1. bugünlerde çeşitli forumlarda konu edilen durum. merak edip, araştırmacı kişiliğimle konuyu araştırdım, aşağıdaki kanun hükmüne ulaştım. 28 ekim yarım gün tatil midir değil midir? yorumu takdirlerinize bırakıyorum.

2429
    ulusal bayram ve genel tatiller hakkında kanun
    r.g sayı ve tarihi: 17284- 19.03.1981

madde 0001:

1923 yılında cumhuriyetin ilan edildiği 29 ekim günü ulusal bayramdır. türkiye'nin içinde ve dışında devlet adına yalnız bugün tören yapılır. bayram 28 ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 ekim günü devam eder.
  2. olan bir tatildir. hatta salı günü derslerim öğleden sonra olduğu için bana tam gün tatildir.
    28 ekim yarım gündür yani...
  3. her yıl doğum günümün yarısını okulda -ders stresi olmadan- diğer yarısını da tatil falan bahanesiyle dışarda arkadaşlarla kutlamama vesile olan süper olay.

gecesinde de şehirde havai fişekler atılır, diğer günün kutlamaları başlar. velhasıl güzel gündür 28 ekim.
  4. madem tatil, tam gün tatil olsun, madem tam gün tatil değil tatil olmasın dedirten durum. yarım gün ne amk, tatil psikolojisi araya girince, az zamanın beyinsel olarak algı mekanizması içinde sikilmesi sonucu çok uzun gelmesi, vaktin bir türlü geçmemesi durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. bu durumda çözüm şöyle olmalıdır:yarım gün olduğu kimseye söylenmemeli, megafonlarla öğle tatiline gelindiğinde, tüm işyerleri paydos yaşasın 29 ekim diye bağırılmalıdır.
  5. itü tatil değildir felsefesi, bu felsefeyi devam ettirmek isteyen hocaların elinde silaha dönüşebilir. 28 ekim'in yarım gün tatil olması ise bu hocalar için büyük fırsattır. 11.30'da başlayan dersin hocası, dersin yapılmayacağını söylerken 14.30'daki dersin hocası; "ben anlamam tatil filan, haftaya sınav var, soru çözücem. gelen gelir gelmeyen kalır" demiştir. evet bunu demiştir.

gidecez, elimiz mahkum.

edit: bu durumun benim için haftanın tek okul gününe gelmesi de ilginç bir mesaj gibi.
  6. bir öğretmen olarak her günkü hazırlığı yapıp okula gittikten sonra 3 ders işlenmiş ya da 6 ders işlenmiş olmasının çok da fark etmediği durumdur. öğrenciler açısından böyle değil tabi.