1. dudakları başka bir şeye değdirmekle, dokundurmak, hedef nesnesinde uzun süreli tutmak, işe dil ve tükürük karıştırmaktan mütevellit ıslaklığını artırmak arasında grafiksel eğrileri olan; toplumsallık, dostluk, sevgi ve arzudan birini ya da bazılarını belirten eylem.

  kültürlere göre farklılıklar gösterir. idaholular yalnızca cinsel ilişkide bulunacakları kişileri öperler mesela ve diğer bütün öpme biçimlerini sapkınca bulurlar. türkler kendi cinsleriyle öpüşmekte beis görmezlerken cinsel ilişkide bulunduklarını öpmemekle meşhurdurlar. ruslar cins gözetmeksizin önlerine geleni dudaklarından öpebilirler. kızılderililer ve eskimolar dudakları yerine burunlarını sürterler birbirlerine.

  insanlar arasında bir faaliyet olabildiği gibi insan ve diğer şeyler, hatta diğer şeyler arasında bir faaliyet de olabilir.
 2. öpüşme söz konusu olduğunda, dilin dudağın terbiyesidir. sonrasında güzel sözler çıkarma olasılığı yaratır.
 3. liseli kızların ve eve misafir olarak gelenlerin yanak değdirip "mucx!"sesi çıkarmayla yaptıklarını düşündükleri şey.dudak teması şart bi kere.ya öp "şapırt" diye,ya öpme.eh gerçi hayatınızda ilk defa gördüğünüz yaşlı bir teyzeyi yanaktan tutup şapırtlamak da biraz abes kaçabilir.o zaman en iyisi uzaktan öpücük atmak.
 4. gözlerden öpmek ayrılıklarda yaşanır
  burundan öpmek sevgiliyi masumca sevmek
  alından öpmek sevgiliye duyulan sonsuz saygı
  yanaklardan öpmek biraz kırgın olmak yabancılık işaretidir
  çeneden öpmek beğeninin işaretidir
  kulaklardan öpmek çığrından çıkmış arzunun işaretidir
  dudaklardan öpmek ise sevginin başlangıcıdır.


  kaynak: mail'den alıntıdır.
 5. -gel kardeşim seni bir öpeyim: muck muck
  *abi bende o zaman seni bir öpeyim
  -siktir len ibne ben top muyum?
  tarızında bir abimiz başka bir abimizi bu yolla kötü bozmuştur ve ortalık inleyen kahkalar ile dolmuştur.
 6. bazen otobüste görülen yaşlı ama şirin bir teyzenin ölen anneannenizi hatırlatması sonucu onun buruşmuş ellerini tutup hayır duasını almak için yapılır. bazen sokakta oynayan dünya tatlısı minik bir kızçocuğunu gördüğünüzde onun masum yanaklarını öpmek istersiniz bir sevgi gösterisidir belki de özleminizi giderir geçmişinize. bazen otogarda bir annenin evladına sıkı sıkı sarılıp kokusunu içine çekmeye çalışırken yaptığı eylemdir. ya da ta dünyanın öbür ucunda bulunan sevdiğiniz aklınıza geldiğinde hayalini canlandırıp gözlerinizde size ah çektiren eylem. en dokunanı, sırasız gittiğine inanılan gencecik oğlunuzun tabutuna sarılıp gözyaşları içinde oğlunuz diye bir tahta parçasını, ya da yeni ıslatılmış toprağını öpmektir.
 7. bir türlü kontrol altında tutulamayan eylem.

  öpmek istersiniz ama uzaktadır içinize atarsınız.
  yanınızdadır, doyamazsınız.
 8. ruhun dudaklarda vücut bulmasıyla, sevginin, saygının, aşkın, merhametin ya da özlemin karşıdaki kişiye akmasıdır.

  kimi zamansa nedensizdir..

  (bkz: @675156)