• görseller

  • öz güven
  • öz güven
  • öz güven
  • öz güven
 1. çocukluk çağında gelişmeye başlar. her işini annesi babası yapan çocuk, daha doğrusu çocuklarına kendi işini yapmasına fırsat vermeyen aşırı ilgili ebeveynler çocuklarının özgüvenli biri olmlarını engellerler, aynı zamanda çok baskıcı ve sert ebeveynler de. sevgisiz büyüyen çocuklar tutuk olur büyüyünce.
 2. bu enteresan bir olaydır şöyle ki, kişi iş konusunda dışarıdan çılgın öz güvenli, ukala, küçük ve büyük tüm dağları ben yarattım edası ile gezinebilmekte, ama aynı kişi tam tersi farklı bir ortama girdiği zaman tek kelime edememekte veya bir düşünce çatışmasına girememektedir. bu şekilde bir özgüven tamamen sinüsoidal bir yapı oluşturmakta ve kişinin kendisi ile ilgili sorgulama yapmasına yol açmaktadır.
 3. insanda kesinlikle var olması gereken, gıpta edilen şey.
  ne kadar çirkin olursa olsun kişi, ne kadar başarısız ve yeteneksiz...özgüvene sahip kişiler muhabbetleri, tarz ve duruşlarıyla bile öne çıkabiliyorlar.
 4. kişinin egosunu tatmin etmek uğruna hava atmaktan kaçınmasıdır.

  bi yerde mütevazı olmayı da gerektirendir.
 5. bazen demicem genellikle güvenle karıştırılır ve "aşırısı iyi değil", "bu adamda fazla özgüven var" denilerek yanlış kullanılır. özgüven, kişinin tamamen büyüdüğü ortamla alakalıdır ve sadece orda ve küçükken şekillenir. ne kadar güçlüyse kişinin hayatta kalma olasılığı o kadar fazladır. yani hayattan kasıt en ufak bir terslikte "amaaan" dememektir aslında. güven ise özgüveni düşük olan insanlarda daha yüksektir. güven dediğimiz şey bir nevi savunma mekanizmasıdır aslında. kişi komplekslerini ve zayıflıklarını "güven"le kapatmaya çalışır, o yüzden kimi zaman hareketlerinde taşkınlaşır. dünyanın amına korum diyen bir kişide fazla güven, dünyayı olduğu gibi kabul etmeliyiz diyen bir kişide ise özgüven vardır diyebiliriz son olarak.
 6. yüksek devirli araç kullanmanın verdiği zevk gibi normalden biraz fazla olması gereken olgu...