• görseller

• ülker reklamları
  1. anlaşmalı oldukları reklam şirketlerini eshefle kınadığım marka
    (bkz. `cola turka son reklamı
    ülker yıldz sakızları reklamı
    link reklamları (özellikle maymunlu olanı) vesaire vesaire....
  2. birkaç istisna dışında hepsi birbirinden iğrenç olan reklamlardır.ancak işin garip tarafı bu iğrenç reklamların azımsanmayacak derecede satışlara olumlu yansımasıdır.pazarlama da böyle bir şey olsa gerek.
  3. deli saçması reklamlardır bunlar, hatta saçma ülker reklamları diye başlık açasım var.

bikere kreminidiye bi şeker yapmışlar. reklamın teması şu ki ben bu şekerin adını unutabilirmişim ama tadını unutmazmışım. niye ? ben salak mıyım ? kremini kelimesini aklımda tutamıcak mıyım ? neden zorlanayım ? adama sorarlar madem unutulabilcek bi isim olduğunu düşünüosunuz neden ürüne bu ismi verdiniz ?

bi diğeri chewy reklamı, yani kaybolmayan sakız muhabbeti. kendimi bildim bileli sakız çiğnerim, bikere kaybolduğunu görmedim. sakız nası kaybolur ya ? kaybolmayan sakız ne demek, niye kendince konsept yaratıosun kardeşim ?* sanki reklam yaparken tıkanıp da saçma sapan bişey bulmuşlar gibi. şu aralar bu sakızın reklamı değişti galiba.

ülker'in pazarlama müdürü, bunu okuyorsan benle temasa geç, manyak fikirlerim var.
  4. muhtemelen anaokuluna gidip ordaki çocuklardan alınıyor bu reklam fikirleri. hepsi birbirinden iğrenç. bkz verecektim ama sayfayı doldurmak istemiyorum.
    ülkere burdan sesleniyoruz: adam akıllı bir reklam firması bulun gerekirse parasını ben veririm, yeterki bu iğrençliklerle bizi yüzyüze bırakmayın.
  5. dikkat edilirse, içersinde çok açık saçık kızlar ve çok cinsellik çağrıştıran öğelerin olmadığı, olamayacağı reklamlardır.
    önceden hiç dikkatimi çekmediği gibi, gerçek bir reklamcıdan bir ülker ürünü reklamı üzerinde çalışırken aldığımız uyarı:
    "bu arada, reklamı yapılacak ürün yaz ürünü ama bir ülker reklamında öyle bikinili kızlar öpüşen çiftler falan kullanamazsınız haberiniz olsun"
    (bkz: artık dikkat ediyorum)
  6. akılda kalmak için saçmasapan olma ilkesini edinmiş oldukalrına inandığım grup.evet o kadar saçma ki günlük hayata iğrenç espri olarak yansıyor ve akılda kalıyor ayrıca her bok ürettikleri için yüzlerce reklamları dönüyor .
  7. hayvan kadar plajda 50 derece sıcaklıkta altında kot pantolonla ordan oraya atlayan gençlerin görülebileceği reklamlar. şort giysinler lan bari. plajda günah yazmaz allah.
  8. türk insanına en uygun gelen reklamdır.insanları çok iyi okur ve nerden vuracağını çok iyi bilir.
  9. insanda kanalı değiştirme hatta televizyonu kapatma isteği doğuran reklamlar bütünüdür ki şu an televizyonda gösterilen gıda reklamlarının yarısı hatta belki daha fazlası ülker reklamı.
    fark ettim ki televizyonda gördüğüm anda beni delirten, “böyle reklam mı olur be”, “ne saçma bi reklam bu” tarzı yorumlar yaptığım reklamların %85’i ülker reklamı.

bu ülker hangi reklam ajansıyla çalışıyor gerçekten bilmek istiyorum. ayrıca bu ülkerin sahibi hiç mi fark etmiyor reklamlarının bu kadar iğrenç olduğunu? hiçbir yakını falan çıkıp adama dememiş mi kardeşim reklamlarınız iğrenç diye.. o ajansı bulursam valla gidip kapısının önünde gösteri falan yapıcam. o derece sinir etti beni. o şirketin reklam yapması yasaklanana kadar kapısına zincirlicem kendimi. ne hale getirdi bu ülker reklamları beni anlayın. delirttiler artık.

hayır ama bütün reklamları -hadi bütün demeyelim çook nadir de olsa güzel şeyler çıkıyor arada- mı saçma olur bir firmanın? ben çok aradım ama hiç mantıklı bir şey bulamadım o ülker reklamlarında.
    mesela dido reklamı… var mı böyle bir saçmalık? almışlar ak saçlı bi adamı koymuşlar oraya bi de dodidodidodi diyen mal bi tip bulmuşlar, olmuş reklam. dodisi gelene dido? bu mudur? nasıl bir reklam anlayışıdır bu? dodidodi ne bi kere allah aşkına? bak sinirlendim yine. bu reklamı yapan adam da ben reklamcıyım diye geçiniyor ben ona üzülüyorum.

