1. anlamını yitirmesi sebebiyle doğru bir uygulama olmadığı kanaatindeyim. her gün bir öğrencinin sahneye çıkıp ezberlemiş olduğu satırları okuyup diğer öğrencilerin de papağan gibi onu tekrar etmesinin hiç bir mantıklı açıklaması olamaz. bu işin her gün yapılması da anlam kaybının bir diğer sebebidir. kürtlere, başka milletlere dayatma olduğu için de ayrı bir eleştiri sebebidir. fakat ben türküm ve bence türk öğrencilere de bir dayatmadır bu. her gün öğrencilere doğruyum, çalışkanım, küçüklerimi sevmek, büyüklerimi saymak...dedirteceğimize, gerçekten bu söylemleri eyleme dökerek doğruluğu,ülküyü, çalışkan olmayı öğretelim öğrencilerimize, küçükleri sevmesini, büyüklere saygı göstermesi öğretelim. artık görülmüştür ki bu işler söylemekle olmuyor...
 2. 21. yy'da hâlâ gelenek ve göreneklere, anne-babaya, aile kavramına saygı duyuluyor, ne kadar yazık vah vah! demek ne kadar anormalse; 21. yy'da hâlâ andımızın okunuyor olması demek de bir o kadar saçmalıktır. bazı şeylerin zamanla önemini kaybetmesi değil zamanla daha çok bağlı kalıp, değerlere sahip çıkmaktır önemli olan. inşallah da bizi anlatan, bazı şeylerin bilincinde olan insanlar için bu tür şeyler hiçbir zaman önemini kaybetmez.

  iyi dersler arkadaşlar! sağol!

  şimdi dağılabiliriz, evet.
 3. üstünde yaşadığımız vatan toprağına bağlılığı, aynı millet içinde yaşayan insanların birbirine bağlı kalmasını, insanlığı hatırlattığı için çok iyi bir şeydir.

  ''eöööö toprağa şiir mi okunur'', ''toprak için ölünür mü leaann'' diyen arkadaşım, 100 m2 ev almak için günde 15 saat kölelik yapıyorsun ama? köpekler bile gezindiği yerleri işaretliyor.

  elle tutulur değerleri hatırlattığı için isabetlidir andımızı okumak. olduğu kanıtlanamayan bir şeye yakarırken neyi baz alıyorsun?

  hurafeleri.

  ek: başlık başıma. ulan tüm girileri nasıl sildiniz. ayarı yiyince böyle oluyor.
 4. zorlama yoluyla, insanın kafasına kalıplar yerleştirme çabasıdır. yedi yaşından, on beş yaşına kadar, her sabah okul bahçesinden okutulur, sonrasında tek tek okula girilerek eziyet sona erer. acaba bunun neresi çok iyi? neresi mantıklı?

  o yaşlarda kendini ve dünyayı tanımaya daha yeni yeni başlayan insanın, tekrarladığı bu sözlerden feyz almadığı, ilerde insanları soyup soğana çevirmesinden, yaptığı işi ve muhataplarını umursamamasından, mevki sevdalısı olmasından, yobaz olmasından, muhafazakar olmasından vs. net bir şekilde anlaşılmaktadır. hani atatürk'ün açtığı yolda, gösterdiği hedefte durmadan yüreyeceğine ant içmişti? hani türktü, doğruydu, çalışkandı?
 5. okulları kışla sanan zihniyetin ürünüdür. atatürk'le de zerre alakası yoktur "atatürk... asşdladaşd" diye atlamayın hemen. zamanın milli eğitim bakanının başlara bela ettiğidir. he canım andımızı okuttuydun 10 yaşında velet "varlığını türk varlığına" gerçekten de seve seve feda edicek ilerde. çok şey kattın, öğrettin.

  devir evrensel değerler çağı. milliyetçilik 3. dünya ülkelerinin sakızıdır.