• videolar

  1. a kare matris(nxn) olmak üzere,det(sı-a) matrisin değerini "0" yapan değişkenlere (s) verilen isim
  2. yapı dinamiğinde sıkça görülen mod süperpozisyonu yönteminde kullanılan vektör.araya bir de lamda değeri girer ve 3. kattan sonra sınavlarda determinantını almak oldukça uğraştırır.
  3. bir noktaya etkiyen gerilmenin tansörel ifadesinin özdeğerleri, asal gerilmeleri verir. keza aynı özdeğerlerin özvektörleriyse asal gerilme doğrultularını verir. çok işe yarıyor bu açıdan.
  4. 3. dereceden verilen bir matrisin karakteristik denklemini bilmenize rağmen kökleri karmaşık sayı olabilme ihtimali olan ve eğer sınıfa takmış bir lineerci varsa sormaktan çekinmeyeceği kırbaç gibi insanı haşlıyacak sorular sorulmasını sağlıyacak matrislerde bulunan köklerdir
  5. mutlu olmak için çevremizdekilerle iyi ilişkiler sürmek ve psikolojik açıdan dengeli bir tutum içerisinde olabilmek için kendimize dair iyi duygular beklememiz ve kendimizi sevmemiz gerekir. işte kendimize karşı hissettiğimiz bu sevgiye özdeğer denir.

    özdeğeri düşük olan insanlarda korku, ego, öfke gibi duygular yüksek olurken. özdeğer sahibi olan insanlarda güven ve sakinlik en üst seviyededir.

    (bkz: kendini sevmek)