merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

üniversite mezunu olup iş bulamamak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. *
    türkiye'de pek çok gencin yaşamakta olduğu problemdir ve bunu birkaç nedene bağlamak mümkündür.seçilen bölümün verdiği mezun sayısı piyasa talebinin çok üzerinde ise doğal olarak eğer bir eş,dost veya akraba iş için araya girmediyse açıkta kalmak kaçınılmaz olacaktır.ikinci olarak işverenlerin işe alma kriterlerini çok saçma sapan noktalara çekmeleri eğitimini aldığınız işi yapmanıza fırsat verememektedir dolayısıyla zor oyunu bozana kadar hiç çalışmam daha iyi mantığıyla hareket ederseniz yine açıkta kalırsınız.son olarak armudun sapı üzümün çöpü diye iş beğenmezseniz master veya doktora yapmış ama burnu havada olmayan ve gerçekten işe ihtiyacı olan bir insan gelip işi kapıverir.
  2. en az beş sene deneyimli ama 30 yaşını geçmemiş personel arayışlı, zeka kısıtlı şirketler sayesinde mümkün olandır. hayır madem öyle erken emekliliğe neden karşısınız, işte 25 e dek aileler bakar, 30 dan sonra da devlet, hayat bayram olur...
  3. boktan bi üniversitede okumak zorunda bırakılıp mezun olunca da torpilsiz iş bulmanın imkansız olduğu bulsan bile üç kuruş paraya en emperyalist şekilde yeteneklerinin sömürüldüğü türkiye de her genç insanın başına gelebilecek hadise.bu üniversite kaliteliyse durum daha da içler acısıdır.
  4. zamanında benim de başıma gelen en acıklı durumdur bu, susam sokağındaki 'arada kaldım' şarkısı gibi..
  5. suanki koşullarda gerçekleşmesi halinde şaşırmayacağım hadisedir.mevcut sistem gereği birçok üniversite mezunu arkadaşımız halan işsiz olarak yaşamını devam ettirirmektedirler
    bu biraz da okul birincilerinin üniversiteyi kazanamaması gibi birşeydir
    ezberci öğrenciler her yerde olaya yenik başlamaktadırlar
    iyi öğrenci olup gerçekten bilgi sahibi olan arkadaşlar işe bir şekilde bir yerlere gelmektedir
    olay nasıl bir öğrenci olduğunuz ve alanınızdaki bilginin gerçekliğidir
    ama iyi olup iş bulamama ihtimalide yurdumuzun sorunudur
  6. ya üniversite sırasında derslere önem vermemektendir ya da iyi bir torpilinin olmaması durumundan kaynaklanır. üniversite tercihi yaparken seni kara kara düşündürür. seçeceğin bölümler az ihtimalli iş imkanı veriyorsa bir yılını yemeni sağlatacaktır.
  7. bu gayet normal de anormal olan odtü, boğaziçi mezunu olup aylarca iş bulamamak olmalı. geçen gazetede vardı böyle bir haber. odtü mezunu bir genç artık canına tak etmiş, amcasının yanında pazarcılık yapmaya başlamış. neredeyse o pazar 2 milyar maaş alıyormuş, para bok keşke okumasaydım pazarcılık yapmaya devam edeceğim diyordu.

şimdi ben bu durumu şöyle görüyorum. ya bu arkadaşlar "korum ben 4 sene okudum, o kadar para yatırdım okula, çalıştım ettim 800 lira maaşa çalışmam" diye çemkiriyorlar. ya da hakkaten işsizlik diye bir şey var. bence ilki.

boğaziçi üniversitesinden mezun olup 2000 lira maaşlı işe girmek isteyen bir türk gencini anlayışla karşılarım ama sanırım biraz işi öğrenmek, piyasa yapmak, tecrübe kazanmak adına birkaç ay da ya da sene için dandik ve az maaşlı bir işte çalışmak lazım. bugün 2000 lira maaş alan adamlar sanmıyorum ki direk o ücretle işe girmiş olsunlar.
  1. 1