane olmuştur. aslında iki farklı anlayışın/ekolün kapışması vardır ortada. futbol bir siyasetse bu maçlar sol-sağ savaşıdır. ringin iki yanına da bakalım;

bi yanda morinho döneminden beri savunma futbolunu benimsemiş, ilk düşüncesi gol yememek olan, alan savunması yapan, fiziki olarak sahayı rakibine dar eden bi chelsea var.

diğer yandan da johan cruyff döneminden beri herzaman göze hoş gelen futbol oynamaya çalışan, süper yıldız oyuncularla altyapısından gelen oyuncuları uyum içinde kaynaştıran, inanılmaz pas yapan tekniğe ve hücuma dayalı bi futbol oynayan bir barcelona ekolu var.

peşinen söyleyeyim ben maçta acayip derece de tarafım. barcelona turu kaybetsin hüngür hüngür zırlarım. çünkü hem haksızlığa tahammül eden yapıda bi adam değilim hem de gerçekten estetik futbol kazansın istiyorum.
    haksızlık mevzusunu açmak lazım. anders frisk olayından beri benim dünya üzerinde en nefret ettiğim takım chelsea. bu olayı uzun uzun yazmayacağım. haber linkine göz atsın hatırlamak isteyenler;
    http://arsiv.sabah.com.tr/...

shaolin soccer*'ı izleyeniniz vardır muhakkak. chelsea bu filme göre evil teamdir. abramovic de evil teamin başıdır. izlemeyenler için anlatayım kısaca (mükemmel komik filmdir izleyin bu arada);
    evil team fiziki olarak anti futbol oynar, güçlü ve teknik takımlara karşı. buna rağmen yenilirlerse de illegal eylemler başlatırlar. bu yüzdendir bu benzetmem.

(bkz: 2 mayıs 2009 real madrid fc barcelona maçı/@3407911) nolu entryimde de bahsetmiştim. chelsea, barcelona daki maçta hakem yardımıyla beraberliği çıkardı. saçmasapan ofsayt bayrakları, verilmeyen penaltı, sürekli faulle kesilen fakat kart dahi verilmeyen ataklar çok açık bir biçimde rus mafyası şüphesi doğurdu. la get öyle şey olur mu diyenler yukarıdaki verdiğim "firsk olayı" linkine bakmamışlar demek ki. yörrüyün oraya bakın önce. yürü lan duruyo hala!..

her ne kadar katalan milliyetçiliğinden ve onların o skik elitist havalarından nefret etsem de futbolu futbol olarak düşünmeye çalışıyorum ve de bu yüzden barcelona'yı seviyorum. bi defa messi gibi bi adamın ne işi olur lan milliyetçilikle falan. hadi aslanım yarın patlat bi tane gene dörtlükler düzücem sana...

götünüz yiyorsa gene anti futbol oynayın!..
    geliyoruz londra!..
    http://www.uefa.com/...
    http://soccerzlife.files.wordpress.com/...
    http://www.lionel-messi.biz/...
  3. şahsen messi-ronaldo kapışmasını istediğim için bu maçı barçanın almasını istiyorum. chelsea kesinlikle 10 kişiyle defans yapacak gene. hani eskiden türk milli takımının sistemi de böyleydi ya. ilerde bir tek hakan şükür vardı. hatta belçika'ya öyle bir gol atmıştı. kalecinin üstünden. bunlar da drogba'yı bırakırlar ilerde işte.

her halükarda man utd-barcelona finali nefis olur.
  4. kanımca maç barcelonanın olcaktır. ancak bu kez skor veremiyorum zira real madrid için 1-0 demiş idim de sonra ben bile utanmış idim... bekleyip görecegiz ama üst olur gibi.
  5. iddaaperverlerin ne yapıp edip alt oynaması gereken maçtır. hiddink ortasahayı açmaz. xavi ve iniesta zor top görürler bugün. beraberlik bile oynanabilir. he göt olma ihtimalim tabi var. barça bir gol atarsa chelsea çözülür. şöyle diyeyim bir kupona alt, bir kupona üst yapın o zaman. daha ne diyim götler!?
  6. stamford bridge'de defans ile hücumun kapışmasının yaşanacağı maç. öncelikle chelsea'nin oynadığı futbola anti-futbol diyenleri esefle kınıyorum. savunma yapmak futbolun bir parçasıdır. eğer barcelona real madrid'e 6 atıp chelsea'ye kendi sahasında gol atamıyorsa bu chelsea'nin başarısıdır zannımca. barcelona şampiyonlar liginde son 28 maçta kendi sahasında gol atma becerisi gösterebilmişken chelsea'ye gol atamadı. bence bu taktik başarıdır. neyse maç öncesi bilgileri verelim biz;

* guus hiddink daha önce psv'nin başında yarı final oynamış ama kupayı alamamıştı. bir defa yarı finali geçmiş bir defa elenmişti.
    * chelsea şampiyonlar liginde son 4 sezonda kendi sahasında yarı final kaybetmedi.

*99/00 , 04/05 ve 05/06'da üç defa gruplardan sonraki turlarda karşılaştılar. 2'sinde barcelona eledi birinde chelsea.

*99/00 sezonundaki maçta oynayan oyuncular arasında puyol, xavi ve guardiola var ki o o eşleşmede 2. maçta barcelona kendi evinde chelsea'yi uzatmalarda 5-1 yenmişti.

*06/07'de gruplarda karşılaştıklarında stamford bridge'de ilk maçı chelsea 1-0 kazanmıştı ikinci maç ise 2-2 berabere birmişti.

*chelsea ispanyollara karşı 11 galibiyet 7 beraberlik ve 6 malubiyet aldı. kendi evinde 6 galibiyet 1 malubiyet ve 3 beraberlik.

