1. lisede servis arkadaslarım yüzünden hergün dinlediğim hatta utanmayıp minicik serviste oynadıkları için ister istemez öğrendiğim oyun ama gercekten güzel oynayan birini görünce insanın oynayası geliyor
  2. bir folklor oyunudur. genelde kürt kökenli köy düğünlerinde oynanır, çok estetik ve bir o kadar da zor güzel bir oyundur
  3. sözleri yaklaşık olarak böyle bişey

şemamê şemamê şemamê bûkê
    domamê domamê domamê bûkê

şemam bûka mele (domamê bûka mele)
    domam bûka mele (şemamê bûka mele)

nakaratx2
    şemamê şemamê şemamê bûkê
    domamê domamê domamê bûkê

genim da zerdele nehişt
    para mele revî çû ser kele

şemamê tîto vît e (domamê bûka mele)
    eslê xwe egît e (şemamê bûka mele)

nakaratx2

bûkê, bûkê, bûkê bûkê
    lilililillilililililliililili

şemamê nan dîpêje
    girkan hildavêje

şemamê şemamê
  4. güneydoğu kökenli bir halay türü sanıyorum yalnız o kadar hareketli ki öğrenmesi bir hayli zor.
  5. hakkari yoresine ait halk oyunu. "gerillalar ile birlikte mi oynadın da kendinden o kadar emin konuşuyorsun arkadaşım" sorusunu da beraberinde getirmesi muhtemeldir. oynattırmazlarmış çevrelerinde, peeeh. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu olsa gerek...
  6. gaziantep, kilis dolaylarına kadar yayılmış(belki daha batıya da uzanmıştır), türk, kürt, gerilla, kontör gerilla, faturalı gerilla, anarşik, komünik, sağcı, solcu ayırt edilmeksizin oynanan, görsel açıdan mükemmel bir oyun.
    bi ben beceremedim amına kodumun oyununu.
  7. gerilla oyunu değil doğunun yöresel oyunudur.
    oynamışlığım da vardır.dağa çıkmışlığım da vardır ama kayak yapmak için.
    neyse sözü fazla uzatmıyoruz.
    sıradaki girimiz düz mantıkla "teröristler dağda bu oyunu oynuyor o zaman bu oyun terörist oyunudur" diye düşünen arkadaşlarımız için gelsin
    (bkz: @809582)

edit:bu oyunun gerilla oyunu olduğunu iddia eden bi arkadaş vardı..o noooolduu??
  8. ahah. bu oyunu teröristler oynuyorsa ben de terörist oluyorum ve hatta lisede, bu oyunu kıvırmaya çalıştığımız zamanlarda oyuna iştirak eden her bir arkadaşım da, ki bu sayı 20 civarında, hepimiz teröristiz, buradan kendimizi ihbar ediyorum. ciddileşelim, peki, evet kıvıramadık bu oyunu, zor bir şey; bilmiyorum bunun versiyonları falan var mıdır, arkadaşımızın bize öğrettiği (aslına bakarsanız öğretmeye çalıştığı) hali yavaş fakat karışıktı, sağa dön-yaylan, sonra sola dön-yine yaylan, iki adım at falan... bak yine karıştırdım. duramıyorum, yine sardırmak istiyorum: aramızda hala "bu terörist oyunudur" diye düşünen varsa bilmesini isterim ki bu bahsedilen "oyuncu terörist"lerin alayı anadolu ateşi ne çıkacak kapasitede insanlardır. ya ya.
  9. oyunun asıl adı şemamê değil "şêxani" dir. (x i gırtlaktan gelen bir h şeklinde okuyun) hareketli bir çok oyun gibi bu oyunun da yapısı baştaki oyuncuya göre şahane değişir. oyuncu türlü maymunluk yapar,hareketlerini değiştirir hem oyuncular coşar hem seyirciler. ancak yine de benim kanaatimce bir başka "başa bağlı" oyun olan koçeri kadar zevkli değildir.
    (bkz: koçeri)

he bir de not:şemamê şarkı adıdır başka bir hareketli şarkıyla da şêxani oynayabilirsiniz.