• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 1. 2.üniversitesini okuyan,tıp okuyan veya bir bölümü belli bir süre okuyup sonra bırakıp başka bir bölüme başlayan kişilerin başına gelebilecek hadise.onun dışında zor,çünkü maksimum 7 yıl içinde okulu bitirmezseniz okulla ilişiğiniz kesiliyor,bu da üniversiteye 21-22 gibi bir yaşta başlamayı gerektiriyor.

  edit: sistem değişti, atılma kalktı, olay son derece mümkün hale geldi.
 2. eger anadolu ünv i.i.b.f. de okuyorsanız erken bir yaş bile diyebilirm zira i.i.b.f erkek başı 350 kilo düşen bir yer olduğundan okuyan pek ayrılmak istemez
 3. ülkedeki mevcut sistemin türlü salaklıklarıyla erken tanışıp kendini ertelemek zorunda kalan kimsenin başına gelebilecek durumdur.

  olay şöyle gelişir genelde : sınav sonuçalrı gelmiştir ve aldığınız puan o çok istediğiniz bölüme aşağıdan mazlum mazlum bakmaktadır .yapacak bir şey yoktur mevcut duruma uyar , üniveriste veya şehir seçerek bir bölümü yazarsınız çünkü ailenize bir sene daha yük olmak istemiyorsunuzdur ayrıca seneye daha iyisinin olacağının da garantisi yoktur malum sınav sistemi değişebilir , üniversiteler toptan alıp başını gidebilir ,ayı çıkabilir ,taş düşebilir ; burası böyle bir ülkedir.
  sonuç olarak yazarsınız bir yer ama olmaz bir türlü sevmiyorsunuzdur ki siz o bölümü bütün hayatınızı o sevmediğiniz işle nasıl geçireceksiniz diye düşünmeye başlarsınız kara kara . ortalamanın aksine cesursunuzdur da üstelik "4 sene geriden başlasam da istemedğim bir hayatın başrolünde oynamam kardeşim" , diye restinizi çekebiliyorsunuzdur.tekrar sınava girersiniz kendinizi sıfırlayıp olmadı mı bir daha girersiniz sonunda başlarsınız gecikmeli de olsa hayata istediğiniz yerden ve 4 sene geçiverir belki 1 sene de uzar okul ; bir bakmışsınız 28 yaşındasınız ama zor olanı seçmiş ve başarmış birisinizdir artık .
  ya da benim gibi sevmediğiniz bi bölüme devam eder tüm bu saydıklarımın hiç birini göze alamadığınız için uzatmaları oynar durursunuz .
 4. benim gibi ikinci senesinde bir yere yerleşmiş fakat onu da puanı istediği yere yine tutmayınca hadi bari buradan deneyeyim düşüncesi ile yapmış bir bünye okumaya başladığı bölümden zamanla memnun olmadığını farkeder üstüne bir de gittiği şehirden hoşlanmayıp kayıt dondurup evine geri gelir ve ardından bir zaman sonra tekrar gitme kararı alır...derken 3.sınıf öğrencisi olur artık kesin kararını vermiştir tamamen bırakır ve gider bir dersaneye yazılır yani anlayacağınız yeniden öss yolcusu olmuştur.28 i geçecek anca 30unda mezun olacaktır..