• görseller

• 30 mart 2014 yerel seçim tahminleri
    • 30 mart 2014 yerel seçim tahminleri
  1. mühim tahminlerdir.

tahminim ak parti'nin oyları türkiye genelinde yüzde 45 civarlarını görecektir. istanbul, ankara kesin bizim. izmir'e bakacağız.

düzenleme: ehe ehe. ben ne demiştim?

düzenleme ıı: itiraf ediyorum. orada 55 yazıyordu sonradan ben değiştirdim. zaten bilerek yüksek rakam yazdım. kudurtmak için birilerini. yoksa diğer girilerimi görürseniz 45 rakamında ısrarcıydım.
  2. tc vatandaşlığına geçirilip akp'nin oy oranı düşük bölgelere sinsice yerleştirilen, ceplerine gerçek tc vatandaşlarının ödediği vergilerle harçlık konulan, üniversitelere sınavsız geçiş hakkı tanınan, her türlü pisliği, aşırılığı, düzeni bozmaya yönelik hareketleri sergileyip de ne hikmetse cezalandırılmayan suriyeli mültecilerin, sonuçlarına büyük oranda etki edeceği seçim tahminleridir.

bu mültecilerin hatrı sayılır bir kısmı izmir'e konuşlandırılmıştır. insan "yoksa...?" diye kendi kendine korkuyla sormadan edemiyor.
  3. ilgili ilgisiz kasetler, dinlemeler yayınlanmadıkça tutmayacak tahminlerdir.
    kim kiminle nerede sikişmiş görmek lazım.

kaset siyaseti ile oylar %110'a bile çıkabilir. ayrıca izmir spartalıların olabilir.
    spartalıları s.keyim!
  4. şimdiden makarna kömür muhabbeti başladığına göre sonuçları çoktan belli olan seçimdir.
  5. akp oyları %55 seviyesine çeker, sahip olduğu belediyeleri koruyup biraz daha ekler. izmir in akp ye geçeceğini sanmıyorum. bu oyları kömüre,makarnaya bağlayanları da mızmızlık yapan çocuktan farksız görürüm ben. madem o kadar kolay chp iş bankasından aldığı paranın bir kısmını bu işe yatırsın %80 alsın.
  6. şimdilik şunu söyleyebilirim ki ne yazık ki şöyle olacaktır.

ak parti;

istanbul, ankara, bursa, erzurum, trabzon, kocaeli, sakarya, konya, kayseri, malatya, gaziantep, adana, samsun, denizli, manisa.

chp;

mersin, antalya, muğla, izmir

mhp;

balıkesir, ( ak parti olabilir bu il bile)

aydın ne olur muamma.

yazın bunu bir kenera, seçime 3 ay var.

not: düzenlemeyi daha sonra yaparım, diğer illeri de ekleyerek.
  7. seçimi büyük ihtimal akp kazanacaktır ama chp'nin kazanma ihtimali olan iller olacak.tahminlerime göre bilecik,tunceli,adana,ankara,hatay,trabzon belediyelerinin bir kısmını kazanabilir.istanbul konusunda ise chp'nin kazanamayacağını düşünüyorum.