merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• ışık evleri
    • ışık evleri
  1. 1

ışık evleri

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bugüne kadar hakkında hiç bir giri girilmemiş olmasıyla şaşırtan, nur cemaatinin genç beyinleri toplayıp yetiştirdikleri evlere verilen addır.
  2. genellikle çiçek isimlerinden esinlenilmiş çeşitli isimleri bulunan evler. okullar başta olmak üzere çeşitli ortamlarda tanışılan gençlerin dini, sosyal ve akademik alanlarda eğitilmesi amacıyla kullanılır. eğitimi üstlenen abiler ise genelde üniversite öğrencileridir.
  3. kendi beynini kullanmak yerine kitapların da bile kendi adını kullanmaya tırsan atatürk düşmanı laiklik karşıtı bi insan ın beynini kullanmaya yeğleyen öğrencilerin kaldığı evler. bu evlerde özellikle beyin yaşken yıkanır mantığında orta okul öğrencilerine anlamsız kitaplar kasetler verilerek türkiye de kendilerine bir altyapı kurmayı hedefleyen insanların yaşadıkları evler ki bu kişiler atatürk e öküz a.s şeklinde isim takabilecek kadar küçülmüşlerdir. bu insanların duvarlarında asılı olan türkiye haritasında da artvin türkiye sınırları içinde değildir.
    (bkz: atatürk'ün gençliğe hitabesi)
    (bkz: öküz a.s)
    (bkz: said nursi)
    (bkz: misak-ı milli)
  4. türkiye pirinç rekoltesinin hatırı sayılır bir oranı bu mekanlarda etli pilav imalinde kullanılmaktadır.
  5. bu evlerde kalanların hepsi zamangazetesine abonedir. yani 4 kişi kalıyorsa bir eve 4 zaman gazetesi girer. hani biri de demez ki ben farklı gazete alayım, farklı gazeteler de okunsun.

hani radikal'i cumhuriyet'i geçtim, muhafazakar gazetelerden yeni şafak, akit, tercüman bile girmez bu evlere.

he, çok katı cemaatçi olmalarının dışında bu evlerde güzel şeyler öğretilir de. mesela okul derslerine takviye yapılır. makrube diye nefis bir yemek vardır ayrıca. ama en önemlisi, bir çok genç nasıl abdest alınır, nasıl namaz kılınır burada öğrenmektedir.

geçenler de katıldığım bir cenaze namazında, anasının babasının cenazesinde bile, abdest alıp iki rekat namaz kılmayı beceremeyen evlatları gördükten sonra, ne büyük bir hizmet yaptıklarını bir kez daha anladım.
  1. 1