merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 2

üst kattan gelen koşan çocuk sesi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #gündem
  1. evin kapısının eşiğinde ayakkabınızı giymeye çalışırken yavaş yavaş fazlalaşan, rutin, deli edici ses şeysi. eğer giriş katında oturuyorsanız ve bahsi geçen çocuk yolculuğuna en üstteki kattan başlamışsa yavaş yavaş insanda nedensiz bir stres meydana gelir.

-patpatpatpat (en başta duyulması zor fakat yine de hızlı serideki ayak sesleri duyulur)
    +hasiktir... (bu sırada sözkonusu kurban ayakkabısını bağlamaya ya yeni başlamıştır, ya da bağlaması gereken ilk ayak daha bitmemiştir)
    -patpatpatpat (sesler giderek yükselir, ayakkabıyı bağlama hızı da orantılı olarak artar)
    -güüüm! (çocuk genelde elinde futbol -nadiren basketbol- topu bulundurur ve bunu millete de duyurabilmek için apartman koridorunda saçma saçma sektirmeye çalışır)
    +ananskim! (topun sesi duyulduğu an çocuğun niyetinin dışarı çıkmak olduğunu anlaşılır, kaçış yoktur... bu sırada ayak sesleri hala aynı seriyi bozmadan artmaktadır)
    -hoeloleoe oolm gtada bi görev geçmişim ahhua (birden volumu gittikçe artan gereksiz bir konuşma duyulur)
    +hısiktirhısiktirhısiktir (konuşmadan anlaşıldığı üzere çocuk sayısı muhtemelen ikidir, stres daha da artmıştır)
    -patpatpatpatpatpat güüüüüm patpatpatpatpat güüüüm (çocuklar giriş katının üstündeki kata kadar gelmeyi başarmıştır. sesler olabildiğince orospu çocuğu bir şekilde yüksektir. top her yere sektirildiğinde sanki bir uçak düşmektedir.)
    +bitirdim anunakoyiim!! (ayakkabı bağlama meşgalesi bittikten sonra kurban birden tabanları yağlar, apartmanın dışına çıkar, yetmeyince sitenin dışına kadar uzaklaşır. artık kabus bitmiştir, rahatlanılır)
  2. -patapatapatapatapatapatapata...
    +koşmasanıza lan eşşek sıpaları. koşmayın laaaynn. (süpürgenin kıçıyla vurulur yukarı)
    -pat, pat patapatapata pat pa pat.
    +bak bi de cevap veriyor büyüğüne!
    -pata pat pa pa pat.
    +tamam da olmuyor ki böyle gece gece. bak başımız ağrıyor teyzenle. lamba sallandı yahu.
    -pata pat.
    +tamam bi daha olmasın hadi. hayırlı geceler.
    -pat.
  3. hele ki o çocuk annesinin takunyalarını giyip pervasızca yürüyorsa yukarı çıkıp o takunyayı önce onun beynine daha sonra ona müsamaha gösteren anneyle babasının beynine beynine vurasın gelir de yapamazsın işte. üst kattan gelen o şıpıdak seslerden olan senin beynine olur.
  4. öyle bir an gelir ki neşe verir. koşuşturmacalarınız, işiniz, eviniz, hayatınız, finaller, vizeler asla onun kadar özgür olamayacaksınız büyüdükçe, onun kadar mutlu olamayacaksınız. sizin yerinize de koşuştursun biraz neşelenin birileri hala özgür.
  5. sinir bozucudur. öyle ki çocuklardan soğumanıza vesiledir..

