merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

ölen anneyi rüyada görmek

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. görünce ana kucağı sıcak; uyanınca bir tabut sessizliği ve soğukluğunda hayata kaldıran rüyadır. bedenin yarı ölü haldeyken iki alem arasında en mutlu ve en hüzünlü sallantısıdır. büyürken bahçedeki salıncağın yerinde şimdi ağlayacak kadar bir anne boşluğu kalmadığını sabah mahmurluğuyla uyanan göze çakan anne yokluğun. annesi vefat eden her kızın içine binlerce bebek sığar hepsi de kendinden büyük. annesi vefat eden her erkek elbet daha geç büyür lakin daha erken ölür.
  2. normalde ölen birini gördüğümde hiç ölmemiş gibi gelişiyodu rüya. herşey normal seyrinde devam ediyodu. dedemi görmüştüm bi kez o tarlada ot yoluyodu ben arkada yine karabaşla oynuyodum.
    ama annemde çok farklı oldu:
    rüyamda; eve gelmiştim annem evdeydi. annemin öldüğünü artık öyle kabullenmişim ki gittim direk sarıldım, öptüm, kokladım, hasret giderdik. ağlaştık koklaştık annemle. sabah olmaya yakın zaten rüyada olduğumu anladım uyanmamaya çalışıyom. ama bi şekilde bitti...
  3. gördüm yine gördüm*.uzun zaman olmuştu görmeyeli:
    eve bi geliyorum annemle babam oturuyo ayrı koltuklarda. annemin yanına gidip ''yine rüya'' diyorum ''yoksun sen''. annem: "bu kez rüya değil" diyo. babamla da kavga etmişler kuruyorum içimde. annem öldüm diye saklandı heralde 2 yıl, babamda ona kızdı ondan kavgalılar heralde diyorum. neyse oturduk anlatıyo ben dinliyorum. ağladı falan sonra getirdi yatağa yatırdı beni. bende nasıl moda girmişim nasıl inanmışım. dedi ya hani "bu sefer rüya değil" diye. cahillik işte inanıyosun*. aynı kazığı daha önce yememiş gibi. uyandım koştum yatak odasına, kapı da kapalı. kapıyı da kapalı görünce iyice inandım, annemden beri yatakodası kapısı açık yatılıyodu hep. kapıyı tıklattım girdim içeri. babam telefonla konuşuyomuş, ondan kapalıymış kapı. eğdim boynumu çıktım odadan.

dedim sen bi daha gelirsin rüyama. sekmedi ertesi gün yine gördüm rüyamda. açmış kolları beni bekler, sarılcam ya...
    ne sarılcam bea dedim* rüya değil mi yine*...
    baktım bükmüş boynunu koştum yine ağır çekim atladım kollara. taşıyamıyo tabi ne sandın eskisi gibi kaldırıp fırlatacan heralde. oldu oğlun 80 kilo*. neyse o kaldıramadı ben kaldırdım türk filmi gibi döneledik şöyle kendi eksenimiz etrafında ağır çekim. yine öpüştük koklaştık. biliyorum ya bu sefer rüya olduğunu; istemiyorum uyanmak. uyandın mı bitti işte; anne falan yok ortada. çok didindim ama babam uyandırdı sabah finalin var diye. öptüm annemi dedim: "anne final beklemez ben kaçar". o da "allah zihin açıklığı versin yavrum" dedi. koştum uyandım...
  4. ölen anneyi rüyada görmemiz hiç bir şeyi değiştirmez. 'ölü yine ölüdür'.. yani o bu çileli dünyayı terketmiş gitmiştir. artık o zorluklarla ve çetin mücadelerle dolu ahiret hayatına göçeylemiştir.
    o zaman bize ne düşer; onun ahiret yolculuğunda azıcık da olsa işlerini kolaylaştırmak için, elimizden geldiğince yüce yaratandan onun cennete nail olmasını istemek! evet bu kadar basit...