1. istenilen hedefe bir an önce ulaşmak için okunan duadır. burada ilginç olanı bir kişinin okumak zorunda olmamasıdır yani 4-5 kişi bir araya gelip bir kişi için güçlerini birleştirip okuyuncada olur.
  2. 4445 kere okuma hatasına düşerseniz resmi makamlar kesinkes kabul etmiyor. yeni baştan okumak zorundasınız, öyle de bir dua...
  3. (bkz: salat-ı tefriciye)

vakt-i zamanında teyzem öss'ye 3. defa hazırlanan kuzenim için okumuştu bu duayı. sonra kuzen her zamanki gibi berbat bir öss puanı aldı. şöyle söyliyim doğuda bir üniversitenin iki yıllık muhasebesini kazandı. dua ile ilgili şu diyalog yaşanmıştı;

kuzen: anne o kadar dua okudun bu puanı aldım.
    teyzem: okudum da bunu aldın bide okumasaydım ne alacaktın kim bilir?

güler misin ağlar mısın?
  4. matematiği kuvvetlendirir. daha 120'ye kadar saymış insan değilim.

edit: bu duayı bu kadar çok okumak kafa karışıklığıdır. imam deynuri diye birisinin önerisiymiş 4444 defa okumak. arkadaş, bir tane kitap var, onun hangi yerinde bunu 4444 kere oku diye yazar? bir adamın sözüyle hareket etmek de nedir?

4444 kere bu duayı okumak büyük zaman kaybettirir, nerdeyse 10 saat tutar. insan yamulur. tevekkül de güzeldir inanca göre, ama önce tedbir sonra tevekkül demişler.

ayrıca imam deynuri idamlıklar bile affolur demiş, bunu büyük ihtimalle öss'ye girenler, kısmeti kapalı olanlar, bi iş görüşmesine gidenler için okuyup da işe yaramazsa ne olacak? böyle bir sınamaya girmek ister misin?

neyse lan bir şey demiyorum.
  5. iddiaya göre birden fazla kişinin de birleşerek okuyabileceği bir duadır. yani 4444 kereyi tek bir kişi tamamlamak zorunda değil. 90lı yılların ortalarında evde çoluk cocuk, ana ve babadan oluşan çekirdek ailemizin bir pazar öğleden sonrasında evin içinde oturup herkes bi yandan bu duayı okuduğumuzu hatırlarım. niyet neydi hatırlamıyorum ama babamın 'ben dolaşa dolaşa okurum sen bi kağıda yaz ver' sözlerine, annemin 'öyle kabul olmaz otur da oku' diye çıkıştığını hatırlıyorum. yalnız o yaşta bile bunun, duayı büyü zannedenlerin hurafesi olduğunu düşünürdüm. olacaksa sen bir kez okuduğunda da olur be güzelim, diyerek ukalalık da yapayım biraz.
  6. "4444 duası" olarak da bilinen duadır. arif pamuk'un dua kitabında bu duanın tamı tamına 4444 defa okunması gerektiği, ancak bu şekilde anahtar görevi görebileceği yazıyor -dişlerden ne biri eksik ne biri fazla..