1. şarkı söyleyen insanın bir şey sakladığı bellidir. ayağını kaldırmasını isteyin, avuçlarına bakın, ceplerini karıştırın; illeki bir halt yemiştir bu kişi. ha bir de tuvalette şarkı söyleyenler vardır başka sesleri bastırmak için.
  2. deşarj olmak için birebir,şarkı söylemek için sesinizin güzel olması gerekmez,eğer sesiniz güzel değilse etrafınızda başka biri olmasın yeter. eğer sesiniz dinlenebilecek güzellikteyse ortamı götürürsünüz. hele bir de enstruman çalma yeteneğiniz varsa mükemmel;hele hele bir de çalıp söyleme yeteneğine sahipseniz kimse tutamaz sizi.
  3. ''iyi şarkı söylemek için süslü ezgilere gerek yoktur.bir eseri bestelerken veya icra ederken düşünceyi,sözleri iyi anlamak,onları zevk ve heyecanla ifade etmek,kontrpuan bilmekten daha önemlidir.''şarkıcı ve besteci giulio caccini
  4. her gün sınıfta düzenli olarak yapıpta hiç bir gelir elde edemediğim aktivite. lan acaba bende dangozluk mu var diye de düşünmedim değil fakat cevabı vicdanım bana hemen yapıştırıyor böyle anlarda:

vicdanım: hacı boşver insanlar mutlu oluyor.
    ben: nasıl lan??
    vicdanım: eeee hacı senle taşşak geçiyolar gülüp eğleniyorlar...*
    ben: (mavi ekran)?????......?????
  5. bazen bir terapidir insana, şarkı sözlerinde o an kendinizi bulursunuz çünkü. ve en güzeli araba kullanırkendir ya da banyo yaparken. güzel bir eylemdir..
  6. bizim eski üst komşu fatmagül teyzenin yapamadığı şeydir. ilkokul döneminde bir gün okuldan gelince anahtarımı kaybetmişim, annemler gelene kadar bu teyzenin evine gideyim dedim. kapıya yaklaşınca içeriden siren, buldozer, matkap ve troleybüs (o ne la) karışımı bir ses duyunca irkilip geri kaçmıştım. o değil de bir de bu sese opera salonu "reverb" efekti verin. aman tanrım... sonra birkaç yerde de duyunca bu fatmagül teyzeymiş dedik, bağrımıza bastık onu. birkaç ay sonra da taşındık zaten ordan. şu an sizin yanınızda da olabilir o. sokaklarda hiçbir şey olmamış gibi dolaşan iki tane kızı var şimdi. kalıtsal olabilir, hazırlıklı olun derim.
  7. fiziksel şiddet yerine kullanılabilecek güzel bir alternatif. çok güzel.
    (bkz: the word for world is forest)

ursula k. le guin'in romanının esas kahramanları athsheliler, mecbur kalmadıkları sürece hiçbir canlıya; özellikle insanlara fiziksel şiddet uygulamıyorlar. hele bir de kavga anında, kendini koruyamayacak bir pozisyondaysa düşman; şiddet uygulamak yerine onun üzerinden şarkı söyleyerek serbest bırakıyorlar onu. affediyorlar...

tanım: affetmek. erdem.