*barcelona'nın ingilizlere karşı durumu: 20 galibiyet 15 malubiyet ve 16 beraberlik. deplasmanda 6 galibiyet 6 malubiyet ve 12 beraberlik

*barcelona şampiyonlar liginde ingilizlere karşı oynadığı son 4 yarı final maçında deplasmanda hiç galibiyet alamamış.

*chelsea'li deco ve belletti barcelona'nın arsenal'i yendiği finalde barcelona forması giyiyorlardı.

maçı norveç federasyonundan tom henning Øvrebø yönetecek.

guus hiddink dünkü basın toplantısında barcelona'nın real madrid'i 6-2 yendiği maçtan etkilendiğini açıkça belirtti:

"barcelona'nın real madrid'e ne kadar kolay 6 gol atabildiğini gördük. biz barcelona karşısında hem zeka hem de duygumuzla oynamalıyız. barcelona şu anda avrupadaki en iyi takım, zekamızla oynamak zorundayız çünkü yapacağımız en ufak aptalca hareket golle cezalandırılacaktır, eğer sadece duygularımızla oynamaya kalkarsak bu maç içerisinde kopmalara yol açar ve bu da hezimeti getirir. bu ikisinin ideal karışımını yapacağız."

barcelona'da ise savunmanın ortasında oynayan iki oyuncu marquez ve puyol sakat. bu nedenle eric abidal savunmanın ortasında pique ile beraber oynayacak. solda ise sylvinho'yu izleyeceğiz. henry ise real madrid maçında dizinden sakatlanmıştı ve bu maçta oynayıp oynamayacağı şüpheli. guardiola basın toplantısında " turu geçmek için harika bir şans yakaladık. futbolcularımda bunu hayal ediyor. sahaya çıkacak takımı belirleyecem ve çıkıp maçı kazanacaz" diyerek takımına olan güvenini gösterdi.

maç saat 21:45'te başlayacak. can-ı gönülden chelsea'nin kazanmasını istesem de olası barcelona - manchester united eşleşmesinde cristiano ronaldo - messi kapışmasını görmek gayet hoş olabilir. mümkünse turu chelsea geçsin ama finali barcelona - manchester united oynasın. uefa ayarlasın bunları, futbol izletsin bize azıcık. uefa must be clever.

fakespeare, itüsözlük spor, londra
  7. maçı chelsea kazanırsa guus hiddink in müthiş oyun zekası ile kazanacağı maç olacaktır.maçın sürprizi beraberlik favorisi kesinlikle barçadır.
  8. barcelona bu sezon çıldırdı. inanılmaz maçlar çıkarıyorlar. onların bir futbol takımı, oynadıklarının da futbol olduğuna inanmak güç. sanat icra ediyorlar sahada, izleyene futbol zevkini sonuna kadar tattıran bir sanat. lakin işin gittiği nokta ürkütüyor. tamam muhteşem oynayan takımlar olsun her zaman, ağzımızdan salyalarımız aka aka izleyelim onları ama bu barcelona yenilmezlik deyu bir kavramın temsilcisi olacak gibi. yaptıkları bunu gösteriyor.

peki futbolun zevki nerde kalacak o zaman? kazanan belli olduktan sonra, rakiplerin sahaya sıfır umutla çıktıklarında herkesten önce sen, kendin oynadığın şeyden mutlu olabilecek misin? bitecek rüya. herkes, her takım için bitecek. kendi liglerindeki başarı kimseye yetmediğinde, barcelona gibi bir canavarın varlığı ürkütecek diğerlerini. halihazırda bir kulüpten daha ötesi olduğunu savunan; ilkeleri, amacı olan bu kulüp giderek güçlünün tamamen hakim, güçsüzün tamamen kaybeden olduğu bir sistemin en önemli parçası olmuyor mu?

bir şeyler kendiliğinden ters gitmeye başlamadığı sürece, yapacak bir şey yok elbette. inanılmaz bir performans var ortada. efsanevi. eminim ki şimdiden tarihteki yerlerini aldılar. ve biz ilerde bugünkü barcelona'yı anlatacağız çocuklarımıza. fakat, hiddink özelinde chelsea'nin bu korkutucu gidişatı durdurması gerekiyor. çok zor belki ama başarmalılar. zira o vakit futbol çok daha güzel bir oyun olacak.

bugün sahada sadece bir yarı finalin kaderi belirlenmeyecek. futbolun alın yazısı yeniden yazılacak.
  9. guus hiddink'in dehası ispanyol futboluna öyle kolay kolay sökmez. bunu son avrupa şampiyonasında gördük. 3-0 4-0 ları çabuk unuttunuz anlaşılan. yav sidik yarıştırmıyım diyorum ama ispanya da ben başka bi maç mı izledim de utanmadan hiddink'in dehasından söz ediliyor? 2 şut atılmış kaleye barca 20'e yakın şut atmış 7 net pozisyon var. verilmeyen çok açık bi penaltı var. faulle kesilen ve sarı kart verilmemiş bi sürü pozisyon var. en basitinden ballack o maçı atılmadan kapatmıştır. çok net bi şekilde hatalı kalkan ofsayt bayrakları var. (ki bunlar %100lük gol pozisyonu) bundan ala skandal mı olur lan? sikerler öyle dehayı. abramovic ve fedailerinin dehası olmasın sakın o...

ahmet çakar vari "guus hiddink adam değil" demiyorum genel anlamda. ama barca karşısında hiç bi sik yapmadı bu adam. göz var nizam var. ak koyun kara koyun bu gece ortaya çıkacak zaten. kendi sahasında da defansif futbol oynasın bakalım. görelim çapını hiddink'in...

bordo ulan!..