1. http://www.youtube.com/...

ben hiç bir şey demek istemiyorum, sadece yapılan bu içten ve iyi niyetli eyleme verilen bu tepki kanımı dondurdu beslenme hakkını savunan ve bunu bağırarak taş ile sopa ile dile getirmek yerine evinde oturup 600 adet sandviç hazırlayan bu öğrencilere bu tepki medenilikten uzak ve bana bazı değer yargılarını tekrardan sorgulattı. merak ettim neymiş özgürlük. içim tekrardan acıttı toplumdan öğrenmem gereken özgürlüğü sözlüklerde aramak. tdk bu kavram hakkında neler demiş buyurun ve parçaları siz yerine koyun eleştirinizi siz dile getirin.

bugün bizler 21. yüzyılın ikinci yarısının büyükleri olacak insanlar olarak sanırım bu tarz yaklaşımlar ile özgürlüğün kıymetini anlayarak güzel evlatlar yetiştireceğiz ben bu olaya başka bir açıdan iyi bakamıyorum.

özgürlük
    1. bağlı olmama; dışardan etkilenmemiş olma; engellenmemiş olma; zorlanmamış olma. 2. ... 3. insanın kendi istemesi, kendi istenci ile eylemde bulunabilme olanağı; insanın dıştan engellenmeden etki yapabilmesi. istenç özgürlüğü: insanın istemelerini kendisinden başka bir şeyin engellememiş olması, ya da başka bir şeyce kendisinin dışında bir istemeye zorlanmamış olmasıdır. insan istenci özgürdür demek, insanın istemesinin nedeni insanın kendisindedir, demektir. insan, istemelerinde özerk ise özgürdür. istemenin kendisi engellenmişse ya da insan bir başkasınca, bilerek ya da bilmeyerek, herhangi bir istemeye zorlanmışsa, insanda istenç özgürlüğü eksik demektir. kişisel özgürlük: istenç özgürlüğü ile bağlantılı. bir insan isteme, düşünme ve eylemlerinde bir başkasınca engellenmiyor ya da bir şeye zorlanmıyorsa, kendi istemesi içinde hareket ediyorsa, o insanın kişiliği özgür olarak gelişmiş demektir. öyleyse özgürlük, insanın kişiliğinin, kendi özünün ve kendi davranış biçiminin etkili olmasıdır. bu anlamda istenç özgürlüğü de kişiliğin istemeye temel olmasından başka bir şey değildir. ... eylem özgürlüğü: (zorunluluğun değil, baskının karşıtı olarak) dış baskılardan, özellikle başka birinin baskısından bağımsız olarak kendi isteğine göre davranabilmek hak ve gücü.

ben böyle iş görmedim yemin ederim ki koyun muamelesi görüyoruz. çok çarpıtma haber gördüm okudum ama böylesine yok artık diyorum: http://www.aktifhaber.com/...
    http://www.memurlar.net/...

arkadaşlar göz var nizam var kim kimi yaralıyor video da tüm çıplaklığıyla görülüyor ve işin içine dhkp-c girmiş. neler oluyor bu ülkede? ne yani bu insanlar terör örgütü mensubu mu? 600 tane sandviçi harçlıklarından feragat edip tek tek hazırlayan en adil yollarla haklarını arayan bu insanlara "aa dhkp-c diyor bak, o zaman kesin haksızdır bunlar" muamelesi çektirmek isteyenler kimler? toplumu kayıtsız bırakmak isteyenler ve youtube videolarını sildirenler kimler? sadece üç saat içerisinde bu gözardı edilemez olayı sindirtmek isteyen bu topluluk nasıl bu kadar organize ve aktif çalışabiliyor.

edit: youtube'da silinen linkin yenisi ile değiştirilmesi.
    haber linkleri eklenmesi.
  2. yıllardır esogü'de okuyan ve olaylar sırasında da orada olan biri olarak yakından gözlemlediğim olaylardır.

durumun meşruiyetini anlamak için sürecin tamamını görmek sağlıklı olacaktır.

