merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• ışık hızından daha hızlı hareket eden partiküller
  1. 1

ışık hızından daha hızlı hareket eden partiküller

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. insanlık tarihinin en önemli anlarından birini gerçekleştiren partiküller aynı zamanda.

bilim adamları deney ortamında partikülleri ışık hızından daha hızlı bir şekilde hareketlenmesini sağladı. böylece einstein'in izafiyet teoremi de çökmüş oldu böylelikle.

kaynak: http://tinyurl.com/...
  2. ısınlanmanın gerçekleşme ihtimalini tekrar sorgulatan partiküllerdir.

daha birkaç ay önce japon bilimadamlari da izafiyet teorisini destekler yönde hiçbir maddenin ışık hızını geçemeyeceğini kanıtlamışlardı*
  3. her sene çıkıyor bunlar ortaya. "izafiyet teorisi çürüdü, koktu" diyorlar, sonra ses yok. olm bir kararda durun yav, hangi teoriye göre hareket edeceğimizi, hangi entel ortamlarda "izafiyet bitti yeaa" diyeceğimizi şaşırdık.
  4. yine de park yeri ararken karşınıza bir anda çıkan değnekçiden daha hızlı olmadıklarından emin olduğum partiküllerdir.

yahu sokağın başındayım ben daha. sen beni ne ara gördün, ne ara gözüne kestirdin, ne ara bana yer buldun, hangi katakulli ile beni oraya sokmayı başardın?
  1. 1