• atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  1. az önce kanal d habere konu olmuş ve kendisine hayran bırakmış anadolu lisesidir (her ne kadar haber spikeri olarak mehmet ali birand mide bulandırsa da)..

izlerken açık konuşayım hayretler içinde kaldım..devlete ait bir lise bu kadar mı mükemmel olabilir? okulun çeşitli açılardan güvenlik kameralarıyla izlenmesi mi dim, sportif faaliyetler üst seviyede; gıcır gıcır potalar, yeni yeni toplar mı dim, kütüphanelerinin mükemmel ve çoğu okulun toplamından daha fazla kitaba sahip olması mı dim, bilgisayar laboratuvarlarının 17 inc lcd monitörlerden kurulu bilgisayarlardan oluşmuş olması mı dim, sınıflarda dvd playerlar mı dim daha ne dim ?

tabi hal böyle olunca da öğrencilerin başarı seviyesi ister istemez artıyor, öyle ki günümüzün popüler icadı güneş enerjisiyle çalışan otomobil yapıp uluslararası yarışmalara falan katılmışlar..

müdür yardımcısıyla röportaj yapıyorlar, adamın arkasındaki duvar ve raflar madalyalar, plaketler, kupalarla dolu..

isteyince oluyor işte..
  2. müdürü ata özer ile vatan anadolu lisesi müdüresi melek kuyucu arasındaki tatlı rekabetin lehine geliştiği okul
  3. eski anadolu liselerinden olmayan lise giriş sisteminin değiştirilmesinden sonra diğer süper liseler gibi anadolu lisesi adını alan ama eski (gerçek) anadolu liselerinden biri olmamanın ezikliğini hep yaşayacak olan lise.öğrencileri sosyal faaliyetlerde başarılı mı?evet başarılı.
  4. şimdiki adı şehremini anadolu lisesi olan, şehremini süper lisesi ismi zamanında okulda ilk süper lise dönemi mezunlarından biri olarak geçirdiğim 4 yıl bile az gelmiştir.. eğitim ve öğretimi öğrenciye değer vererek ve hatta gözünden sakınarak sağlayan, onlara sunabilecekleri tüm imkanları sunmaya çalışan eğitimcileri vardır. ceza değil ödül sistemini benimsemiştir. o dönemin öğrencileri de bu özenin karşılığını öss'de vermişlerdir. yabancı dilin gerçekten öğrenilebileceği ender devlet okullarından biridir.
    o dönemde lisede okurken aynı zamanda galatasaray'da yedeklerde oynayan bir öğrenciden bahsedilirdi.. (bkz: emre belözoğlu)
    sonrasında marmara üniversitesi bahçelievler kampüsünü kazandığımda "ben lisemi istiyoruuumm" dememe sebep olan okuldur..
  5. anadolu lisesi olmadan önce şehremini lisesi olan lise..
    bu dönemde hem klasik lise hem de yabancı dil ağırlıklı bölümü barındırırdı bünyesinde..
    yabancı dil ağırlıklı lise bölümü zamanında türkiye dereceleri bile çıkarmıştır..

2001-2002 eğitim-öğretim yılında ise okula başvuran 5.00 diploma notlu öğrencilerin sayısı bir hayli çok olduğundan ancak kura ile belirlenebilmiştir..
    bu kadar başarıya karşın anadolu lisesi olmak için neden neredeyse her lisenin anadolu lisesi olduğu bir zaman beklenmiştir diye soracak olursak cevabı ata özer in yda kısmı ile bilimsel, klasik kısmı ile ise sportif başarı kazanma planı diyebiliriz.. müdürlükten alınıp başka bir göreve verileceği belli olunca ise zaten yda bölümü açıldığı yılın hemen akabinden beri gelen anadolu lisesi olma teklifini kabul etmekte bi sakınca görmemiştir..
  6. şehremini lisesi'nin şehremini anadolu lisesi olmasının ardından bir başka değişle klasik lise bölümüne sporcu doldurma olanağının ortadan kalkmasının ardından kısa bir süre sonra hiçbir spor branşındaki turnuvalara katılmayacağız demiş okuldur..

başka bir deyişle yenilmeyi hazmedemeyen okuldur..

ayrıca anadolu lisesi statüsüne puanı yetmeyen birsürü hocası gün be gün ayırılmaktadır okuldan meb yönetmeliği tarafından..
  7. geçen arkadaş gelmişti beni almaya. arabayı da almış kerata. gezek dedi. tamam deyip düştük yollara. ne yapsak ne etsek derken millet caddesine gelmiştik. hadi bir liseye bakalım dedik. mezun olduğumuzdan beri hiç gitmemiştik. hafta sonudur kimse yoktur deyip daldık içeri.

sıçmışlar ağzına okulun.
    içine bir girdik,koridorların duvarları sınıflar falan mal bir renge boyanmış. sınıfların bir duvarı boydan boya pencere doluydu eskiden.şimdi yarısı duvar olmuş. feci sıçmışlar yani.
    bir de televizyon vardı eskiden her sınıfta. o da gitmiş güme.

buradan birilerine seslenmek isterdim ama olan olmuş deyip gidiyorum.