merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

20 lik diş ameliyatı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. ameliyatı çekimi kadar eziyetli ve kötü değildir. bi kere gidip yatıp kalkıyorsunuz ve yirmilik dişleriniz alınmış. tamam belki 3 gün kadar hafif bir ağrı çekiyorsunuz katı yiyecekler yiyemiyorsunuz çünkü ağzınızı açmanız çok fazla mümkün olmuyor. fakat çekimi düşünürsek o daha zahmetli haftalarca çek çekebilirsen. çünkü dört dişin dördü birden alınmıyor. sağ ya da sol bir taraf seçiliyor ve ikişer ikişer alınıyor bir kaç hafta arayla.

özellikle dişçiden korkanlara ameliyatı öneririm.
  2. evet ameliyattır, diş çekimi değildir ama büyütüp göz korkutmaya gerek olmayan şeydir.. 20 lik dişlerinin tümünü (4 adet bunlar) ameliyat ile birer hafta arayla (ilk önce bi taraftaki 2 diş sonra diğer taraftaki 2 diş) aldıran biri olarak söyleyebilirim ki ameliyat işlemin en güzel kısmıdır.. 20 lik dişlerinizi aldırmak istiyosanız rahatsız ediyor ve acı veriyorlar demek ki bu kötü, e aldıktan sonra da bu işin ağrısı var demekki bütün proseste en güzeli 314341 doz narkozla hissizleştirildikten sonraki bir kaç dakika..
  3. lokal anesteziyle tümör aldırmaya bile gıkını çıkarmamış bir insan olarak gerek ameliyat gerek iyileşme sürecinden çığlıklar atarak bahsettiğim operasyon. yok, dişçi korkum da yok, hatta yer yüzünün en tatlı doktoruna gitmiş olmama rağmen, böyle ürkütücü ve acı verici bir olay görmedim daha önce. o ağzınızdaki garip aletlerin çıkardığı sesler, çenenizin kırılacakmışçasına zorlanması, dişi çekerken kafanızı sabit tutmaya çalışmanız ve boyna giren kramplar, kerpetenimsi aletin beyni yerinden söküyormuşçasına zorlaması... tam bir korku filmi gibi. aciliyet sebebiyle dört dişten üçünün aynı anda alınması da iyileşme sürecinde tam bir ızdırap yaşatmıştır. dikişler yüzünden ağzımı 2 cmden fazla açamamam sebebiyle eti cici bebe ve şeftali püresinden bıkmama sebep olmuştur. iyileşme süreci ve özellikle dikişlerin alınmasına kadar(yaklaşık bir hafta)ağzı açmaya çok zorlamamak, sigaradan, katı besinlerden ve sıcak yiyecek/içecek hatta sıcak duştan bile uzak durmak gerekir. ağrı için voltaren en etkili yöntemdir.
  4. bazılarının korkutucu yazılarının aksine iyi bir doktorda yapıldığında kötü olmayan hadisedir. son 1 ay içinde 4 tane 20 lik dişimi aldılar mesela. ilk sağ tarafı altlı üstlü, sonra da sol tarafı altlı üstlü aldılar. yarım saat sürdü ameliyatlar. ilkinde acı vardı diş sinire yakın olduğundan(sadece alt diş, üst hiç acımadı), 2. de hiç ağrı duymadım. dişleriniz kolay yerdeyse zaten normal diş çekiminden bile rahat olur belki. evet ağzınızı kesiyolar ama anestezi etkisiyle sadece dokunmayı hissediyosunuz, acıma duygusu olmuyor(tabi sinire çok yakın demin belirttiğim gibi bir dişimi alırken baya ağrımıştı). eğer tabi merdiven altı bi yerde yaptırırsanız o korkutucu yorumlardaki gibi zor olabilir. şuan sol taraf şiş, bir haftaya geçiyor şişlik. ilk iki günü sıcak soğuk yiyip içmiyosun, ılık içiyosun. ve tabi sıvı. sonra zaten 3. veya 4.günde sıcaklıkta biraz daha rahat olabildim ve katı şeylerde yedim. kısacası iyi bir yerde yaptırırsanız çok iyi olur. hatta benim gibi ameliyatta gülesiniz gelir, zira cerrah ile asistanı arasında çok komik muhabbetler olabiliyor. hatta arkada güzel veya yakışıklı öğrenciler varsa izleyen, öğrenmeye çalışan onlara da bakabilirsiniz.
  5. "dişim hala uyuşmadı daha ühühü ühühüü" deyip dişçiyi kandırıp her ihtimale karşı bir iğne daha yaptırdığım ameliyattır. 1 saat sürmüştür üst alt olmak üzere alınır dişler. asla sağ sol olarak alınmaz. tecrübeyle sabittir. dördünü birden aldıracaktım aslında ancak doktorun balkabağına dönersin uyarısı üzerine sağ üst alt aldırdığımdır. muhtemelen mayıs gibi sol üst altıda aldıracağımdır.
    amelyattan sonra bir hafta buz torbasıyla yaşanılması gerekir. yüzünüzün morarmasını engeller asla şişmesini değil. amelyattan sonra yüzünüz dikdörgen bir hal alır.
  6. ameliyat öncesinde bir sürü yorum okudum çoğu kişi bu olayı bi işkence gibi anlatmış ben çok etkilenmememk için videosunu izlemedim zaten izlemesinde yaptıracak olanalar . ilk o galoşları bi geçiriyosunuz ayağınıza başınıza sonrasında dışçı koltuğuna geçiyorsunuz boylu boyunca bi örtü geçiriliyor üstüneüze sadece yüzünüz açıkta kalıyor.iğne vuruluyor uyuşması 2 dk sürmüyor (en azından bende öyleydi)işleme başlamaadan önce bn gözümü kapattım 20 dk kadar sürdü o süre zarfında gözümü hiç açmadım(açıpta panik olmanın bi lüzumu yok)doktorum çok tatlı bi bayandı bana ne yapacağını tek tek açıkladı.örneğin şimdi dışını kesicem bi titireme hisssedeceksin korkma ya da şimdi dışı çıkarıyorum çatırtılar duyacaksın endişelenme gibisinden. çok korkmuştum ama korkulacak bi yanı yokmuş o sinire yakın olayına gelince benm dışım 45 derece kadar bi açıyla duruyordu sinirlere yakın olduğunu söyledi doktor sinirlere yakın olması demek ameliyat sonrasında eğer sinire zarar gelirse bunun sizde bir süre hissizlik yapabileceği anlamına geliyormuş. yaptıracakalr yaptırmaktan korkmasın en kötü tarafı yüzün 2 gün kadar baya şişer o kadar.
  7. bugün olduğum operasyon. çok çok çok zorlu geçti. saat 15:30 gibi bitti. konuşmuyorum, ağzımı açamıyorum dikiş korkusundan.

