merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

• görseller

• ümmü gülsüm
    • ümmü gülsüm
  1. 1

ümmü gülsüm

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. efsanevi, mısırlı bayan şarkıcı. gelmiş geçmiş en büyük kadın seslerinden biri olarak kabul ediyorlar. alto diyebileceğimiz bir sese sahiptir. fakat sesi kadın sesinin yanında erkek sesine de oldukça yakındır. bu yüzdendir ki kimi kaynaklar bu tip sese cinsiyetsiz demektedir.

sevgisi tüm arap dünyası tarafından kabul görmüş, bir dönem tüm arap dünyasında birleştirici unsur olarak görev yapmıştır. benzer durum için (bkz: feyruz/!choban)

kendisi için yazılmış özel mi özel şarkılar söyler ümmü gülsüm. bunlar kimi zaman bir saati geçen uzunlukta şarkılardır. şüphesiz ümmü gülsüm'ü ümmü gülsüm eden en önemli unsurlar, sevgilisi ahmet rami'nin şiirleri ve bunlara muhammed abdülvahab'ın yaptığı bestelerdir. abdülvahap bizdeki sadettin kaynak ve orhan gencebay ekolünden bir arap bestekardır. işin ilginci yapılan müzik benzer olmasına rağmen bizde buna arabesk denirken orada "türki" denmesidir. eh bu da ayrı bir inceleme konusudur ki yeri burası olmayabilir.

devlet gibi kadın, diye nitelenecek türden bir bayan olan ümmü gülsüm, sahnede elinden mendili hiç düşürmez; şarkıları söylerken girdiği dayanılmaz duygu dolu anlarda ise zaman zaman elleriyle parçalar. konserlerinde şarkı söylerken, gerek şiirin sözleriyle gerek ümmü gülsümün o dayanılmaz yorumuyla coşan arap halkı tarafından, şarkılar sık sık alkışlarla, feryatlarla, haykırışlarla kesilir. bir çok şarkısı veya şarkılarının belli bölümleri türkçe söz yazılarak halkımızın beğenisine sunulmuş, zaman zaman bu durum araklamaya kadar gitmiştir. tanrı istemezse ve erkin korayın saykodelik enstrumantali bu sana son mektubum aklıma gelen ilk örnekler.

1975te vefat etmiştir. seveni çok olduğundan cenazesi iki gün bekletilmiş, kahirede dünyanın en büyük cenaze törenlerinden biriyle, milyonlarca kişi tarafından ebedi hayata uğurlanmıştır.

türk müziği, türkü, arabesk, ortadoğu sevginiz varsa ve hâlâ bu özel bayanla tanışmamış iseniz, en azından kınanmamak için başlamanızı tavsiye ediyorum. bir saatlik inta omri başlangıç tavsiyemdir, uzun diye kaçıvermeyin ha.
  2. ümmü eki arapça'da birinin annesi demek için kullanılır. ümmü gülsüm de gülsüm'ün annesi demektir. yani ismi ümmü gülsüm değildir. ismi ümmü, soyadı gülsüm gibi yanıltabilir hatta.

karıştırmış olabilirim, birinin kızı demek için de olabilir. o zaman da gülsüm'ün kızı demektir. hoş yine aynı kapıya çıkıyor, kadının adı ümmü gülsüm, gülsüm vs değil yani. ismi başka aslında.

bunca ukalalığın üzerine malesef gerçek adını ben de bilmiyorum o ayrı.
  3. arapça adı-gerçek adı- başka bir şeydir,tabi bunu yazıp giriye ne olduğunu eklememek de ayrı bir şapşalllıktır ama olayın bi de de şu yönü vardır ki gerçek adını bir arap'tan duyan bünyem algılayamamış,hemen unutmuştur.

