merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

ön çapraz bağ kopması

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. özellikle yumuşak zeminde futbol oynarken depar esnasında falan topuk zemine hafif batarsa dizin terse hareket etmeye (dizin yukarıdaki kısmının öne doğru kıvrılmaya) zorlanmasıyla kopabilen bağdır. kopması esnasında bir kemik patırtısı ya da "flop" efekti duyulabilir, şahsen ikisini de çok net duydum. ilk 2-3 dakika çılgın bir acı verir... öçb kopması vakalarının birçoğunda iç yan bağ yırtığı, menisküs yırtığı da vardır.

olaydan 5 dakika sonra gözle görülür şişlik vardır. dizinizi kıvıramazsınız ancak tam açık ta değildir. ağrısa da üstüne basılabilir vaziyettedir. buz tedavisi oluşacak ödemin en az seviyede olması açısından önemlidir, yarım saatte bir 10 dakika buz konulabilir. ertesi gün uyandığınızda diz daha da hareketsizleşmiş, ayrıca bir popo lobu kadar olmuştur. şişlik 2 hafta kadar bir süre içerisinde yavaş yavaş iner, diz 10 gün içinde yürürken problem yaratmayacak seviyede açılır. ancak dizinizi hiçbir zaman tam kıvıramazsınız, çok acır.

daha sonra ayağınıza bebek muamelesi yapmayı yavaş yavaş bıraktığınızdan dizinizde oluşan kontrolsüzlükleri hissetmeye başlarsınız. özellikle bacağı öne doğru savurma hareketlerini hiçbir zaman yapamazsınız. topa vurmaya çalışmamanız önemle tavsiye edilir, lakin bacağın dizin üstündeki tarafı durduğunda dizin altındaki tarafın durması kısmı gayet acılı olacaktır.

ancak düz koşu yapabilir, bisiklete binebilirsiniz.

iç yan bağ yırtıkları orta dereceye kadar olan vakalarda dahi kendi kendine tedavi olabiliyorken, çapraz bağlar kendini yenilemez. tek çözüm operasyondur. dizinizin başka bir kısmından bağ alıp vidalarlar. daha sonra bağı güçlendirmek için uzun süren bir rehabilitasyon süreci başlar.

acil tedavi gerektiren bir durum değildir. ancak beklendiği sürece bacaktaki kaslar daha az kullanıldıkları için güçsüzleşirler. ayrıca menisküs yırtılması olasılığı daha yüksektir. doktor bana en fazla 2 yıl mühlet verdi size ne kadar verir bilemem canlar lakin sıkıldım, yazdıkça moralim bozuluyor. yere sağlam basın, oyundan önce çok iyi ısının, bir de sabah akşam dizinizi güçlendirici hareketler yapın derim boşu boşuna bela oluyor başa kara kara düşünüyorsunuz...
  2. 2000 yılında yaşadığım ve hala tedbir almayıp ameliyat olmadığım rahatsızlıktır.bir futbol maçında kalçamın sağa dömesi ama ayağımın yumuşak çime sağlanıp dizden sabit kalmasıyla yaşanmıştır. önce bacağınızın tam dizden kırıldığını sanırsınız ama bacağınızı haraket ettirince bir anlık sevindirik olursunuz.neverland arkadaşımızın anlattığı gibi bir sonraki gün 3. bir popo lobu oluşur.

kopan bağ her zaman bir tehdittir. bir kere basket oynayamazsınız. yani ani sağa sola dönüşler, reverse hareketleri yapmanız her an dizin dönmesi için bir tehdittir. hıı ben sadece 3 lük çizgisinde dururum şut atarım diyorsanız size başarılar diliyorum. futbol oynamak bir nebze daha rahattır. fakat sakatlığı sağ dizinizde yaşadıysanız eskisi gibi kuvvetli şut atamamakla beraber sol ayağınızla hiç vuramazsınız çünkü artık sağlam destek alacağınız bir sağ ayağınız yoktur.

