1. neredeyse dünyanın her yerinde uygulanan, yere düşen bir yiyeceğin eğer 5 saniye içinde yerden alınırsa yenebilir olduğunu savunan kural. jillian clarke adlı bir işgüzar araştırmacı hiç üşenmeyip bu kural hakkında araştırma yapmış. araştırma sonuçlarına göre yerin temiz olması yiyeceğin kuru olması ve yapışkan olmaması durumunda yerdeki yiyecek gerçekten yenilebilir. fakat araştırmanın ilginç tarafı, yapılan ankette bu kuralın daha çok kadınlar tarafından uygulandığının ortaya çıkması. başka bir ilginç bilgi ise insanların yere düşen yiyecekler içinde kurabiye, çikolata gibi nesneleri alıp yemeyi brokoli ve karnıbahar gibi sebzelere tercih etmesi.

  araştırma özeti için:
  http://www.cbsnews.com/...
 2. bu kuralla haber kurgusu dersinde de karşılaşırsınız şöyle ki:
  haber montajı yapılırken -röp dışındaki görüntüler- görsel zenginlik açısından 5 saniyede bir farklı görüntüye geçiş yapılmalıdır, mesela ergenekonla ilgili bir haber yapacağız elimizde tutuklanma görüntüleri var bu görüntüleri başından ortasıntan sonundan 5er saniye veririz bu zamanı aştığı takdirde izleyici sıkılabilir... tabi ki bu kurala hiçbir kanal uymaz zaten kurallar da çiğnenmezse bir anlamı kalmaz...
 3. düşür, 5 saniye içinde yerden al, üfle, ye.

  hiçbir şey olmaz.

  bir de mikrop mikroba bulaşmaz diyerek ekle ve kendince espri yap.
 4. bu kural ev ortamında olunca 10 saniyeye çıkar.eğer hastane ortamında yaşıyorsanız katiyen uygulamanız önerilmez.
 5. samsun sigarası içilirkende uygulanabilecek olan kuraldır zira 5 saniye içinde çekilmeyince el çakmağa gider yine.
 6. sayı olduktan sonra ya da top kenardan oyuna sokulacağı zaman, topu oyuna sokacak oyuncu topu eline aldıktan sonra 5 saniye içinde topu oyuna sokmasını gerektiren basketbol kuralı.
 7. bence bu kural sözlükte de geçerli olmalı. giriyi yazıktan sonra, "evet" butonuna basmadan evvel bir 5 saniye durmak, düşünmek. süper olurdu.