1. ankara'nın kızılcahamam ilçesi sınırları içinde, ankara'ya 90-95 km. mesafede , zirve yuksekligi 1950 m.'yi bulan ve ankara'nın en yüksek yeri sayılan dağ...

hemen hemen zirvesine kadar çam ağaçlarıyla kaplı olduğundan, ucundan yakaladığı karadeniz ikliminin etkisiyle uzunca müddet yeşil kalabildiğinden ve serinliğinden, yazları eteklerinde piknik yapmak oldukça güzeldir. en güzel piknik yerlerine, yukarı çanlı (yerel deyimle yukarı çağnı) köyünün yolunu izleyerek gidilebilir..(oralı olmama rağmen ben bile şaşırmıştım oradaki piknik alanlarını görünce..bulabilirseniz gerçekten çok güzel..)

yokuş yukarı bir saat kadar yürümeyi göze alabilirseniz, dağın zirvesine ulaşır ve bulutlara dokunacak kadar yakın hissedersiniz kendinizi..

dağın zirvesinde , bir taraftan kızılcahamam'a bağlı köyler, bir taraftan da çankırı'nın çerkeş ilçesine bağlı köyler görünür....bir tarafı da tamamen uçsuz bucaksız çam ormanıdır zaten..yazın sıcağında bile serin bir esinti vardır zirvesinde..(ancak dağın zirvesine gsm'e mi, tv kanalına mı ait olduğunu bilmediğim, verici mi baz istasyonu mu olduğunu anlayamadığım dev gibi şeyler yerleştirilmiş....müthiş bir gürültüyle çalışıyor bunlar ve insan sağlığına zararlı olup-olmadığını da bilemediğimden, tırsıyorum ve hemen iniyorum geri...)

dağın zirvesine çıkarken yoruluyorsunuz belki ama, bu yolculuk da oldukça eğlenceli...mevsimine göre mantar, dağ çileği, böğürtlen,kekik v.b'lerini toplayıp, o güne kadar görmediğiniz türden börtü-böceği incelerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile...yemyeşil çam ağaçlarının üzerinden görünen masmavi gökyüzünde uçuşan kartal, şahin, leylek v.b kuşları izlemek, bülbül ve diğer ötücü kuşların seslerini dinlemek de cabası...

dağın bir tarafının eteklerinde (çam ormanlarıyla kaplı yanı) , abant gölünün minyatürü "karagöl" isminde bir göl vardır..(burası da piknik yapmak için mükemmel bir seçimdir.) gidildiğinde mutlaka görülesidir..

ancak ışık dağı'na gitmek üstelik zirvesine çıkmak gibi bir plan yaptıysanız, mutlaka hava durumunu takip edip, yağışsız bir günün seçilmesi gerekmektedir...zira karadeniz ikliminin etkisiyle genellikle yağış alır ve ıslanmaktan öte, yıldırım düşmesi gibi tehlikeleri de vardır...güler yüzle karşılamaz yani o günlerde ışık dağı....(yağışlı olduğu günlerde, kaşlarını çatmış mitolojik bir tanrıya benzetirim ben ışık dağını...)
  2. bütün güzelliklerini açarak, cömertce eteklerinde ağırladığı piknikcilerin; "aman da ne güzelmiş buralar" diye diye akşama kadar dinlenip, eğlendikten sonra, naylon poşet, pet şişe, kağıt, sebze-meyve kabukları v.b bilumum atığı, çok beğenilen o eteklerinde bırakıp gittikleri dağ aynı zamanda...
  3. çocukken kuzenlerimle naylon poşetler kullanarak belli bir yüksekliğinden kaydığımız,özel konumuyla bozkırlar arasında cennet kalmış memleketim kızılcahamamın en güzel mesire yerlerinden biridir.
    kar yağdığı zaman tepeden görüntüsüne doyum olmaz.