• görseller

• şans
  1. insanlar tarafından ilginç isimlendirmelere tâbi tutulan tamamen göreceli bir kavramdır.
    bakkala giderken kültablasından head shot yemek de milyar'da bir ihtimaldir;
    altılı ganyanda asırlık eşeğin birinci gelip sizi trilyona boğması da milyarda bir ihtimaldir.

ikisi de şans. ama birisi kahbe felek, yaptı kelek; diğeri turna'nın gözüdür. ayrıca insan aç ve tatminsizdir; ne kadar şansa boğulsa da doymaz oğlu doymaz.
  2. pers imparatorluğunun başveziri buzur mehir tarafindan 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyunu; dünyanın en popüler oyunlarından biridir..zaman kavramından alınan ilhamla tasarlanan oyunun zamana böylesine direnmesi son derece etkileyici..senenin birliği olarak tavla bir tanedir..4 köşesi 4 mevsimi, tavlanın içindeki karşılıklı 6'şar hane 12 ayı, pullarin toplamı ayın 30 gününü ,siyah & beyaz pullar gece ve gündüzü, karşılıklı 12'şer hane günün 24 saatini simgeler..

eski zamanlarda hint imparatoru, satranç oyununu pers imparatoruna,yanında bir mektup ile hediye olarak göndermiştir..mektubunda oyunla ilgili hiç bir açıklama yapmazken şöyle bir mesaj yazmıştır..

"kim daha çok düsünüyor, kim daha iyi biliyor, kim daha ileriyi görüyorsa "o" kazanır..işte hayat budur.."

pers imparatoru dönemin en alim veziri olan buzur mehir ile bu mesajı paylaşarak, ondan oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak hint imparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini ister..vezir haftalarca çalıştıktan sonra gönderilen satrancın her taş hareketini ve oyunu cözer daha sonra da on günde tavlayı icat eder ve imparatora sunar..hint imparatoruna tavla oyunuyla birlikte gönderilmek üzere şöyle bir mesaj hazırlanır..

"evet, kim daha çok düşünüyor, kim daha iyi biliyor, kim daha ileriyi görüyorsa "o" kazanır..ama biraz da "şanstır"..işte hayat budur.."
  3. bir de şöyle bir atasözü vardır ecnebi milletlerden birinde : şanssız insan yoktur, ne kadar şanslı olduğunu bilmeyen aptal insan vardır.
  4. gülben ergen'in sade ve sadece ismini verdiği üçüncü albümünün beşinci şarkısıdır. şarkının söz ve müziği altan çetin'e aittir. dinlenesi bir şarkıdır albümün diğer tüm şarkıları gibi. sözleri ise şöyledir:

kalbine hakkını verdim
    gül dedin yollara serdim
    keyfini başkası sürdü
    affedersem namerdim
    belli ki şansım dönecek
    aşk dolu günler gelecek
    ümidi kesmedi kalbim
    biliyorum sevilecek

senden uzakta yalnızım aşk
    alay ediyorlar gülüyorlar
    karşıma öyle birini çıkar
    sen yaparsın biliyorlar