1. yeşil gözlü olsun, benim gibi beyaz tenli olsun, yanakları kocaman olsun, adı kız olursa şu erkek olursa şu olsun olmuşken de 3 kilo falan olsun diyerek eş dost muhabbetlerinde eşeğin amına su kaçıran kızcağımızdır kendisi. bir çocuk görünce bi mekanda ya da yürürken yolda, hemen gidip onu çamurda altın bulmuş gibi seven, mıncıklayan sonra da sevgilisine dönüp dudağını bükerek -- aaaaahhh kamil ahhh bizim çocuğumuzda.... diye kafa açan acayip bir şeydir. en yakın zamanda kafasını açıp bakmayı planlıyorum açıkcası bir nörolog gözetiminde. yoksa organizmasını anlayabilmek mümkün gözükmüyor.
  2. gayet normal kızdır.

20 yaşında bu hayalleri kurmasın da ne zaman kursundur?

tüm dünyada vardır bu kızlar...

16 yaşında hamile kalıp da çocuk doğuran kızların var olduğu evrende, o hayalleri kurmak için geç bile kalmış olandır.

hem 14 yaşındaki bazı kızlar zorla evlendirilmiyor mu bizim ülkemizde? onların seçebilme, hayal kurabilme imkanları bile olmuyor...
  3. dünyayı hatta dünyayı da geçtim ülkeyi hangi sınırlar kabul ettiğinize bağlı. türkiye'nin kırsal kesiminde(az buz değil) 22-23 yaşında evlenmeyen kızlara evde kalmış gözüyle bakılır.

ayrıca çok değil bundan 15-20 sene önce evlilik yaşı henüz şimdiki gibi 30lara çıkmamıştı, millet önce iş sonra eş dürtüsünü benimsememişti ve misal benim annem 21 yaşında kızımı nereye bıraksam da işe koştursam diyen bir kadındı. bu lanet sebep yüzündendir ki biz 20li yaşlarımızda annemden; "ben senin yaşındayken ablam kucağımdaydı, işe giderdim bide yemekti temizlikti uğraşırdım. sonra hebele hübele yapardım. sen daha odanı temiz tutamıyorsun" eksenli konuşmaları çok dinledik.

ha siz sadece şehirli, eğitime ve iş hayatına evlilikten daha fazla önem veren kızları baz alırsanız, evet 20 yaşında çocuk yapmayı hayal etmeleri garip gelebilir.

onlar 20 yaşında çocuk sahibi olmak istemezler aslında... yani algılayamıyorsunuz belki; ama bu bir anaçlıktır, her kadında belli yaştan sonra kendiliğinden oturuverir. çoğu bir süre sonra "normalde evlenmek istemem; ama çocuklara bayılıyorum" gibi cümleler kurar... ilerde olabilecek çocuklarına isimler düşünür falan filan...

gariptir; ama iç güdüsel bir şeydir. daha sevgili adayı bile ortada yokken garip hayalleri olabilir. çocuklardan tiksinen istisnalar da mevcut.
  4. 20 yaşında başladıysa eğer yazıklar olsun diyorum.hiç mi evcilik oynamadın daha götümüzde ki boklar kurumamışken kucağımızda güya ağlayan bebeklerimizi avuttuğumuzu bilirim ,emzirme konusuna girmek dahi istemiyorum.doğamızda var ...hayalde kalıyor mu kalıyor hayalde bedava allahtan..
  5. gayet olağan kız modelidir.

neden?

hormonaldir arkadaşlar bu. zaten bir kızın 30un sonra çocuk yapması sakıncalı olabilir. hem kuşak çatışması yaşanma ihtimali yüksektir hem de sağlık açısından riskler taşınmaya başlar. çocuk yapmanın da en sağlıklı olduğu dönem 25 civarıdır. e bırakın da kızcağız 20 yaşındayken çocuk yapma hayalleri kursun. ancak 25ine doğru yapar zaten.

ayrıca bu durumu aşağılayan, garipseyen arkadaşlara da öğretilerini aldıkları batı medeniyetinde de durumun çok farklı olmadığını söylemek isterim. özellikle de kuzey ve doğu avrupa'dan bazı arkadaşlarla konuştuğumda (ki kendileri ülkelerinin entellektüel, kültürlü tiyatrocuları veya tiyatrocu adaylarıydı.) öğrendim ki bu bölgelerde yaşayan avrupalılarda evlilik yaşı 19-23 arasında. hatta 23 yaşında bir eleman önümüzdeki yaz yapacağı düğüne şu an 3 yaşında olan oğlunun da katılacağını belirtti.

medeniyetini benimsediğimiz avrupa'nın belli bölgelerinde durum böyleyken bizde de böyle olmasında bir olağandışılık yoktur.
  6. aşık insandır. bir kız, eğer gerçekten aradığı insanı bulduğuna inanıyorsa ve sevdiceğinin bebekleri izlerken gözlerindeki parıltıyı görüyorsa, içinde ılık bir rüzgarın esmesiyle, çocuk hayallerine dalar. günümüz modern insanları bunu eleştirse de , hayalini kurmanın ne sakıncası vardır ? bir kadın kendi ayakları üzerinde durduktan sonra bana göre çocuk yapmak için 20 yaş hayal kurmak için erken değildir. üstelik bir kadının 30 yaşından sonra doğurmasının zorluklarını ve iki çocuk yapmanın sağlıklı olduğunu düşünürsek, üstelik çocuğunuzla arkadaş olmak istiyorsanız, 22-26 yaş aralığı çocuk sahibi olmak için idealdir. yaptığım gözlemler sonucu,genellikle kariyer peşinde koşan ve çok fazla sorumluk almak istemeyen ve özgürlüğüne oldukça düşkün olan bayanlar, çocuk muuu??? başkasınınkini severim de ben almayayım diyorlar. fakat dedim ya , mutlu bir aile tablosu çizmenizi sağlayan kişiyi bulduktan sonra, evinizin bahçesinde kıvır kıvır saçları olan,mavi gözlü beyaz tenli, güleç yüzlü kızınızın , köpeğinizin arkasından paytak paytak koşuşunu , ve ardından gidip sallanan popocuğunu ısırmanızı düşletir size.