anım vardır bu konuyla ilgili... lise 2'deyim o zamanlar...koca bir hafta boyunca hasta yatmışım evde. kış vakti, malum gribal enfeksiyonlar... değil kapıdan dışarı adımımı atmak, tuvalete kalkamıyorum (15 metrelik hortum ve 1 adet huniyle sorunu hallettik) o derece! neyse... sınavlarım vardı, tabi hiçbirine giremedim. hastalığımdan arınınca tekrar okula -döndüm-. bana haber bir geldi, ertesi gün 7 tane sınava girecekmişim. dönem sonu notlar verilecek... dumur mu olsam karar veremedim. akşam gittim eve, çalıştım dersime... erken de yattım, nihayetinde ders saati başına 1 sınav düşecek, tabiri caiz ise imanım gevretilecek. saat 11'e doğru tam vurdum kafayı yattım, güm güm güm güm gümbürü göm güm... bekliyorum. illa bu veletler yorulacak ve zıbaracaklar. yok arkadaşım, yorulmak falan diye bir tabir bilmiyor sıçanlar! saat 12 oldu hala güm güm güm... 1 oldu güm güm güm... 2'ye gelecek güm güm güm... en son dayanamadım artık, indim aşağı güvenliğin yanına; dedim "şu yöneticinin zilini çal, söyle de çocukları sussun, yarın sınavlarım var bir yerlerime kaçacak olan, asabımı bozmasınlar". adam önce dedi "siz söyleyin mırın kırın" dedim sen söyle, ben gidip uyuyacam. tam ben asansöre geçicekken malum yöneticinin sesi başladı megafondan yükselmeye "kim ulan benim çocuklarıma laf atan, ayrılmasın bir yere geliyorum aşağı!!" oha dedim içimden... gece gece bir de kavga mı edecem? zaten deli zamanlarım bir de.. asarım keserim modunda geziniyorum piyasada..

dedim bekleyelim bakalım neymiş amcamın derdi... adam indi aşağı başladı bağırmaya çağırmaya.. bende istifimi bozmadan dinliyorum, artık bayılacam uykudan. nefes aldı bir ara, şaşırdım, bir an hiç bitmeyecek sandım. sordum "bitti mi?" manasız manasız suratıma bakıyor... "kardeşim ben sana sadece çocukları sustur dedim, onları kesicem biçicem demedim, bilmem farkında mısın ama 10. kattayım, sen 11. katta... ve altlı üstlü 5'er katlık kapsama alanında seninkilerden başka çocuk yok. seninkiler uyuduysa cin mi koşuyo lan evin içinde? yeme beni, git uyut şunları.. hem çocuk dediğin tavuk saatinde uyur..." adam iyice ağzını bozunca en son kükredim.. napayım dayanamadım.. neden insanlar düzgün laftan anlamaz ki? illa kaşıyacaksın, büyüğünde olsa illa basıcaksın küfürü, yürüyeceksin üzerine.. evet yürüdüm. hatunum ama ufak tefek değilim, allah vermiş 1.80 boy. varsın olsun erkek gücü olsun, o sinirle yerim onun erkek gücünü...

o günlük konu kapandı. ama sesler kesildi mi? hayır. bendeki de keçi inadı değil mi? baktım veletler susmuyor bende müziğimi açtım sonuna kadar.. her patırtı kütürdü de bende iyice dayadım bassları. bekliyorum bir gün sokak kapısı indirilircesine çalınacak, bende mutfaktaki oklavayı adama kuyruk yapacam diye... nitekim o gün geldi çattı. alacaklı gibi çalıyor yönetici müsfettesi kapıyı.. gittim açtım ve şok oldum. daha o zamanlar "gaffur" tiplemesi piyasada yokken amcamız üzerinde açık mavi-beyaz çizgili bir pijama altı, üstünde lekeli beyaz atlet. yine oha dedim içimden.. hayır bir an nerde oturduğumu falan unuttum! dağ başımı nere bura diye tereddüt ettim. kapıyı aynen geri kapattım. oklava mı? yok hala mutfağımızdaki yerini korur...

saçmalamaya mı başladım ne? tamam... sustum... (ama herifi gördüğümde hala parçalayasım geliyor, itiraf etmeden geçemeyeceğim... eşek götü suratlı herif!)
  1. 2