merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

18 mart 2013 hacettepe üniversitesi olayları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. kimi yerlere boya ile ''pkk'', ''kck'', ''kck asayiş'' yazılarının yazan, çanakkale savaşı ile ilgili etkinliği basmaya çalışan orospu çocukları tarafından çıkarılmıştır. sosyalist orospu çocukları, hani şu bugün üniversitelerimizi faşistlere mi bırakacağız diye duvara yazı yazanlar bilsinler ki sadece bırakmakla kalmayacak, tamamen siktirip gidecek veya küçük beyninizi taşımakta bile zorlanan kfanızı öne eğip gireceksiniz.
  2. uyandığım halde derse gitmediğim için miskinliğimin beni somut olarak ilk kez kurtardığı, dolayısıyla hasarsız atlattığım olaylardır. herkes bir şeyler söylüyor, gerçeği bilemiyorum ve bilmek istiyorum.

şu an elimizdeki somut gerçeklikler, biber gazı yüzünden kalp krizi geçiren, ayağı kırılan, bayılan, düştüğü için çenesini yaran, plastik mermilerden dolayı yaralanan öğrenciler olduğu. camları bile açılmayan dersliklere (evet evet, olaylardan haberi olmayan öğrenciler ve öğretim görevlilerinden bahsediyorum) biber gazı atılmış olduğu.

şu vahşete bakar mısınız?

http://www.tvhaber.com/...

adamlar leblebi gibi biber gazı atıyor. aklıma doğrudan casually pepper spraying cop vakası geldi.

bakalım ana haber bültenlerinde bu faciayı hangi başlıklar altında göreceğiz, ve rektörün cevabı nasıl olacak, çok merak ediyorum.
  3. kampüsümde vuku bulan olaylardır.

öncelikle gazili öğrencileri rektör çevik kuvvet eşliğinde kampüse almış. olayların çıkma noktası oymuş.

ama yemekhanenin oralarda yerlerde ve duvarda yazan "kck asayiş", "her biji apo" ve "pkk" yazıları manidar. yani bu grup kürt milliyetçilerinden oluşuyor anladığım kadarıyla. ayrıca kızılay-güvenpark servisinde aynı grup bir kıza tekme tokat girişti. sebep ise kızın "otobüse vurmayın" diye bağırmasıydı.
  4. "okula polisin elini kolunu sallayarak girip yıldız amfiyi, kütüphaneyi, bam'ı ve kampüsü gaz bombası içinde bıraktığı olaylar" mış!

zaten polisin huyudur bu. senede belli haftaları vardır üniversiteleri dolaşır. toma'ları da alalım panzer'leri de alalım sağa sola biber gazı sıkalım laylaylom diyerek. dolanırlar.

bu zatlar kişilik bozukluklarından dolayı, yaptıklarının dahi sorumluluklarını alamazlar. biz her yeri yıktık, taşladık ve insanları okul okumasına engel olduk diyemezler çünkü bu dürüstlük ve haysiyet gerektirir.

hatta kaldırım taşlarını söküp-kırıp polise atarken ya da sağa sola pkk vb yazarken polisin yardım etmemesi çok ayıptır. cık cık cık. tü kaka polis.

kendi yaptıkları bokları ne rektöre ne de üniversiteye atamayacaklarıdır. yaptıklarınızı kampüste herkez görüyor. rektörün yaptıklarını herkez görüyor. akıllarınca olay çıkartıp hem üniversitenin hemde rektör'ün hizmetlerini gölge de bırakıp pirim yapacaklar.

çanakkale savaşı ile ilgili etkinliği basmaya çalışmalarını hiçbir ilerici haber organında göremeyeceksiniz. ya da onlar söylemeyecekler. söylerseler insanlar onların iç yüzünü görecektir çünkü.

ayrıca;

http://www.itusozluk.com/...

5. yurdumda işlerin fena bok yoluna gittiğinin kanıtı olan olaylardandır.

ulan önceden sağ ve sol görüşlülerin bile bir düşünce birliği vardı.
    bu sağdır,bu soldur denilebiliyordu.
    ne zaman ki şu milliyetçi kürtler girdi işin içine; işler o zaman karıştı.

sınavsız ve parasız üniversite diye bağırıp yürüyüş yapan öğrencileri coplayıp biber gazına boğan polis;
    yanı başında kendine molotof atan ve sokakta halay çekerek polise saldıran şerefsizlere neden karşılık vermiyor cidden anlamıyorum.

bence herkes yanında gaz maskesi taşımalı artık,çantanızda bir adet bulunsun.
    istedikleri kadar biber gazı sıksınlar,etkilenmezsiniz.
    nerede ve ne zaman polisin biber gazı atacağı belli olmuyor günümüzde artık.
  6. polisin gaz sıkıp adam dövme sebeplerinin ya farkında olmayan ya da açıkça polis yaltakçılığı yapanlarca manipüle edilen olaylardır. polis durup dururken adam dövmezmiş. siz nerede yaşıyorsunuz lan? hadi nerde yaşadığınızı geçtim televizyon da mı izlemiyorsunuz? her türlü siyasi olayda tarafçılığınızı biliyorum da sokak ortasında karısının yanında öldürülesiye dövülen adamı, karakolda işkence edilen kadını da mı unuttunuz? peki sormalı o halde? sizce hangi 'makul' sebepti polise bunları yaptıran? siz bu sebepleri mantıklı buluyor musunuz ya da?

