1. internete giremediğinizi anlayıp ilk aradığınız numaradır. yeri geldiğinde telefondaki şeker amca "ya yavrum, orlarda bi bilgisayarcı yoh mu? en kötü gidiver, ona göster" diyebilir.
  2. yıllar önce güneşli bir günün akşamı idi. bilgisayarımın başında oturmuş yeni gelen adsl bağlantımı soğuk biramla kutluyordum. ikide bir kopan bağlantıya küfür etmekten fırsat bulduğum zamanlarda biramı yudumluyordum. ''daha memlekete yeni geldi abisi, olur o kadar hele bi aylar, yıllar, asırlar geçsin biz de muasır medeniyetler seviyesine erişeceğiz.'' diyerek kendimi teselli etmeye çalışsam da, beynim '' o günleri göremezsin lan salak'' diyerek beni kemir kemir kemiriyordu.

444 0 375 ile tanışmam o güzel bahar akşamında, dayanma sınırımın had safhasını da aştıktan sonra gerçekleşti. telefonda çok kibarımdır.

o zaman buna bağlanmak piyangodan büyük ikramiye kazanmak kadar zor olmasına rağmen, inat ettim ya.

- aloo adsl bağlantım sürekli kopuyor beyfendi
    + sen bi numaranı ver bakalım! (tam olarak hatırlamıyorum artık, telefon numarası mı istedi, adsl numarası var mıydı bilmiyorum. zaten sesiyle dövüyordu herif beni, ezilmiştim, bir böcek gibi telefonun başında çaresiz bekliyordum. belki de sesim çok çocuksu gidiyordu öbür tarafa.)

ıkına sıkına yine o kibar ses tonumla verdim her ne istediyse.
    epeyce bi bekledikten sonra derdime derman olacak yanıt geldi.
    ''acaba benim bilgisayar mı cortladı, modem mi bozuk, hat mı kötü, kablo mu sikik?'' gibi sorularımın hepsi bir anda puf oldu gitti. şükürler ettim telekom'a ve tanrı'ya.

+ aşırı yüklenmiş kardeşim. modemi kapatıp dinlendir biraz! dedi.
    vay mına koyim! diye düşünmeye başladım. ne yaptım da yükledim lan ben bu modemi? ya yanarsa şimdi? diye panik aldı. hemen 3517 defa teşekkür edip telefonu kapatarak, modeme saldırdım ve fişini çektim. soununda bin bir güçlükle 6-7 kb/s ile indirdiğim 3 tane şarkı geldi aklıma. ulan dedim işte yükledin modemi az kalsın evi yakıyordun zikik! o günden sonra şarkı yüklemedim.

teşekkürler telekom. teşekkürler 444 0 375. iyi ki varsınız.
  3. adsl hattı haricindeki problemlerinize de yardımcı olacak kadar iyi insanların çalıştığı çağrı merkezidir. tek dikkat etmeniz gereken şey sorunun en azından bilgisayarla ilgili olmasıdır. yoksa yemeğin dibi yandı, hanımla kavga ettik, eski sevgilimin başkasıyla öpüştüğünü gördüm, eski sevgilim evlendi, eski sevgilimle arkadaş kalayım mı-kalmayayım mı yada arkadaşımın eski sevgilisi bana manidar manidar bakıyor gibi kişisel hadiselerle ilgili aramadım ama bilgisayarla ilgili ne olsa arıyorum. yardımcı da oluyorlar ellerinden geldiğince. eğer anlamadıkları bir programa yada işletim sistemine dair bir problemse iş arkadaşlarına sorup öğreniyorlar. bu hizmetin müşterisinin işine yarayan ve müşterisine yardımcı olan süper bir hizmet olmasından hareketle fransızlarla en ufak bir ilgisi olmadığı sonucuna vardım. yoksa söz konusu şirket bir fransız şirketi olsaydı veya fransız bir ortağı olsaydı yada fransız bir firmayla çalışan bir firma olsalardı, emin olun şu anda değil adsl kullanmak, çevirmeli ağla bile internete bağlanamazdık. hepsi eşcinsel olan fransızların hem ürünlerinin hem kendilerinin sahtekar olduğunu vurgular, hiç bir fransız ürününü almayın, aldırmayın derim.
  4. bugün yaptığım son görüşmeden sonra artık kesin olarak eminim ki, burdaki görevliler modeminize reset attırmaktan büyük haz duyuyorlar;

