• videolar

1. mekikten daha az riskli bir kas geliştirme egzersizidir.

başlangıçta (çelimsiz biriyseniz) bir seansta en fazla 3-4 tane de çekebilirsiniz, doğaldır. "oynamıyom ben" diye mızıkçılık yapmak yerine ilk olarak duvarda şınav çekin (hmm).

hemen açıklayalım; duvarı yer gibi düşünüp biraz uzak bir mesafeden kendinizi öne geriye kaldırın (alışma babında).

ayrıca açtığınız müzikler çektiğiniz şınav sayısına +5 gibi bonuslar ekleyebilir.
  2. bu eylemin abartılmış versiyonları belki sadece sidik yarıştırmak, belki de hakikaten olayın yalayıp yutulduğu için bilimum filmde, dizide, klipte falan sunulur izleyiciye.

en akılda kalmış olanı da rocky serilerinde rocky tarafından yapılmış olanıdır. bir el sırtta, diğer el yerde böyle istekli istekli çeker silvestir abimiz. insanı gaza getirir her izleyişte.

bir diğeri de iki el yerde yapılırken vücut yerden uzaklaştığında elleri yerden kesip birbirine vurup hızlı bir şekilde tekrar yerle buluşturarak bu işlemi tekrarlamak şeklindedir.
  3. tahmin edilenden daha kısa sürede geliştirilebilen ve çok kısa sürede de gerileyen egzersiz. askere gitmeden evvel iki şınavı bir araya getiremeyen ben, çarşı tehlikeye girince her akşam ikişer set mekik ve şınav çekerek iki üç hafta içinde elli, bir kaç hafta sonra da yüz barajını geçebilecek duruma gelmiştim. askerden bir ay sonra on taneyi çekemedim. öyle ilginç bir şey.
  4. eğer "işe yarar tek bir hareketten hangisini yapacağım diye düşünüyorsanız" yapacağınız tek hareket budur. aslında çok çok daha iyi bir harekette vardır o da barfiks çekmektir ama o yapılabilecek hareketlerden biri değildir. (bkz: barfiks)
  5. o kadar bereketli bir egzersizdir ki, günde düzenli olarak 20 tane çekilirse 3 ay içinde gözle görülür şekilde omuz, pazu, göğüs, karın ve sırt kası yaptırır sizlere.