çok soğuk havalarda, aşırı yorgunlukta diziniz inceden ağrır. inletmez ama rahatsız eder.
    size tavsiyen dizinizi döndürüp , çapraz bağlarınızı koparmayın adam gibi oynayın artizlik yapmayın.
  3. bir insanın yaşayabileceği en garip rahatsızlıktır kanımca.

alt tarafı bir bağ dersiniz; en kral maçlardan burnum bile kanamadan çıktım, bi diz dönmesine mi yenileceğim dersiniz. ancak belli bir müddet sonra dizde boşalma hissi başlayınca, basketbol oynamaya çalışırken her seferinde diziniz öküz gibi şişmeye başlayınca anlarsınız dünyanın kaç bucak olduğunu. alaturka tuvalete çömelemezsiniz. çünkü yırtılan bağ dizin stabilizasyonunu bozmuş, menisklere zarar vermiştir. bu da dizde kilitlenmeye yol açar ki diz açılıncaya kadar çektiğiniz ağrının tarifi yoktur. tek tedavisi ameliyattır. yaklaşık 3 saat süren bir ameliyattan sonra dizinizi sargılı olarak görürsünüz. sargılar açıldığında ise üstte iki tane ufak kesik, diz kapağının altında uzun bir kesik, bir de kopan bağ yerine yamanacak parçanın alındığı dizin yanında bulunan kesiği görürsünüz. ben çok şaşırmıştım ilk gördüğümde; metal dikişler, garip kesikler. ameliyat sonrasında ise bir ayda toparlıyorsunuz kendinizi. ancak yaralanmanın tekrarlanmaması için en az altı aylık bir rehabilitasyona girmeniz şart. yoksa ameliyatın bir anlamı kalmıyor. gerekli çalışmaları yapar, rehabilitasyon programına uyarsanız 7 ay sonunda yavaş yavaş basketbola başlayabilirsiniz. ancak tamamen etkisinin geçmesi iki seneyi buluyor, uyarayım.

en iyisi siz bu rahatsızlığa bulaşmayın. basketbol oynarken dizinize mukayyet olun. bastığınız zemine dikkat edin. mutlu mesut yaşayın.
  4. bizzat kendimden biliyorum nalet bir olaydır. tam da ehe nası çaktım bacak arasını derkene "trak" diye bir ses gelmiş olup, ardından ahanıskym diyerekten yere kapaklanıvermişimdir naçizane. sahanın benim bulunduğum yarı sahasındaki herkes çıkan sesi duyduğunu beyan etmiştir. yurdum halısahalarında bulabileceğimiz en iyi imkanlar dahilinde soda şişeleri ile soğuk kompres yapılmaya çalışılsa da bacağın soba borusuna dönmesi engellenemiştir. ertesi gün çekilen mr sonucu ön çapraz bağ yırtığına ilaveten iç yan bağın ve menisküsün de sikertildiği tesbit edilmiştir. kahramanımız halen operasyon geçirmemiş olup sağ bacağına bebek muamelesi yapmaya devam etmektedir. bu arada sol bacak da üvey evlat muamelesi gördüğünden içten içten cızırdamaktadır yavaş yavaş. aman diyim dikkat edin merdiven çıkarken hacı dedelere yol vermek istemiyorsanız dizinize dikkat edin. spordan önce iyi ısının, zemini bozuk alanlara itibar etmeyiniz.
  5. 5 ay önce bizzat yaşadığım durumdur. yıllardır futbol oynamama, birçok sakatlık atlatmama rağmen, halı sahada tam şut çektiğim anda, "aha taktım 90'a" diye sevinirken, sol ayağım yumuşak zemine takıldı ve dizim döndü. inanılmaz bir acıydı, 5 dakika aradan sonra devam etmeye çalıştım, edemeyince "yoksa?!" düşüncesi oluştu kafamda. ertesi gün devlet hastanesine gidip mr çektirdim. ve evet, korktuğum şey başıma gelmişti. birçok futbolcunun futbol hayatını bitiren ön çapraz bağ sakatlığı.. yurtdışı planlarımdan dolayı ameliyatı erteleye erteleye 4 ay geçti maalesef. ve yurtdışı planımı erteleyip onun yerine ameliyat olmamın zaman açısından çok daha iyi olacağına karar verip, 38 gün önce ameliyatımı oldum.

ameliyattan hemen önce "alkol kullanıyor musunuz?" sorusuna doğru cevap vermenizde fayda var, zira alkol kullananlar genel anesteziye daha dayanıklı oldukları için, alkol kullanmayanlara göre daha erken uyanıyorlarmış. ben ameliyatım bittikten 10 dakika sonra uyanmışım. bi 20 dakika önce uyansak sıçtık yani. ameliyat yaklaşık 2 saat sürdü. dizde 3 tane delik açıyorlar ve baldırınızdaki kaslardan alıp ön çapraz bağ yapma işleminde kullanıyorlar. ameliyattan sonra hastanede bir gece kaldım. ağrım oldu fakat çok da rahatsız etmedi. ameliyat sonrası size bilekten kasığa kadar uzanan uzun bir çelik dizlik veriyorlar. bu dizinizi bükmenizi engelliyor. büküp de bağınızı daha kaynamadan koparmayasanız diye. ve bir çift de değnek. yaklaşık 25 gün ayağınızın üstüne basmanız, 35 gün boyunca da değnekleri atmanız yasak.