-iyi günler, sanırım hatlarda bir sorun var, link ışığım yanıyor, bütün ayarlarımı üç kere kontrol ettim, hatta modemimi 3 kere kapatıp açtım. fakat bütün kontrollerime rağmen şifrenizi yanlış girdiniz, tekrar deneyin gibi bir uyarı alıyorum, yardımcı olabilir misiniz?
    +adınız?
    -bik bik bik(bkz: ismini vermek istemeyen izleyici)
    +tamam bik bik bey, link ışığınız yanıyor mu?
    -evet yanıyor.(+5 to aggression)
    +hmm, ozaman modeminizin fişini çekip tekrar takıp, dsl ışığı yandığında bana tekrar söyler misiniz?
    -teşekür ederim iyi günler, görüşmemek üzere mümkünse...
  5. büyük oranda oldukça yardımcı olmaya çalışan çalışanlar barındırsa da, bu iyilerin yanında müşteriyi azarlar gibi konuşan, anladığım, bildiğim bir şeyi salağa anlatır gibi anlatan, 50 kere tekrar eden çalişanları da vardır.

sorununuzu dinlemeden muhtemelen kendilerine ezberlettirilenleri 5-6 kez tekrarlar, sizi sinirlendirir ve küfretmemek için telefonu kapatmanıza sebep olurlar. hey! bu sabah papağan gibi aynı şeyi tekrar eden bayan! nasılda suratına çarptım telefonu?? bak gene küfretmiyorum.
  6. arasıra mozart dinlemek için aradığım numara. bekle bekle açan yok nasıl olsa.
  7. hakkında yüzüklerin efendisi kadar yorum yazabileceğim ve hatta buradan vızıldamakta olan bütün arılara cevap verebileceğim teknik destek hizmeti. nerden böyle bir kanıya kapıldım söyleyim: orda çalışmaya başladım 2 aydır. 2 aydan basit özetler:

-size modem kapattırıldığında sanıyor musunuzki oradan sadece size gülüyorlar? hattınız inceleniyor sinyal kontrolü yapılıyor. sinyal kontrolü için önce olan sinyalin kesilmesi gerek.

-herkes sizin kadar bilgisayar bilgisi sahibi mi? değil. o yüzden istisnalar kaideyi bozmaz ve sizide bilgisayardan anlamıyor olarak değerlendirilir.

- gelen çağrıların %20 sinde bilgisayar ve modeminizin başındamısınız sorusuna hayır cevabı gelir. çünkü adam evindeki sorun için iş yerinden aramıştır. (aptalca bir soru değil mi?)

-ben bilgisayarcıyım diyen adam protokol olarak modem ayarında pppoe'yi bilir ama enkapsülasyon dnen olayın llc olduğunu bilmez. ama adam daha kafadan kendini etiketler telefonu açar açmaz. ben bilgisayarcıyım. bende müşteri hizmetleri yetkilisiyim. beni arıyorsan bill gates olsan ne farkeder?

-ebeveynler bizden daha iyi anlıyorlar diye çocuklarını verirler 9 yaşındaki çocuğa modem ayarı yaptırırsın. hele birde hatta problem olursa hadi açıkla bakalım.

-adam benim hattım kapandı mı der. halbuki borcundan dolayı kapandığını biliyordur.