siyasetin s'sinden uzak insanlara böyle saldıran bir yapılanmanın, az çok okumuş, hayatı ve düzeni değiştirme sevdasında olan, muhalif insanlara nasıl davranacağını mantığınızla kavrayamıyor musunuz? eğer kavrayamıyorsanız, beyin hücrelerinde sorun var demektir. ayrı bir konu. uzman tanıdıklarımız var isterseniz. neyse.

anladığım kadarıyla olay şu: 18 mart'ı birden bire hatırlayan faşistlere devrimci demokrat öğrenciler izin vermemiş, bunun üzerine de abileri yani polisler okula girmiş, tüm insanlık dışı tutumlarıyla. öğrenciler polise karşı da onurlu bir direniş göstermiş. yıllardır 18 mart'ı hatrına bile getirmeyenler nedense son dönemde newroza karşı birden böyle bir günü hatırladılar. ve lafını ettikleri her şey gibi manipüle ederek, kin ve nefret tohumları ekerek. sanki 18 mart kürtlere devrimcilere karşı bir eylem günüymüşçesine. halbuki 18 mart bir halkın topyekun bir savaşıdır ve hatta emperyalizme karşı bir direniş olarak dahi yorumlanabilir. ancak tekellerine aldıkları her şey gibi bunu da bir kin aracı haline getirmeyi başardı faşistler. eğer sen çıkıp da 18 martı anıyorum diyip de bunun üzerinden kürtlere, newroza dil uzatırsan cevabını alırsın.
  7. sevmiyorum bu iki yüzlü acıtasyonu, iki yüzlülüğü, kini ve nefreti.

bu öğrencilerin amaçları sadece protesto edip, normal bi alanda bağırıp çağırıp, haklı yada haksız protesto etmek olmuyor genelde.
    orada polis olmasa ne olacak?konferans salonunun önüne, içine girmeye çalışacak bu gürüh?
    yalan mı?
    ne olacak sonra kavga olacak, belki heriki taraftan biri ötekini bıçaklayacak, alet olmasa döve döve sakatlayacak vs.

çünkü, bu protesto eden sadece bağırmak için gitmiyor, keçi inadı gibi devrimci ruhla,
    salona kadar gitmek istecekler, kotrolden çıkacaklar.
    belki, orayı yakacaklar.

evet aynı, 2 temmuz 1993'deki gözü dönmüşler gibi.

polis iki grup arasına girince de aynı devam ediyor bu gurplar.
    gerisi hep acıtasyon.

not: ben polisin öğrencilere güç kullanmasını istemem. örneğin haklı bir protestoda falan.
    tekel olaylarında yada 50/c gibi mağdurlara destek amacında olduklarında yada abd elçisini protesto ettiklerinde...

ama burda, emek verilmiş, saygın profesörlerin de katıldığı kültürel bir aktiviteyi basmanın açıklaması olamaz.
  8. kürtlere dil uzatırsan cevabını alırsın gibi yarak kürek argümanlarla, yine yarak kürek adamlar tarafından savunulmaya çalışılan şey. alınan cevap neymiş acaba; taş çatlasa 75-100 enik sağa sola yazılar yazdı, bir kızı döverek insana olmadıklarını bir kez daha gösterişer, insanların gaz yemesine sebep oldular, biraz taş attılar. faşistler sike sike konferanslarını yaptılar mı yaptılar, o faşistler senin kampüsün dışında ankaranın her yerinde senin kızıl beynini ezer mi ezer. neyin cevabı. cevap vermek isteyenler gaziye yürüsünler de anaları bir sikilsin.
  9. üniversitedeki gereksiz solcu eylemlerinden biri.40.000 kişilik bir üniversitede 100-150 tane öğrenci direnişe geçmiş(!)neden 100 kişi olduklarını neden giderek sayılarının azalacağını ileride eylem yapacak o kadar kişiyi bile bulamayacaklarını anlatan bi eylem olmuştur.18 mart'ı anma törenine gaziden faşistler gelmiş.ee nolmuş yani?sen okulun içindeki tüm öğrencileri senin gibi sol görüşlü mü zannediyosun?bu okulda milliyetçiler yok mu? onlar yapsaydı anmayı yani bişey demeyecek miydiniz?neyden korkuyosun.okulu mu çalacaklar?üniversiteler bizim diye slogan atılır bi de.hangi biz?neyin mülkiyeti bu?sana ne kim geldiyse 2 tane çanakkale şiiri okuyup gidecekler neyin harareti bu?biliyorum o gazililer kendi okullarında neler yapıyor eyvallah.sende sol görüşlü birisi olarak bunu eleştirmiyor musun?gazide farklılığa tahammül yok yıllarca bunu eleştirdiniz şimdi siz benzeri tahakkümleri uygulamaya başladınız.

bir de bunları yapan akşam haberlerde bu olayların nasıl verileceğini bilmiyor mu?o habercilerin umrunda olmaz yok gaziden gelmişler falan.sen o haberlerde çanakkale savaşı gibi insanların hassas olduğu bi mevzuyu protesto eden adamsın bitti.sonra neden 20-30 kişiyle eylem yapıyorum ben diye sorma.haklı olduğunuz eylemlerde dahi yanınızda kimseyi bulamazsınız sonra.çanakkale savaşına gerçekten saygın yoksa onu bilemem tabi.

en son olaylar bitip servis sırasında gaza gelmiş eylemci gruptan elemanlar vardı.bi tanesi biz okul için savaştık falan gibi bişey söyledi.ironik oldu tabi kendi çanakkale savaşını falan verdiğini zannediyor hala.
  1. 1