merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

52 bin tl maaşlı sümeyye erdoğan ın eğitim hayatı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. şöyle bir kendimle karşılaştırdım;

sümeyye erdoğan'nın orta öğretim başarı puanı 42,6 imiş. yani 5lik sistem üzerinden 1,90 küsürlerde.

ben 100 üzerinden hatırlamıyorum fakat, 5lik sistem üzerinden 4,67 ile mezun oldum lise 3. sü olarak. (tamam bir fen lisesi değil fakat yine de kişisel bir başarım olarak görürüm)

sümeyye erdoğan 2002'de öss puanı olarak 134,5 almış. 4 yıllık puan sınırı 120 imiş. başörtüsünden dolayı okuyamadığını ifade etmiş.

ben 2003 öss'de 311 puan aldım. sınır 185 idi. başörtüsü problemim olmadığı için akdeniz üni. turizm işl. ve otelciliği kazandım (4 yıllık)

sümeyye erdoğan, o yıl abd’de indiana üniversitesi’nde the school of public and enveriomental affairs (kamu ve çevre işleri) departmanında policy studies (politika araştırmaları) eğitimine başlamış. o sırada babası recep tayyip erdoğan tek başına iktidar olan bir partinin genel başkanıydı. herhalde bütün parasını reklamasyon ve mitinglere harcamış olacak ki, (cümlenin kalanı haberden alıntıdır) ramsey’in sahibi remzi gür’ün bursu ile gitti. hatta burs o kadar azdı ki(!) sümeyye erdoğan’ın protokolde giyecekleri kıyafetleri de sponsor desteğiyle yaptırıyorlar, amerika’da yemek davetinde 3.000 dolarlık ceket giyip ancak 500 $’lık başörtüsü takabiliyordu.

o sıralar ailemin durumunun kötüye gitmesi sebebiyle, devletin verdiği her iki burs'a ve ayrıyetten özel bursların bazılarına başvurdum hiç birini alamadım. benim ihtiyacım ceketten ziyade yemek yiyebilmek, her gün okula gitmek için bütün antalyayı bir baştan bir başa yürümek zorunda kalmamaktı. babam özel bir şirkette bölge müdürlüğü görevinden emekli olmuştu, okuyan 2 kardeşim daha vardı. orta halli bir ailenin mensubuydum işte.

o destekle sümeyye erdoğan 2005 te 2 senelik üniversitesini 3 senede bitirdi. yani 2005 yılında iş hayatına atıldı diyelim.

bende imkansızlıklar dahilinde 2006 da okulumdan ayrılmak zorunda kaldım ve çalışmaya başladım.

sonuç olarak yıl 2013. şu anki mesleğimle alakalı tam 7 sene eğitim gördüm. 13 senelikte mesleki tecrübem var. şu an özel bir şerkette yurtdışı operasyon sorumlusu olarak aylık aşağı yukarı (mesailer vs.) 2000 tl + sgk alıyorum.

sümeyye erdoğan ise (aynı sürelik bir eğitim ve mesleki tecrübe varsayıyorum) 52.000 tl alıyor. sgksı var mı bilmiyoruz.

bakın, aynı tarihlerde aynı süre boyunca eğitim gördük. şu an benim kazandığımın 26 katını kazanmasını sağlayacak tek bir artı gösterin bana?

ortaöğretimde 5 üzerinden 2 bile alamayan bir insanın bu derece başarı(!) sağlamasının nedeni nedir?

einstein sendromu mu?

yoksa amerikanın sihirli dokunuşu mu?

mümkün olduğunca pozitif yaklaşmaya çalışıyorum zira diğer türlü polyanna bile ağzıma kürekle vurur.

ah be babam, benim garip babam.. bana düşünmeyi öğreteceğine 3 kuluvallah bi elham öğreteydin...

... toplu gösterim...