-en kötüsü nedir biliyor musunuz? adam 2 kere bağlantısı kesilmiştir bilmem ne olmuştur. olanca polemik için size gelir ve bunu dinlersiniz. 2 kere küfür eder. 3.sünde f9'a basarsın uyardıktan sonra. bütün gününüz o 2 küfür sayesinde berbat olur. sanki siz kestiniz adamın internetini.
  8. bazen ulaşmanın zor olduğu teknik destek hattıdır aynı zamanda. beklersin beklersin telefonu açmazlar. nasıl müşteri hizmetleriyse artık burası. içeriden diyaloglar:

-amaaaan ben bu numarayı tanıyorum geçenlerde de gelmişti bu. buna laf anlatamazsın açmayım ben en iyisi. "çalar çalar adam vazgeçer" (sanki mhy arayan numarayı tanıyor hergün 100 ortalama görüşme yapıyor 100 telefonu hatırlıcak ve o adama düşecek)

- ya günde toplamda 1 saat molamız var yetmiyor. otomatik cevap veri kaldıralım. çalsın çalsın açmasın adam gider biz de burda dinleniriz. (otomatik cevap veri kaldırırsa başına gelecekleri bilir)

bir gün biriyle diyalog yaklaşık olarak şu şekildedir:

müşteri (m): siz ne biçim müşteri hizmetlerisiniz düşürmek için 20 dk hatta bekledim.
    ben (b): hatlarımız yoğun beyfendi.
    m: bu kadar bekletilmez ama.
    b: nasıl yardımcı olabilirim
    m: internete giremiyorum
    .
    .
    modem ayarları bozuk adamın. modem ayarı yapılacak. tam 45 dk'da yaptırabildim ve adam internete bağlandı. dinlenmediğimi umaraktan son diyalog şöyle oldu:

m: çok teşekkür ederim bağlanabildim.
    b: şimdi neden hatta 20 dk beklediğinizi umarım anlamışsınızdır.
    m: doğru dediniz kolay gelsin sizin işinizde zormuş.
    b: teşekkür ederiz. iyi günler...
  9. ben- merhaba, ben bişey soracaktımda benim internetim gitti de google açılmıyo
    - başka site açılıomu hanfendi
    ben- google açılmıo iste ne gerek var
    -bi deneyin başka siteye girebiliyorsanız internetinizde problem yok demektir.
    ben- ya şimdi pc uzakta siz ordan girebiliyor musunuz bi baksanıza sizde açılıomu google eğer sizdede açılmıyorsa gercekten problem googledadır.
    - bu şekilde size yardımcı olmam cok zor
    ben- tamam google açıldı bye
  10. konuda uzman biri olarak, hattınızla ilgili bir problem varsa onu bu servise nasıl anlatmanız gerektiğini ayrıntılı bir biçimde anlatacağım. her ttnet abonesi bu saçma sapan arızalara yakalanabileceği için bu yazıyı not defteri'yle falan kaydetmenizi tavsiye ederim, ki işinizi çok kolaylaştıracak, zaman ve para kaybı yaşamanızı engelleyecektir. çünkü eğer direkt ttnet i arayıp internete giremediğinizi söylerseniz "burdan bir sorun görünmüyor. modem firmanızı arayın" yanıtı aldıktan sonra modem firmanızı ararsınız. modem firmanızın çağrı merkezi yoksa öylece kalırsınız, dua edersiniz düzelsin diye. çağrı merkezi varsa da, oradan doğru açıklamayı ayrıntılı bir biçimde alıp, tekrar tt net i ararsınız. bu sefer onlara doğru biçimde anlattığınızda sorunu çözeceklerdir. fakat bu arada en az yarım saat telefon görüşmesi yapmış olursunuz fazladan. tabii ki bu söylediklerim hat veya santral kaynaklı problemler için geçerli.

öyle şahane problemlerimiz var ki, madde madde ayırarak ayrıntılı biçimde anlatacağım. fakat çoğu zaman modem arayüzüne girmeniz gerekiyor. bilmeyenler için öncelikle onu açıklayayım. maalesef işletim sistemi windows olanlar için sadece.