haftalardır yapılan çalışmalar sonrasında 3 dönemdir üst üste zam yapılan ve yenemeyecek lezzette olan yemeklere karşı bir şeyler yapmak için önce yemekhanelerde imza masaları oluşturuldu. 5 günlük imza kampanyası sonunda merkez kampüste okuyan yaklaşık 10bin öğrencinin yarısından fazlasının katılımıyla 5binden fazla imza toplandı. geçen hafta çarşamba günü yapılan ve 400kişiye yakın öğrencinin katılımıyla yapılan yürüyüş sonunda rektörlük önüne gelindi ancak rektör tenezzül edip aramızdan seçilen 2 temsilci arkadaşın imzaları ve talepleri iletmesine bile sıcak bakmadı, görüşmek istemedi. bunun üzerine yapılan forumda onlarca öğrenci ellerine megafonu alıp serbest kürsüde dertlerini, sıkıntılarını, problemlerini anlattı. forum sonucunda pazartesi için boykot kararı alındı. dün akşam kendi ceplerimizden verdiğimiz paralarla aldığımız malzemelerle 600 civarı sandviç yapıldı ve bugün yemekhanede dağıtmak istedik ancak ana akım medyada da yer alan görüntüler oluştu. ilk müdahale ve ikinci müdahalenin videolarına da şuradan ulaşmak mümkün.
    http://www.youtube.com/...
  3. vidyoda görüldüğü üzere yerdeki öğrencinin kafasına copla beş altı kez olanca gücüyle vuran orospu evlatları var, inanılmaz hakkaten. elli kişi gözaltına alındı, altmış kişi biber gazından boğuldu gibi haberleri son on yıldır okumaya alıştık zaten de görüntülerini izleyince alışılmaya çalışılan gerçekler bam diye surata vuruyo. yarın konu hakkında milliyet'ten -drogba müjdesi!- , taraf'tan -kemalizm'e ağır darbe- , ntv'den -türkiye ekonomide şahlandı- haberi bekliyorum.
  4. en samimi ve içten dileklerimle desteklediğim eylem. aynısını istanbul üni olarak yapmış ama amacımıza ulaşamamıştık.
    uyumayan, ses çıkaran, hakkını arayan bir nesil geliyor umarım.,

hepinizi öbdüm.
  5. bir anadolu üniversitesi öğrencisi olarak desteklediğim protesto. osmangazili arkadaşlarımın hiç biri yemeklerden memnun değiller. yetmezmiş gibi bir de zam geliyor. arkadaşlar yurdun yemeklerinin daha iyi olduğunu söylüyor. düşünün artık okuldaki yemekleri.
  6. özel güvenliğin kraldan çok kralcı bir orospu çocuğu olduğunun bir kez daha kanıtlandığı eylemdir. polisin insan öldürdüğü memleketten başka bir şey de beklenmezdi zaten.
  7. eski yunanda, akademiada görmediğimiz davranışları 2000 yıl sonra kendi ülkemizde görüyoruz maalesef.

bu ülke böyle bir ülke, cehalet almış başını gidiyor... olaylar yaşanıyor, iki kalem yazı yazıyoruz, odtüde öğrenciye yapılan davranış yanlıştı, diye. eksi oylar tavanda. devrisi günlerde atvde yayınlanan kim bir milyon ister yarışmasına odtülü öğrenciler çıkıyor, abuk sabuk edebiyat sorularıyla eleniyorlar... yapılan yorumlar, bunlar da aydınlıkçı genç mi(!) akılları sıra ayar verdiler odtüye.

eskişehirde güvenlik görevlisi o copu, öğrenciye değil; eğitime, gençliğe, hakkını arayan insana vuruyor. yarın açıklamalar gelir demokrasi çok güçlendi, özgürlükler güvence altında, ekonomi büyüdü...
  8. bazı insanlar var ki onlara hiçbir şey anlatamazsın. işte en basitinden üniversite yemekhanesiyle, bir lokantayı kıyaslayan insan bunlardan biridir.

4 lirayı diğer üniversite yemekhaneleriyle kıyaslayalım. kocaeli üniversitesi ve istanbul üniversitesi'nde yemekler 2 lira değil mi? kocaeli üniversitesi'nin yemekleri çok temiz ve güzeldir (iskender vardı la menüde) hatta. yanlışım varsa düzeltin.

işte uzun lafın kısası. haklı olarak yapılmış bir eylemdir. üniversitede öğrenciye yemek 4 lira karşılığında verilmez. bu soygunculuktur. ha lokantada yersin, çok ucuzdur orası ayrı. ama benim üniversitemde aynı yemekler 1.5 liraya satılıyor.

buna ne demeli?
  9. arkadaşlar bugün izlediğim ve sinirden neredeyse ağlayacak konuma geldiğim bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum. ! haberin başlığı aşağıdaki gibidir.

esogü'de yemekhane yemeklerini protesto eden bir grup öğrenciye özel güvenlik öldüresiye dayak attı. rektörlük önünde ilk önce oturma eylemi yapan öğrenciler daha sonra hazırladıkları ekmek arası yemekleri yemekhanede öğrencilere dağıtmak istedi, buna izin vermeyen özel güvenlik sorgusuz sualsiz öğrencilere cop ile vurmaya başladı. birkaç öğrenci hafif şekilde yaralanırken, özel güvenlik 5 öğrenciyi gözaltına aldı. polisin olaya herhangi bir müdahalesi olmazken özel güvenliğin bu şekilde davranması tepkilere neden oldu.

video linki :

bu kadar şerefsizce bir davranış olamaz, olmamalı. ayıp diye bir şey var, sizden ricam bu videoyu olabildiğince paylaşıp dağıtın, o dayak atan güvenlik ve buna tepkisiz kalan 'yöncü' rektörün cezasız kalması hepimizin suçu olur !