1. cem karaca'nın nerde kalmıştık albümünden çok şahane hüzün yüklü bir parça.
    gecenin nemini düşmüş gözlerine
    ne olur ıslak ıslak bakma öyle
    saçını dök sineme derdini söyle

sürerim buluttan tarlaları
    yağmurlar ekerim göğün göğsüne
    güneşte demlerim senin çayını
    yüreğimden süzer öyle veririm
    ben feleğin şu çarkına çomak sokarım
    ben feleğin tekerine çomak sokarım
    yeter ki ıslak ıslak bakma öyle
  2. tamamen seven erkek hayatını en temel halleriyle anlatmaktadır bu şarkı. sonuç olarak hakikaten, ırk, eğitim, anlayış düzeyi vs nasıl olursa olsun temel aynı yere geliyor gibi. çılgınlar gibi sevdiği kadın için ortalığı hallaç pamuğuna çevirip, kasırgalar estirip çalışıp didinip, sorun için gerekli çareleri, dermanları bulduktan sonra o yırtıcı insan, kadınının yanına gelip, onu nazikçe göğsüne alıp sadece yüzüne mutlu bakmasını ister.
  3. bırakın cem karaca söylesin dedirten,cem karacadan başka kim söylediyse şarkıyı katlettiğini düşündüğüm özel ve güzel şarkıdır.
  4. daha ilk dizesinde,

"gecenin nemi mi düşmüş gözlerine.." der ki cem karaca..

harbiden nemlenir gözler..
    büyük sanatçı bunu başarabilen sanatçıdır..
  5. sözlerinden çok etkilendiğim bir cem karaca şarkısı...
    özellikle şu kısmına bayılırım...

"sürerim buluttan tarlaları
    yağmurlar ekerim göğün göğsüne
    güneşte demlerim senin çayını
    yüreğimden süzer öyle veririm"

ne güzel laflar bunlar ya.
  6. adı itibariyle insanı zora sokabilecek bir şarkı. bir toplantının ortasında, flash diskinizde neler olduğunu unutarak projeksiyona bağlı bir makinaya diskinizi takıp ıslak ıslak.mp3 diye bir dosyayı insanların gözüne sokarsanız, zaten toplantıdan kaytarmak için yer arayan insanlara iyi bir malzeme vermiş olursunuz.

(bkz: based on a true story)
  7. cem karaca'nın 1991' de çıkardığı nerde kalmıştık adlı albümünden, söz ve müziği kendisine ait, vaktiyle hem sahibinden hem de barış akarsu'dan canlı dinleme fırsatını bulmuş olduğum şarkısıdır. her daim eşlik edilesidir, sözleri de feci yüreğe dokunur.

''gecenin nemi mi düşmüş gözlerine?
    saçını dök sineme derdini söyle
    yeter ki ıslak ıslak bakma öyle''