merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

şafak pavey

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #siyaset
  5. #kişiler
  1. yazıma başlamadan önce türbanlı kelimesinden de başı açık kelimesinden de aşırı derecede rahatsız olduğumu belirterek başlamak isterim. hayatımda kimseye bu şekilde hitap etmedim. sayın payev'in türbanlı milletvekili tabirine atfen kullanılmış kabul edin.

şunu da ifade edeyim. işin oluş şekli benim de hoşuma gitmedi. haliyle insanlar bunu eleştirecek, o da kabulüm. fakat atlanan, yokmuş gibi davranılan noktalar var.

temel olarak baktığınızda haklı gibi duruyor. zaten birisi için büsbütün haklı ya da haksız demek de genel anlamda doğru bulduğum bir tavır değil. adalet beklentisi prensip olarak olabildiğince doğal; fakat talebini ifade edişi, savını ortaya koyuşu maalesef klasik chp'li vekillerden farklı değil.

bakın ne diyor sayın payev:

"türbanlı kadın vekillerden beklentim büyük; mesela, ülkemin neden, kadın hakları konusunda dünyanın yüz yirmincisi olduğunu anlatmalarını bekliyorum. neden, 57 islam ülkesindeki toplam kadın hakları ortalamasının, tek başına birleşmiş milletlerde bile yer alamayan tayvan seviyesine erişemediğini açıklamalarını bekliyorum. bundan böyle; mini etek giydiği için işten atılan, sol kulağı küpeli olduğu için dövülen,dekoltesi bakanın hoşuna gitmediği için linç edilen, oruç tutmadığı için öldürülen, hıristiyan olduğunu gizlemek için isimlerini değiştirenlerin güvenlikleri, herkesten çok bu kadın vekillere emanettir. artık, türbanı bir insan hakları ihlalinden, bir insan hakları kazanımına dönüştürmek, onların sorumluluğudur..inanç özgürlüğünün en büyük güvencesi, geleceğimizi dini rehberlikle kontrol etmek değil, kusursuz bir sekülerizmdir. ne demek istediğimi... "

burada açık bir işgüzarlık var. kendisi "türbanlı vekiller" diye ifade ettiği kişilerden beklentilerini sıralarken şunu unutuyor. türkiye'nin kadın hakları konusunda dünyanın yüz yirmincisi olduğunu ifade ederken bütün ihaleyi türbanlı milletvekillerinin üstüne yıkıyor. oysaki bu kişilerin sadece bir gündür (daha geniş bir çerçeve ile ele alırsak bir dönemdir) bu kimlikle mecliste yer aldığını unutuyor.

acaba biz kadın hakları konusunda dün dünya sıralamasında ilk 10'da idik de, bugün mü 220.liğe düştük? bunu atlıyor.
    kendisiyle aynı mantıkla düşünecek olursak, 220.liğin müsebbibi olarak bu memleketin yönetiminde doksan sene boyunca yer alan gelmiş geçmiş (şafak payev dahil) tüm kadın milletvekillerini (ki hepsinin başı açıktı) göstermemiz gerekmez mi?

yoksa şöyle mi demek istiyor? biz başı açık milletvekilleri olarak, 90 senedir anca 220. yapabildik. bakalım sizin döneminizde kaçıncı olacağız? arada türbanlı kızları nezarete attık, üniversitelere sokmadık. bazısı abarttı hastaneye bile almadı, ses çıkarmadık. şapka giymeyeni astık gerçi. varlık vergisi diye bir şey de vardı sahi... kürtçe konuşanı ölmekten beter ettik. solcuyuz diye geçiniyoruz ama komünistler de en çok bizden çekti. efendim duyamıyorum? sivas'ta adam yakanları allah bildiği en ağır şekilde yaksın, yaksın da... bunlar da olmamış gibi yapmayalım. devrim ayağına yapmak makbul ama islam adına yapınca çok mu gerici oluyoruz yani nedir mesele?

hayır devrime de islama da en büyük zararı verenler bu maskeler altında kendine göre iş yapanlar oldu. olmamış gibi yapmayalım, fakat ikisini de hiçbir surette savunmayalım.

gerçi arada bir itiraf var, hakkını teslim edelim, bakın ne diyor?

"azınlığın çoğunluğu ezmesi sürdürülemez. ama çoğunluğun azınlığı ezmesi sürdürülebilirdir. gerçekten bu ülkeyi korkunç bir akıbete sürüklemekten kaçınmaya niyetliyseniz; adaletle öç almak arasındaki farkı en kısa zamanda öğrenmelisiniz."

biz azınlık olarak senelerce sizi ezdik, ama az olduğumuz için bunun sürdürülemeyeceğini anladık. şimdi oyunun kurallarını öğrendiniz ama siz de bize göre bir hayli çoksunuz. siz ezmeye başlarsanız, bunun sonu gelmez! öç almak yerine, adaletli olmanız lazım.

bakın burada yerden göğe kadar haklı. hükümet kendisinin de belirttiği üzere bunu bir lütuf olarak sunamktansa sadece şafak hanım'a değil tüm kadın milletvekillerine pantolon giyme özgürlüğü hakkını teslim etmeli. esasında bir kılık kıyafet yönetmeliği olması da enteresan. koca koca adamlara, kadınlara öyle giyme böyle giy demek gerçek anlamda bir geri kafalılık ama şafak hanım şunu da unutmasın. o yasak da sizin kadroların eseri. hani, hatırlatmış olayım.

... toplu gösterim...