başlat-->çalıştır ı açıp oraya "cmd" yazıp enter diyoruz. gelen siyah ekranda imleç yanıp sönüyor zaten. oraya "ipconfig" yazıp enter diyoruz. gelen listede "varsayılan ağ geçidi", ingilizceyse "default gateaway" yazan değerler modemimizin ip numarasıdır. bu değeri internet explorer'ın "adres çubuğu"na yazıp enter dediğimizde modemin arayüzü gelecektir. eğer gelmiyorsa antivirüs programınız engel oluyor olabilir. devredışı bırakıp deneyin, olmazsa kaldırıp deneyin. yine olmazsa modem firmanızı arayın, tabii varsa. gelirse, büyük ihtimalle, şifre ekranı gelecektir. şifre modem markasına göre değişir. bazılarının boştur. bazılarının admin-admin dir. eğer "ipconfig" yazıp enter dediğinizde "varsayılan ağgeçidi" görünmüyorsa, yine modem firmanızı arayın. arayüze girebildiğimizi varsayıyorum ve problemlere geçiyorum

fakat yine bir tanımlama yapayım. modemlerde güç ve bilgisayarla bağlantı dışında, hatla ilgili iki ışık bulunur. genelde adsl-ppp, adsl-internet ve syn-data ikilisi olarak görülür. şimdi bunları tanıyalım. adsl ışığı adsl sinyalinizi temsil eder ve sabit yanması gerekir. ppp, internet veya data ışığı da servis sağlayıcı tarafından ip aldığınızı gösterir, bunun da sabit yanması gerekir.

problem 1: adsl ışığı yanmıyor veya sabit değil.

teşhis: adsl sinyali ulaşmıyor. kabloları kontrol edip ttnet i arayın. düzelteceklerini söylerlerse eyvallah. fakat oradan sorun olmadığını söylerlerse inanmayın. çünkü çoğu zaman modemden olmuyor bu problem. mümkünse modeminizi başka bir adsl hattında deneyin, komşuda falan. bilgisayara falan gerek yok. düzgün çalıştığından emin olduğunuz komşunun adsl hattına taktığınızda adsl ışığı sabit yanıyorsa modeminiz sağlamdır. bu durumda arayın ttnet'i ve başka hatta denedim, hattımda kesinlikle arıza var diye ısrar edin, çözeceklerdir. sizi hiçbir yere yönlendirmelerine razı olmayın. eğer orada da adsl sabit bir şekilde yanmıyorsa modeminiz arızalıdır.

problem 2: adsl ışığı sabit yanıyor ppp ışığı yanmıyor.

teşhis: adsl sinyaliniz normal fakat santral tarafından ip alamıyorsunuz. bu problem %99,9 modemle alakalı değildir. durup dururken, kendi kendine olduysa, modeminizin ayarlarıyla ilgili bir sorun yoktur, santralde problem vardır. siz yine de modem arayüzüne girip oradan adsl menülerinden karıştırıp bulun ve sonunda @ttnet olan kullanıcı adınız ve şifreniz duruyor mu ona bakın. fakat hiçbir değişiklik yapmayın, sadece bakın. eğer duruyorsa ayarlarda sorun yoktur zaten. ttnet'i arayın ve "modemimin ayarlarında bir sorun yok, ppp problemi yaşıyorum" deyin, çözeceklerdir.

problem 3: iki ışık da yanıyor ama internete giremiyorum.

teşhis: adsl sinyaliniz sağlam ve ip de almışsınız. eğer yine durup dururken olduysa hat kaynaklıdır. yine de girip arayüze bakıyoruz. modem arayüzlerine anasayfa veya durum gibi bir kısımda "internet ip adresi", "wan ip adresi" veya "ip adresi" gibi bir açıklama mutlaka vardır. bu ip adresi sizin ttnet'ten aldığınız ip adresidir. 78, 85, 88 gibi sayılarla başlar. ışıkların ikisi de yanıyorsa kesin bu ip adresi vardır. ip adresinin başı önemli sadece. burada işler biraz karışıyor. hemen kısa bir açıklamaya geçelim.

normalde kullanıcı adı ve şifreniz yanlışsa size 172 ile başlayan bir ip adresi gelirdi. bu şekilde problemin neden kaynaklandığını anlardık. zaten büyük ihtimalle internet explorer ı açtığınızda "please wait while you are redirected" gibi bir yazı gelir ve "adsl bilgilendirme sayfası"na yönlendirilirdik. fakat son iki aydır ttnet tarafında şöyle bir durum var. bu yönlendirilme işlemi 78, 85 ve 88 ile başlayan ip'lerde de görülüyor. burada çözemiyoruz işi. çünkü bu ip'leri almışsanız kullanıcı adınız ve şifreniz doğru girilmiş demektir. fakat doğru olsa "adsl bilgilendirme sayfası"na yönlendirilmezsiniz. çelişkinin allah'ı olan bu durum adam delirtmektedir. açıklamdan sonra devam edelim.

burada maddelere ayırıyorum.

