1. "öğretmen kutsaldır ana gibi
  öğretmen kutsaldır baba gibi
  öpülesi elleri var
  şirin tatlı dilleri var

  öğretmen öğretir "abc"

  ilk öğretmenin kim senin
  kim öğretti alfabeyi

  bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa
  yirmi dokuz kere kırk yıl
  kölesiyiz öğretmenin

  öğretmen kutsaldır ana gibi
  öğretmen kutsaldır baba gibi
  öpülesi elleri var
  şirin tatlı dilleri var

  öğretmen öğretir "abc"

  ilk öğretmenin kim senin
  kim öğretti alfabeyi

  bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa
  yirmi dokuz kere kırk yıl
  kölesiyiz öğretmenin."

  (bkz: ali rıza binboğa)

  http://www.ogretmenlersitesi.com/_yukle_/ata/alirizabinboga-ogretmen.zip
 2. sadece hababam sınıfı izlerken ya da vefat eden bir öğretmenin arkasından hatırlanan ibare.genelleme yapmayayım isterseniz, belki bikaç durumda daha benim aklıma geliyor bu cümle. belki de bu kutsal görevin kendisine ağır geldiği birkaç kişi tarafından bu kadar unutuluyor.eski arkadaşlarla toplanılan ortamlarda "olum o hoca eli öpülesi biriydi" cümlesi "mna goduğumun adamı, bi kopya çektirmezdi" geyiklerinin altında eziliyor.

  fakat bu kutsallığı anlamak için o kürsüye çıkmak, o masaya eşyalarını koymak, karatahtanın önünde elinde kitapla dolaşmak gerekiyormuş sanırım. ders dışında normal davrandığınız, muhabbet ettiğiniz, 3-5 yaş küçüklerinizin önünde elinizin ayağınızın birbirine dolaştığını, ağzınızın laf yapmadığını görmek yaşamak gerekiyormuş.

  hayır, heyecandan değil. o kutsallığı yaşamaktan.
 3. atatürk'ün öğretmenleri kutsal kılmasından sonra uzun bir süre iyi giden öğretmenlik mesleği şu sıralar güme gitmeküzere.para bakımından değil tabi, artık hocalar kendini kutsal görmeye başladı.öğrencilerin ders hakkında önerilerini ya da şikayetlerini dinlemiyorlar.bunu bütüb öğretmenlere yayamayız ama 15 yıldan fazla öğretmen olanların çoğu böyle düşünüyor.hatta bizimde bazı hocalarımız vardı ve okula sadece bizi avutmak için geldiklerini başımızda beklemek kendisinin görevi olduğunu düşünüyordu.
 4. öğrenci dövme konusunda yeni teknolojiler geliştiren öğretmenler için geçerli olmayan önerme