merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

• görseller

• şehreküstü
  1. 1

şehreküstü

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. sanırım bursa'nın bir ilçesi.
    otobüsle bursa üzerinden izmir'e giderken görmüştüm. son durak gibi birşeydi.
    ismi çok melankolik gelmiş, bir hüzün basmıştı nedensiz.
  2. bi aralar metronun şehir merkezine en yakın olan son durağıydı, yada ilk durak da olabilir tabi, en son gittiğimde farkettim yeni yeni duraklar eklenmiş bursamızın metrosuna güzel olmuş.
  3. heykel ile fomara meydanı arasında kalan yerdir. eski yerleşim yerlerinde merkeze en uzak, çemberin en dışına ev yapan kişiye de oraya da "şehre küstü" derlermiş. bazı yerlerde de böyle semt adı olarak kalmış. şimdi bursa'nın merkezi sayılır.
  4. gaziantep'in en kötü mahallelerinden. gaziantep'teki serseri takımının %70'i bu mahallede takılır. bu kadar pisliğin arasında bir tane milli eğitim lojmanı vardır. bu lojmandaki bütün öğretmen çocukları, ya pislik bulaşmaması için kendilerini zorlarlar ve ayrılacaklarını günü beklerler, ya da pisliğin içine bulaşmış halde orada kalmayı isterler. şehreküstü pek sevilmez. sevilmesi de beklenemez zaten.
  5. bursadakinin hikayesi eğer yanlış hatırlamıyorsam ya da daha iyi bilen birileri çıkana dek; bir kişi bursa'da cami yaptırmak istemiş, fakat bursanın yetkilileri ya bu kişiye hiç bir yer göstermemişler ya da gösterdikleri yeri daha sonra geri almışlar, bunun üzerine kent yetkililerine kızan bu kişi yaptırmak istediği camiyi şehrin dışında bir yere hatta kapsını da yine şehrin tam ters yönüne adeta cami şehre sırtını dönmüş şekilde yaptırmış. o nedenle bu semte şehreküstü adı verilmiş. hikayeyi liseye giderken bir öğretmenimiz anlatmıştı, o nedenle ne cami yaptırmak isteyen kişinin kim olduğunu hatırlıyorum ne de bu cami konsunda kent yetkilileriyle bu kişi arasında yaşanan husumetin tam nedenini...
  6. tarihçi tuncer baykara'nın teorisine göre:

oğuzlar (türkler) anadolu'ya akın akın geldiler. bir yerlere yerleşmeleri lazım. geldikleri, şehir kurmaya uygun yerlere yerleşiyorlar. bursa, antep vd. büyük şehirlerde suriçi dolu. buralarda hemen surdışına mahallelerini kuruyorlar. bu mahallelerden bazıları daha sonra mecaz olarak şehreküstü olarak anılır oluyor.

(bkz: ulu cami)
  1. 1