- ip adresi 172 ile başlıyorsa. ya kullanıcı adınız veya şifrenizden biri yanlış girilmiş ya da modeminiz sıfırlanmış , tekrar girilmesi lazım. ya kullanıcı adınız ve şifreniz modemde hiç değiştirilmemiş be ttnet'in sisteminde değişmiş. ya da bunlar doğru olduğu halde ttnet'in santrali yanlış görüyor. yapılacak şey şu: ttnet'i arayın. önce kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyin. eğer sizin girdiklerinizse "ben bunları girmeme rağmen 172li ip alıyorum" deyin, çözeceklerdir. eğer sizin girdiklerinizden farklı ise, onların verdiklerini girin, normal bir ip alacaksınızdır. eğer o ip adresini alıp yine giremiyorsanız bir sonraki maddeyi uygulayın.

- ip adresi 78, 85 veya 88 ile başlıyorsa. bu durumda da problemin nereden kaynaklandığı net olarak bilinmiyor. yine ttnet'i arayın kullanıcı adı ve şifrenizi sorun. eğer sizin girdiklerinizle aynısı verirlerse "ben bunları giriyorum. 78 (85 veya 88) li ip alıyorum, ama internete bağlanamıyorum/adsl bilgilendirilme sayfasına yönlendiriliyorum" deyin, çözecekerdir. burada bir ihtimal dns problemi de olabilir. ttnet'i aramadan önce bilgisayarınızın ilgili ağ bağlantısına (kabloluysa yerel ağ bağlantısı, kablosuz ise kablosuz ağ bağlantısı) elle dns numaraları tanımlayın. ağ bağlantısının özelliklerine girip "internet iletişim kuralları(tcp/ip) veya internet protokolü versiyon 4" ayarlarında "aşağıdaki dns sunucu adreslerini kullan" seçeneğini işaretleyip 4.2.2.1 ve 4.2.2.2 adreslerini tanımlayabilirsiniz. bu şekilde de internete girmezse ttnet'i arayın ve bu madde için söylediklerimi onlara söyleyin.

problem 4: ben bağlanıyorum ama çok sık kopuyor.

teşhis: adsl altyapısından kaynaklanan bir durumdur. modemden veya modemin ayarlarından olabilir. modemlerin çoğu 8 adsl hattında çalışabilecek şekilde tasarlanır fakat bu bizde çoğu zaman kullanılmaz. kullanılsa bile en fazla iki hatta kullanılır bildiğim kadarıyla. modemlerde kullanıcı adı ve şifrenin tanımlandığı "pvc" diye seçenekler vardır. bunlaraa adsl hat profilleri diyebiliriz. bunlardan sadece vc1 tanımlanmış olmalı. eğer ikinci bir pvc adı mesela vc2 tanımlanmışsa, hat sürekli kopar ve tekrar bağlanır. bir diğer ihtimal de altyapı uyumsuzluğundan kaynaklanan problemdir. adsl modları veya parametlereler olarak geçen bir ayar var. modemler birçok modda aynı anda çalışmaya ayarlıdır. fakat türkiye için "adsl g.dmt" yeterlidir. bu mod ayarını sadece "adsl g.dmt" kullanacak şekilde kaydedin. eğer bu iki ayar tamamsa ve kopma yaşanmaya devam ediliyorsa problem büyük ihtimalle hatla alakalıdır.

en ufak bir copy paste yoktur, her gün bu gibi problemlerle boğuşan bir çağrı merkezi elemanı tarafından yazılmıştır, tamamen hizmet amaçlıdır. dediğim gibi bunu bir şekilde not edin, çünkü internetiniz yokken "dur lan ne yazdıydı bu çocuk?" diye buraya bakamayacaksınız.

not: sürç-i lisan ettiysek affola. ekşi ye yazan da benim. maksat amme hizmeti şerefsizim.