merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

öz eleştiri

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. insanın durup düşünüp, benim de şöyle kötü özelliklerim var, ben burada hata yaptım diyebilmesidir
  2. kendü günahlarını inkar ederek tanrı'nın istediği şekilde evrilmesi ve suyun kendi yolunu bulması gibi bireyin doğru yola odaklanmasıdır.şeytana karşı akıl ile savaşmak ve de bir başka kişiye güvenerek kendini eleştirmektir.şüpheden kurtulan her insan elbet özeleştiri yapabilir.
  3. sürekli yaptığım hede. gece yatarken yaparım genelde ben bunu. günün otokritiğini yapmak hoşuma gider geceleri. dün gece de esti ve gelişigüzel düşündüm. yağmur sesini duydum, yağmursuz toprakları düşündüm ,*bir şükrettim. o topraklarda yaşayan insanların resimleri geldi aklıma. somali'deki cılız çocuğun susuz hayat endişesiyle bakışı o resimlerde; içim bir cız etti. sonra dün kullandığım su miktarını hesapladım kabaca. duş aldım yarım saat, bir 10-15 litre gitmiştir, elimi yüzümü yıkadım, bir 5 litre gitmiştir, eh içtik sıçtık aşağı yukarı 25 litre su harcamışımdır. evet 25 litre az görünebilir ama o 25 litre somalili 10 çocuğun su ihtiyacını karşılayabilir, o 25 litre bırak somali'yi torunlarımın su sorunu yaşamasına neden olabilir.

bir hocam insanların petrolden sonra su için savaşacağını söylerdi hep, biz de ''hadi len'' derdik içerden içerden... şimdi bir belediye başkanının açıklamasını izledim: ''su için allah'a dua etmekten başka çaremiz yok,küresel ısınma bizi de vurdu,bu yaz susuz kalabiliriz'' dedi. hem de seçim zamanında yaptı bu açıklamayı. demek ki gerçekten zor durumdayız. bu kimin suçu? tabi ki öncelikle halkını bilinçlendirmeyen yönetimin ve bilinçlenmek için başkasından birşeyler bekleyen bizlerin, benlerin suçu.

bunu bu başlığa yazmam, sizi düşünmeye sevketmek amaçlıdır. bu gece bir özeleştiri de siz yapın; konusu su veya küresel ısınma olsun. bunu yaparken de elinizi vicdanınıza koymayı unutmayın sakın, selametle...
  4. kişinin monologlarının monowar haline dönüşmesi durumudur..kendisi ile kanlı bıçaklı olur ölümüne tartışır ve kendi ağzına sıçıp sıvar..bu duruma dışardan tanık olma imkanını yakalayanlar açısından ise bu olay öz eleştiri olarak tanımlanır..
  5. türk siyasetçilerinde olmayan kişisel kontrol niteliği.

- siz memleketin herhangi bir yerinde, can kaybıyla sonuçlanan patlamalar olduğunda, istifa eden içişleri bakanı gördünüz mü?
    - siz memleketin bir yerinde, çok sayıda insanın hayatını kaybettiği bir tren kazası veya hep aynı yerde üst üste gerçekleşen otomobil kazaları olduuğu için istifa eden bakan gördünüz mü?
    - siz bu ülkede, üç büyük şehir susuzluk riskiyle karşılaştığında, işi belediyelere paslamayıp müdahale eden ve sorun çözülemediğinde görevini bırakan enerji bakanı gördünüz mü?

öz eleştiri, kendine karşı adaletli insanların yeteneğidir. öz eleştiri sahibi siyaset ise, adalet sistemi başta olmak üzere tüm kurumları sağlıklı işleyen demokrasinin bir aygıtıdır.
  1. 1