bir de ecnebi zebanlarda şöyle geçer:omme kalsoum,oum kalsoum,um kulsum,ummu kulsum,bıdı bıdı..
  4. ana fı ıntı zarak
    söz: mahmud bayram el tunusi
    müzik: zakariya ahmed

ana fi inti zaarak
    khalat nari fi dolouice
    wi hattaat edee 'alla haddee wi 'adaat
    bil saniah ghabak wella gait

ya reit - ya reitnee omree ma habeit
    aizah 'araf la tikoun
    ghadbaan ow shahghil albak insaam
    hal liktnee min yah'see aoul
    ıl ghbah teegheeb allatoul
    wi a fakar eih illee ganaytoh
    min zambee ghayrak mah la eit

ya reit - yareitnee omree ma habeit.
    at 'alim alla gambre il nar
    wi att sharad wayak il afkar
    ıl nismah ah sibha khotak
    wil hamsa ah sibha khotak
    alla kida ahshahat weam seit
    wisha founee wi allou it ganait
    ya reit - yareitnee omree ma habeit
    tiou adnee bisneen wi ayam
    wit geenee bi haggag wi kalaam
    dah kalaam
    wit salim wi mor
    ou tikulif wit ooul naseen.

çevirisi;

seni bekliyorum
    ellerimde ateşini saklıyorum
    ve elimi yanağıma koydum
    ve senin olmadığın anları saydım ve hiçbir zaman gelmedin...

keşke keşke hiç aşık olmasaydım!
    bilmek istiyorum acaba üzgün müsün?
    ya da kalbinde başkası mı var?
    umutsuzluğumdan bana şöyle söyletiyorsun:
    "yokluğun sonsuza kadar sürecek,
    kendi kendime sorarım ben ne yaptım?" diye
    benim hatam, sen sadece benim meselemsin,

ateşin en alevli yerinden yara aldım.
    aklım hiçbirşeye yoğunlaşmıyor,
    her nefesle adımlarını sayıyorum,
    herbir harfle bile seninle muhabbetimizi hatırlarım.
    ben hep bu haldeyim. sabah ve akşam...

beni görenler delirdiğimi söylüyor.
    ve sen yollar ve günler boyunca bana geleceğini söyledin!
    özürler diledin!
    aah o sözler!
    farklı birşey söyle ve sadece daha güzel olsun.

geldin elimi tuttun ve hemen gittin
    ya da gelme ve sadece bana "unuttum!" de.
  5. türkiye'de malesef olması gerektiği ölçüde bilminmeyen mısır'lı şarkıcı. 1904-1975 yılları arasında yaşamıştır. "qawqab el shark" (doğunun yıldızı) lakabıyla anılmış gerçek bir efsanedir. mersin üniversitesi öğretim görevlisi murat özyıldırım'ın ümmü gülsüm hakkındaki çalışmaları takdire şayandır, son olarak www.ummugulsum.com sitesini kurmuştur.
    dr. virginia danielson tarafından yazılan "the voice of egypt ummu kulthum, arabic song and egyptian society in the twentieth century" adlı kitap, itü öğretim üyesi doç. dr. nilgün doğrusöz ve cem ünver tarafından "mısır’ın sesi ümmü gülsüm, arap şarkısı ve yirminci yüzyılda mısır toplumu" adıyla dilimize çevrilmiştir. bağlam yayınlarından müzik bilimleri dizisinde yayınlanan kitapta murat özyıldırım önsöz yazmıştır. ümmü gülsüm ile ilgili kaynakların çok sınırlı olduğu türkiye'de yapılmış büyük bir hizmettir.
    ümmü gülsüm dinlemeye ve anlamaya başlandığı zaman kolay kolay başka hiçbirşeyi dinleme ihtiyacı hissettirmeyecek kadar büyülü bir sestir. www.mazikana.com adresinden şarkıları indirilebilmektedir.
    ayrıca youtube'da da dinlemek isteyenler için search çubuğuna oum kulthoum, om kalsoum, umm kalthum vs yazıp aramaları önerilir.
  6. peygamber medine ye girerken, medineliler tarafından hep bir ağızdan söylendiği iddia edilen tala el bedru aleyne adlı güzide şarkıyı ilk kez söyleyen kişidir.
  1. 1