1. aslında "üç günlük beylik beyliktir beyliği" olarak anılan beylik. fakat ilgili başlığı o şekilde açmaya çalıştığımda sözlüğün yapay zekası tarafından "bana bunlarla gelmeyin" tarzı dışlayıcı yorumlarla karşılaştığımdan böyle açmak durumundaydım. tepkiliyim ve kınıyorum. hadi bunu da uçurun bakalım.

neyse, kıyıda köşede kalmış anadolu beyliklerinden, daha doğrusu anadolu yakası beyliklerinden biridir bu. tarih kitaplarında falan pek geçmez. ben mesela orta ikinci sınıfa giderken satın aldığım üretim hatalı bir turbo sakızının içinden çıkan kağıttan öğrenmiştim varlığını.

1465 yılının 3 nisan günü üsküdar çiçekçi mevkiinde (harem'e inen merdivenlerin hemen üstünde) abesoğlu müştak bey tarafından kurulmuş ve o dönem beşiktaş ve eminönü üzerinden yaptıkları akınlarla osmanlı'ya kök söktürmüşlerdir. müştak bey döneminde beylik en parlak iki gününü yaşamış, sınırlarını kuzeyde kuzguncuk, güneyde salacak'a kadar genişletmiştir.

ne var ki, müştak bey'in 5 nisan günü ölümüyle birlikte beylikte iç çatışmalar başgöstermiş, bu durumdan faydalanan fatih sultan mehmed 6 nisanda geniş çaplı bir sefer düzenleyerek tüm harem sahili ve çiçekçi'yi osmanlı topraklarına katmıştır. paşakapısı mevkii ise o dönem özerk bölge ilan edilecek, osmanlı'ya yılda yedi altın akçe vergi ödeyecektir.
  2. abesoğlu müştak bey'in ölümünden sonra oğulları arasında şiddetli taht kavgalarına sahne olmuş beylik. sonunda şehzadelerin en küçüğü ve açıkgözü orkut çelebi tahtı kaptığı gibi bilinmeyen bir istikamete doğru koşarak uzaklaşmış. başkenti oradan oraya taşırken ağırlık yapmasın diye tahtı açılır-katlanır yaptırmış adamlar. akla bak sen şimdi.
  3. beyliğin yıkılışına ilişkin söylencenin bini bir para. abesoğlu müştak bey hakimiyetini tesis eder etmez ilk iş hazine garantili devlet tahvili çıkarıyor, ikinci olarak da çin'deki jian hanedanı prenseslerinden ming pei'ye evlenme teklifi götürüyor. fakat gerdek gecesinin sabahına sağ çıkamıyor müştak bey, tarihler 5 nisan 1465'i gösterirken meydana gelen bu hadise beylikte çözülme sürecini başlatıyor uzmanlara göre.

o meşum gecede neler yaşandığı bir muamma, çinli prensesin o zamanın teknolojisiyle nasıl bir günde pekin'den üsküdar'a gelebildiği ise apayrı bir dilemma.