tarif edilemez lan, beynim söküldü sanki.
  8. overrated bir şeymiş. bu ameliyatı dün olmuş biri olarak bunca yıldır dişçi koltuğundan korktuğum için caner gibi kafamda bardak kırasım var. (bonus track: http://www.youtube.com/...)

işin sırrı kapitalist dünyada yaşadığınızı göz ardı etmemekte yatıyor. paraya kıyıp özelde tertemiz yaptıracaksınız. devlet hastanesiyle askeri hastaneyle olmaz bu iş kimse kusura bakmasın. tecrübeyle sabittir. düzgün çene cerrahı yaptığı zaman gerek ameliyat sırasında gerek ameliyat sonrasında hiçbir ağrı çekmezsiniz. tek korkutucu şey kemiği tıraşlamak için kullanılan matkaplar biraz fazla gürültü yapıyor o kadar. şu ana kadar karşılaştığım en büyük sıkıntı biraz şişlik olması. o kadarı da normal. kemik böyle bir şey. ufakcık bi sehpaya elini veya ayağını vurunca bile şişiyor kaldı ki gömülü dişi almak için o kadar kemik tıraşlanınca hayli hayli şişer. tahminim 2-3 gün sonra hiçbir şey kalmayacak. 10 gün sonra da dikiş alımı oluyor genelde. doktorumun dediğine göre -90 derece yatay gömülü diş ile bu tip 20 lik diş vakaları arasında en zor konumlardan bir tanesindeydi benim dişim. korkulacak hiçbir şey yok. herkese problem yaratmadan çektirmesini tavsiye ederim.
  9. korktuğum şeydir. zira dış hastanesinin önünden geçerken bile ateş basıyor. buhar olacağım bir gün, evet!
  1. 1