1. yılın komedisinin yaşanacağı birliktir. dtp genel başkanı nurettin demirtaş askeri kıyafet içinde, 88'e 2 askerlerle acemilik yapacak, bir de silahla falan poz verdirtirler kartpostala basılmak üzere askeri kıyafet içinde, "şehitler ölmez vatan bölünmez" diye yazarak altına janjanlı, sonra onu servis ederler basına. yemin töreninde askeri üniformalı fotoğrafını çekmek için basın seferber olacak. bütün bunlar da 1.5 yıl sürecek, çin işkencesi gibi yaw. acemilikten sonra doğuya düşerse ne olur, günün sorusu bu. yazın çatışmalar başlıyor biliyorsunuz.
  n.d.'nin yanlışı siyaseten de ahlaken de yanlış bir şey yapmasıydı. diğer dtp'li milletvekilleri nasıl askerliklerini öyle veya böyle yapıp geldilerse kendisi de zamanında bu işlere daha hiç başlamadan aynısını yapmalıydı. bir insan "askerlik yapmam" ya da "istiklal marşı söylemem" falan gibi aptalca ideolojik katılıklarla sokak eylemciliğinde başarılı olabilir, ama kamuya açık ve herkesin gözünün önünde bir politik arenada bu katılık sadece kaybettirir. siyasetle uğraşacaksan "olmaz arkadaş" mantığı güdemezsin. zihnen de içinde yaşadığın toplumla köprüleri atmayacaksın. sadece kendi taraftarlarının değil sağduyulu herkesin gözünde meşru insan olmak senin için önemli olacak, amacın senden nefret eden ve sağduyulu da olmayan kesimi, kamunun, yani o sağduyulu ortalama vatandaşın önünde mahkum ettirmek olacak. bunu becer gene iyi. yok, benim yanımdakiler dışında herkes düşman deyip, toplumun geri kalan tümünün sana bakışlarını umursamamaya kalkarsan ve bu zihniyetle herkesin ve kendi arkadaşlarının bile yaptığı askere bile gitmemeye kalkarsan belki kendi grubunun önünde "ilkeli" olursun, ama genelin gözünde seni bu küçültücü duruma düşürürler.
  kürt sorunu önemli bir sorun, ama pkk ya da onun yöntemlerinin uzantısı davranışlar bu sorunun çözümü değil.
 2. askerliği zor başlayacak ve devam edecek olanların uğrak yeri.

  uzun donemde yetiştirdiği askerin meslekçi seçilmeyen %5 - 10'u dışında doğu ve güney doğuya tim olarak göndermektedir. timinizdeki arkadaşlarınızla başlayan askerliğinizin aynı insanlarla devam edece ve bitecek olması işinize yarayacaktır elbet ama 3 aylık bir süreçte çeşitli görevlerle arazi de olmak biraz can sıkacaktır.

  kısa dönemde de durum çok sevimli değildir. diğer kısa dönemler eğitimleri el verdiğince bi işin ucundan tutarken veya nöbetini tutup köşesine çekilirken buranın askeri asayiş eri olarak eğitilir. cinayet, tecavuz, kaza vb tüm adli olaylar görev çerçevenizde olduğundan can kayıplı otobüs kazasına gitmekle, kaçak mazot cevirmesine gitmeye kadar geniş bir yelpazede sert ve gerçek olaylar yaşatır.

  tabi yapılmaz mı? elbette yapılır. olaya nereden baktığınızla orantılı olarak buradaki şans faktörü durum değiştirebilir.