1. çok korkmak anlamında kullanılan deyimlerden biridir..akabinde baş parmak ağza sokularak damak kaldırılır, birkaç yudum da su içilir ve bunun iyi geldiğine inanılır.
 2. tırsmak, çekinmek her an ters bakacak olana karşı kalp çarpıntısı içinde olmak.
 3. gereksiz duygu silsilelerinden biri.korkunun ecele faydası yoktur hem de çoğu sizi yanıltıcı aldatııcı senaryolar üzerine kurulmuşsa.napıyoruz olur olur diyip geçiyoruz...
 4. öd patlamıyormuş bu da kanıtı.
  ----alıntı----

  korktuğumuzda, "ödümü patlattın!" deriz. acaba ödün, daha doğrusu 'öd kesesi'nin korkuyla patlaması söz konusu mu?

  öd, karaciğerin salgıladığı, yeşil-sarı renkte, acı bir bir sıvıdır. bir diğer ismi de 'safra'dır.

  insanda ve birçok hayvanda bulunur. hatta kurban kesilirken et acımasın diye öd kesesinin patlatılmamasına özen gösterilir.

  tabii ki korkudan öd kesesi patlamaz. peki ama bu deyim nereden geliyor?

  bilim adamları, korku ile öd arasında bir ilişki olduğunu saptamış. bir insan başarısız olduğunda, hata yaptığında, özgüvenini kaybettiğinde ilk olarak safra (öd) kesesi etkileniyor.

  kişinin morali bozulduğunda sindirim sistemine daha fazla safra (öd) gönderiliyor. bunun sonucunda da gaz sıkışması ve midede, bağırsaklarda kasılmalar meydana geliyor.

  korku ile öd arasındaki bu ilişki modern bilim tarafından kesinleştirilse de, aslında taa tıbbın kurucusu kabul edilen hipokrat'ın yaşadığı yıllarda dahi biliniyormuş.

  o yıllarda fazla safranın psikolojik sorunlara yol açtığına inanılıyormuş. hatta "melonkoli" kelimesi "kara safra" anlamına gelen latince "melaina khole"den türemiş.

  özetle, korkudan öd kesesi dahil hiçbir organımız patlamaz. ama moralimiz bozulduğunda, hata yaptığımızda daha fazla safra (öd) salgılanır ve bu da kişide rahatsızlıklara yol açar.

  -----alıntı-----