1. bazen kaka bazen elzem olan şey. azı karar çoğu zarar davranış biçimlerinden bir tanesi.
  2. normal insanın ısrarı dayanılabilir olduğu halde pirhana ısrarı dediğimiz ve kabul edilmediği sürece iki dakika içinde bütün enerjinizi tüketmeye sebebiyet vercek ısrar dayanılamaz boyuttadır.
    -anneee bana o ayakkabıyı alcan mııı?
    -kızım bilmiyorum para kalırsa inşallah
    -anneeeee bana o ayakkabıyı alcan mı?
    -inşallah dedik ya kızım
    -anneeeee bana o ayakkabıyı al
    -kızım bak sinirlendirme almicam sonunda o olcak
    -noooooolur annneeeee ölümü görrrrr annneee allah canımı alsın annnnnnnnee
    (çocuk ısrar etmeye devam etmekte anneyse çocuğun vazgeçeceğini umarak sessizliğini korumaktadır,zanneder ki çocuk eninde sonunda bıkacak gözyaşları yüzünden şişmiş gözleri ve bağırmaktan kısılmış sesiyle odasına çekilecektir.halbuki böyle olmaz çünkü pirhana ısrarı uyanışa geçmiştir (bkz: the rise of pirhana)ve durdurulması imkansızdır.
    -allah bnm canımı alsın ne pohuma doğurdum,alıcam allah belanı versin senin..(nihai sonuç)
  3. (bkz: direnmek)
    (bkz: üstelemek)

sinir yıpratır, sabır tüketir. bir şeye hayır dersiniz, karşınızdaki sizden onu istemeye devam eder. zor tutarsınız kendinizi kükrememek için ama yok! illa çileden çıkaracak sizi, illa kalp kırdırtacak.

sakin olun, kendinizi yıpratmayın. iletişimi koparın gitsin. ha bu ısrar eden şahıs hemen bir karış uzağınızda, yanıbaşınızdaysa "bi' cinnet herşeyi halleder".
  4. içinde şiddet, empati yoksunluğu, özel hayata saygısızlık ve bencillik barındıran kavram. ısrar, edenin küçük dünyasının algısını yansıtır, inisiyatifi dışarıda bırakarak.
  5. insanın kişiliğini ortaya koyabilecek durummuş. örneğin adamın birine yiyecek,içecek vb. vermek istediğinizde ilk seferde sizi reddedip ısrarınıza karşı kabul ediyorsa, herhangi bir baskıya dayanamayıp boyun eğeceğini gösterirmiş.