merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

ülkücülerin ahmet kaya dinlemesi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. normal bir davranıştır, müzik siyasete alet edilmemelidir,fakat bunun üzerinden para kazananlar da vardır.

(bkz: soad)
  2. - geçen gün ocakta* ahmet kaya dinliyolardı abi..
    + vay anası..karaktersiz yavşaklar..
    - ipneler...

evet beyinde çakan ilk şimşeklerle beraber, tepki buna benzer olacaktır elbet. müzik deyince benim aklıma haklı olarak önce notalar geliyor. ve bu yüzden mozart'ın dahi önüne bir piyano koyup "abi bize ülkücülüğü anlatır mısın?" diye bir dilekte bulunulsa sadece notalarla o büyük müzisyenin bile anlatamayacağını düşünüyorum. çünkü nota dizilişleri izafi kavramlardır. kimi müzikseverde hüzün uyandıran ardışık 10 nota başka birisinde çoşku yaratır. bu açıdan enstrumental denilen müzik türüyle siyaset yapılamıcağı hususunda sanırım herkes hemfikir.

ama şarkıyla uyumlu yazılan sözler mutlak bir haltlar anlatacaktır. anlatılan şeyler lerzan mutlu şarkıları tadında "bak nasıl gösterip de vermedim" temalı cilve şarkısı sözleri,faruk k'ya has " işte bu şarkımda hiçbirşey anlatmamayı başardım" ayarında gudikizm temalı şarkı sözleri hariç bir şarkı illa ki hayatın içinden birşeyler anlatıyordur. zaten türkiye'de yapılan müzikte nedense insanların hayatlarının içinde hep aşk var, aşk konulu olmayan başka pek bir şarkı duyamıyoruz. bu yüzden aşktan başka bir konuda şarkı sözü yapılınca vatandaşın dikkatini çekiyor. bunlardan biri de ahmet kaya işte.

ahmet kaya açık bir şekilde şarkılarında yani sözlerinde siyaset yapıyor. ve onun görüşleri ülkücü denilen tayfanın görüşleriyle siyah-beyaz uyumunda. bu bakımdan abesle iştigal eden bir vaziyet. ve tıpkı kök hücre teknolijisine ılımlı bakan bir doktarun the great debate şarkısını defalarca repeat de dinlemesine benziyor. kaldı ki "ülkücülük" kavramı benim nazarımda "cahillik" e yakın, "milliyetçilik" ile alakası olmayan bir kavram. bu açıdan bakıldığında da bir ülkücü bırak ahmet kaya dinlemeyi, lenin mezarına çiçek bıraksa en fazla akbil cihazı kadar dikkatimi çeker.

sonuçta müzik artık apolitik bir kavram değil. içinde bir güzel siyasi, felsefik, sosyal olgular bulundurur. bulundurmalıdır, ki bulundurlumazsa yapılan müzik "şapur şupur beni ye" den farklı olmaz. bu vesileyle de çok sevgili şebnmem ferah'a sesleniyorum: "aşk,kadın,aşk,kadın,aşk.. nereye kadar?..hoş müzik...ama farklı konular bekliyoruz."
  3. müziğin dili evrenseldir.kişilerde kafa olmaması,kulakta olmadığı manasına gelmez.
  1. 1