• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• özel üniversitede burslu okumak
  1. öğrencilik hayatı boyunca yanlış anlaşılmaya merhaba demesi gerekir bunu yapan insanın. çünkü biri hangi üniversitede okuyorsun dediğinde xxx özel üniversitesi derse karşıdaki büyük ihtimalle içinde yav zengin çocuğu çalışmadan baba parasıyla girmiş. o kadar para bende olsa neler yapardım der. veya tam tersi x özel üniversitesi burslu derse de karşıdaki vay inek kim bilir nası eşek gibi çalışmıştır. kendimi hayat soyutlayıp çok bunun gibi çok çalışcağıma iyi ki çalışmamışım der. sonuç olarak iki türlü laf yeme olasılığı fazladır. fakat bu tabi ki genellemedir istisnalar da olabilir
  2. evet insanlar ilk başta paralı zengin züppesi gözüyle yaklaşıyor sonra burslu oldugunu duyunca hem inek gözüyle bakıyor hemde abuk sabuk sorular soruyor özel burslu ayrımı var mı sizin üniversitede? sınıfta bırakıyor mu hocalar?neden devlet yazmadın gibi... burslu okuyorum (bkz: istanbul bilgi üniversitesi) ayrım falan da yok puanıma göre girebileceğim en iyi yerlerden biriydi bölümüm açısından. sınıfta bırakmıyorlar 7 sene bursum var bana daha iyi olanakalar sundugu için geldim özetle burslu okumak gayaet güzel birşeydir.
  3. kişi, iyi eğitim veren özel üniversitelerden birindeyse dert etmemesi gerekir, zira hem iyi eğitim almak, hem de tek kuruş ödememek avantajlı bir şeydir.

bir devlet üniversitesi*nde okuyan bir insan olarak görüşlerim bu yöndedir..
  4. bir de bursluyum denildiğinde 'ay şuna bak bir de hava atıyor gece gündüz çalışmış' tepkisi almak da mümkündür..buna önerilen çözüm iyi bir dostu ikna edip yanında bir nevi suflör olarak gezdirmek,üniversite adı telaffuz edildikten sonra 'burslu' ekini söylemesini sağlamak ,bir de mümkünse 'x akıllıdır çok uğraşmadı' ya da en kötü ihtimalle 'x sosyal bir inektir' demesini garantilemektir..yalnız bazı burssuz dostlar vardır ki nişantaşında 'sen burslusun ödeme' derler hesap geldi mi derhal katledilmelidirler..(bkz: istanbul bilgi üniversitesi) lakin onlar genelde sürü halinde gezerler ve siz ikinci sınıfa geçtiğinizde hala kantinde ellerinde 'introduction to ..'kitabıyla piyasa yaparlar..çok da önemli değildir..her yerde herkese hitap eden insan bulunur..ayrıca insanlar para dökerken bu imkana bu şekilde sahip olmak gerçekten hazdır..
  5. asla ama asla diğer öğrenciler açıklamamanız gereken olgudur, samimi ve dürüst arkadalşlarınız dışında nitekim öğrenirlerse artık siz onlar için bir öğretmen, çalıştırıcı, not kaynağı oluverirsiniz.

kesinlik taşırki her sınav öncesi mutlaka biri kapınıza gelip yaw... kanka bilmem ne bilmem ne dersine beraber çalışalım mı? sorgusunu yapacaktır iyi hoş tamam ama ders çalışırkende kesin yerinde durmaycak yaw bi cola ielim yok çay demliyelim way efendim açıktım... gibi bilimum gereksiz tantana ile çalışma konsantrasyonunu delik deşik edecektir, hele birde arkadaşınıza fotokopi için not verirsiniz ve notların sizedönmesi son gün akşamı bulur ve elemandan "sen nasılsa burslusun zeki adamsın yaparsın sınavda" gibi abuk bir cevap alırsınız.

normal dönem içersinde gözlerine bile çarpmazsınız ama onlar için mid-term ve finaller için kelimeler hazırlarsınız her hasılda ayağınıza geleceklerini bilirsiniz hafiften bir sırtma ifadesi çakarsınız dudaklarınıza gülümser her daim yanında bulduğunuz arkadaşınız bu traji komik duruma.

millet bir çalışırken siz mecburen iki çalışmak zorundasınızdır çünkü kaybedeceğiniz hem bir burs hemde kalabilme ihtimaliniz olan bir ders vardır, oysa onların kaybedecek sadece zamanları vardır bunu iplemezler bile kaldıkları ders onların bursunu kesmez çünkü.
  6. çok güzeldir. genel itibariyle gelir düzeyi yüksek olan ailenin çocukları okuduğu için okul koridorları podyumu aratmaz, sizde zaten aileden gelen paranın bir kısmını giyime kuşama harcadığınızdan diğerlerinden aşağı kalır yanınız olmaz, üstüne gül gibi okur sınıf geçersiniz, varmı ötesi?
  7. okulun adını söyledikten sonra suratlarda yer alan "o kadar çalıştı gide gide özel üniversiteye gitmiş" ifadesinin, bursluyum dendikten sonra aldığı şekli görmek için bile değer.
  8. hayat boyu söyledikten hemen sonra bi paragraflık açıklama yaptıran durum. üniversiteden üniversiteye memnuniyet değişkenlik gösterse de genel kanı okuyanların hayatlarından memnun olduğudur.