başka bir reklam mesela, metro… neymiş enerji geliyorum demezmiş… mert adında sporcu bir eleman var bu reklamda da “mervee spordan geldim haa bi tane karnıma vursana” tarzı mal bir cümle söylüyor. mervenin buna anlamsız bakışlar atmasına rağmen arkadaş orda hala “hadi vursana hadi” gibi şeyler söylüyor ve yüzünü falan şişiriyor, garip garip davranışlar… neyse işte sonunda istediği oluyor bu mertin, merve ona bi güzel geçiriyor. bu mert de bi güzel uçuyor. ardından “mervee ne yaptın sen yaa!” diyor. bu merve de garip bir ses tonuyla “ben bişi yapmadım ki” deyip metrosuna bakıyor… ve anlıyoruz ki metro öyle bir şey ki enerjiyle dolduruyor bizi, dokunduğumuz şey uçuyor falan. yok öyle bir şey ya. ben kaç yıldır metro yiyorum hiç birine vurduğumda onun duvarı delip uçtuğunu falan görmedim. ayrıca o merti oynayan kişiyi bulmak için çok mu uğraşmışlar acaba?
    o değil de ben reklamdan nefret etmeme rağmen repliklerini falan ezberlemişim. al işte. adamlar da az değil aslında işini biliyor. adam nefret ettiriyor kendinden ama reklamını da ezberletiyor sana…

neyse işte başka bir reklam örneği: bizim mutfak hazır çorba… “tam tetimatıyla, olmuş!” evet bu reklamın ana fikri de bu. demet akbağ’ı da arada harcamışlar böyle saçma bir reklamda oynatarak.
    bu ne şimdi bu reklamı yapan adam reklamcı mı? yok “tam tetimatıyla” yok “dodidodi”… ne saçma sapan şeyler bunlar kardeşim. sen kendine reklamcı diyorsan utan. valla şuan reklamcı olasım geldi. değil mi ama o saçma sapan dodileyen tipleri televizyonda görünce insanın reklamcı olası gelmiyor mu? valla reklamcı olsaydım o ülkerin çalıştığı ajansı bulur ve ülkere adam akıllı reklamlar yapardım. evet, hayalim bu benim. ne bu böyle dodidodi nereye kadar?

bir de ülker reklamlarının şöyle bir olayı var… bir slogan bulup, o sloganla bir sürü reklam çekmek… (bkz: arkadaşlar ülker çikolatalı gofret sevmeyen var mı)
    bu slogana oldum olası sinir olmuşumdur. reklamdaki arkadaş bunu milleti susturmak için söylüyor di mi? direk “susun” dese daha mantıklı değil mi, neden bu kadar kasıyor anlamadım. bir de bu cümlenin arkasından sarfedilen “yok mu” yok mu? -harika bir cümle oldu di mi- o reklamdaki o “yok mu” diyişi beni o kadar sinir ediyor ki! bir de en sonunda ekranda gofret çıktığı sırada sanki farklı bir şey söylüyormuş gibi tekrar “arkadaşlar aranızda ülker çikolatalı gofret sevmeyen var mı” lafı geçiyor. bir de bunu söyleyen öyle bir tonlama yapıyor ki sanki önceki cümlede ”seven var mı” dendi. reklamı eleştirmek için biraz kastım sanırım ama bu benim hep dikkatimi çekmiştir, o adamın aynı cümleyi değişik tonlamayla söylemesi… bu arada o adamın sesi de acayip tanıdık ama kim çözemedim.

haa bir de albeni reklamlarına hep sinir olmuşumdur. albeni bahanesi ne ki? buyurun size nostaljik bir albeni reklamı… http://www.ulker.com.tr/...
    şimdi dürüst olalım.. diyebilir misiniz bu reklam “albeni bahanesi” temalı reklamlardan daha saçma? diyemezsiniz çünkü değil. bu nostaljik albeni reklamı bile yeni albeni reklamlarından daha mantıklı valla. en azından nostaljik reklamda bi koreografi var bi müzik dans falan bişiler var. yeni reklam ise sadece saçmalık. bu arada ülker reklam tarzını geçmişten bugüne hiç değiştirmemiş. hep bi saçmalık hakim reklamlarda.

nostaljiye başlamışken bir de nostaljik ülker çikolatalı gofret reklamına bakalım.. http://www.ulker.com.tr/... süper değil mi?
    yalnız o günün reklamıyla şu anki reklamı karşılaştırıyorum ve şu anki reklamı daha saçma buluyorum… bu durumda o ülkerin reklamcısının gerçekten bi düşünmesi gerek.

son bir nostaljik reklam... http://www.ulker.com.tr/...
    lütfen şu reklamı izleyip söyler misiniz ülker reklamlarında hiç ilerleme var mı? bak reklamcı hiç değişmemiş. eskiden reklamlar ne kadar saçmaysa şu an da o kadar saçma. yalnız bu çokoprens reklamına bittim. harika gerçekten.
    bu kadar nostalji yapmışken bunu söylemesem olmaz şimdi di mi? (bkz: akşama babacığım unutma ülker getir) bu sloganı da hiç sevmezdim orası ayrı. çok ağza takılıyordu çünkü, evin içinde “akşama babacığım unutma ülker getir” diye dolaşıyordum.

bu arada ben ülkerin ürünlerini çok severim. metro olsun dido olsun çikolatalı gofret olsun albeni olsun hepsini çok severek yerim ama bu reklamları adamı o çikolatadan soğutacak yakında o derece kötü.

bu arada fazla üstüne gittim sanki ülkerin ve reklamcısının. arada güzel reklamları çıkmıyor mu peki? hayır. işte bende bunu anlayamıyorum. mesela bir reklam vardı bayramla ilgili. küçük bir çocuk eline büyük bir eldiven takıp şeker toplamaya gidiyordu. bu reklam mesela bence çok başarılıydı. ama çok saçma bir durum bu. şimdi bakıyorum dido reklamını yapanda aynı ajans bu reklamı yapanda… arada ise dağlar kadar fark var. hayır madem yapabiliyorsunuz güzel reklamlar neden tüm reklamlarda göstermiyorsunuz bu yeteneğinizi?

neyse işte kısacası acilen düzeltmesi gerek bu ülker reklamlarının. bir şey izlerken reklama girdiğinde direk kanalı değiştirmemin en büyük sebebi çünkü o reklamlar…