ameliyattan sonraki süreçte anlıyorsunuz ki, işin en kolay kısmıymış ameliyat. ameliyattan sonraki 11. gün dikişlerim alındı. ve 12. gün fizik tedaviye başladım. sol ayağım sağ ayağıma göre, kullanmamaktan dolayı bariz bir şekilde güçsüzleşmişti. yoğun bir fizik tedavi süreciyle (her gün) bu ayağımı güçlendirmeye yönelik çalışmalar başladı. işin en zor kısmı da, fizik tedavinin 7. gününden sonraki diz bükme egzersizleriydi. kendimi acıya dayanıklı sanırdım bir de, o diz bükme hareketlerinde inanılmaz bir acıyla karşılaştım ve bir hafta boyunca da devam etti bu acı. sonrasında acım inanılmaz azaldı. dizim tam bükülmese de, zorlayınca artık eskisi gibi acımıyordu. ve günden güne katlama oranım gittikce artıyor. bugün ameliyatmın üzerinden 38 gün geçti, ve yaklaşık 140-145 derece katlıyorum zorlayarak ve hafif de acıyla.

koltuk değneklerimi 4 gün önce attım. yürüyebilmek inanılmaz bir duyguymuş. yürüyemeyen ve yatalak insanlara allah sabır versin dedim içimden her gün. demeye de devam edeceğim. açın halinden aç anlar misali...

şimdilik gelişmeler böyleydi. sonrasını ben de tam olarak bilmiyorum. sanırım 2 ay daha fizik tedavi göreceğim, ve aynı zamanda havuza gidip ayağımı güçlendireceğim. 2 ay sonrasında da spor salonuna başlayıp, 5-6 ay sonra futbol oynayabilecekmişim. spor yapmayı zaten bırakmam da, her şeye rağmen futbol oynamayı da bırakmak istemiyorum.
  6. bundan yaklaşık 2 ay önce halı sahada ön çapraz bağım yırtıldı ve beraberinde menisküste 2. derecede dejenrasyon meydana geldi. doktor 1,5 ay sonra amelyat olman çok büyük bir olası dedi. çapraz bağın yapışma yerinden yırtılmış dedi. küçük bir ihtimal yapışabilir dikkatli olman gerekiyor dedi. dizlik kullandım. sonra içimde bir tutku şekline dönüşen halı sahalara kaleci olarak geri döndüm. son 5 dakikaları oyuna katılıyorum ama dizim ağrıyor. ben büyük bir risk alarak maçlara devam ediyorum, bile bile lades bu olsa gerek...
  7. futbolun yasaklanmasıyla yakalanma oranının azalacağını düşündüğüm diz rahatsızlığı. kardeşim ve birçokları futbol yüzünden bu rahatsızlığa yakalandı. şimdi ikinci ameliyatını olacak kardeşim. dizi yine dönmüş. yeniden kopmuş.
  8. ne olduğunu bilmeden önce "sakatlık işte yea" dediğim, başıma gelince ne de önemli bir şey olduğunu, bir insanın en sevdiği şeyi yapmasına engel olan kötü bir olay olduğunu anladığım sakatlık. ameliyatımın üzerinden 5 ay geçti. kendimi artık daha iyi hissetsem de, henüz futbol oynayacak seviyede değilim ve hissetmiyorum. geçen hafta doktorumun izin vermesiyle ilk kez koştum ve çok şükür pek zorlanmadım. 5 ay sonra ilk kez koşmak, inanılmaz bir duyguymuş... yakında spor salonuna başlıyorum, sol bacağım hala biraz güçsüz. geriye kalan tek sorunum, dizlerimin üzerine oturduğumda oluşan hafif acı, ve hafif bir diz şişliği.

ameliyat olacaklara tavsiyem, ameliyatın ilk bir ayı, salondaki koltukta tek başınıza ve bütün gün(abartısız bir ay boyunca bütün gün.) boşboş yatarken manevi destek arıyorsunuz, bazen sıkıntıdan kafayı yer gibi oluyorsunuz, işte bu dönemde bir pişmanlık duyacaksınız, siz siz olun, sakın vazgeçmeyin.