• görseller

  • öğrenci evi buluşları
  • öğrenci evi buluşları
  • öğrenci evi buluşları
  • öğrenci evi buluşları
  • öğrenci evi buluşları
 1. öğrenci evlerinde,parasızlığın sebep olduğu,genellikle sıfır maliyetli, gündelik yaşamı kolaylaştıran,muadil buluşlardır.
 2. discoya ayıracak paranız yok.
  ama gelişmekte olan bir semtte ucuz kirayla 4+1 evde oturuyorsanız discoya çevirecek bir salonunuz var demektir.

  bunun için öncelikle iş merkezlerindeki çöplükler dolaşılır,rengi değişmiş,kalınlığı da 2mm'ye kadar düşmüş ofis halılarından tedarik edilir;disconuzun zemin döşemesi hazırdır. babadan yalvar yakar istenen grundig marka teyp dağıtılarak,motoru tavana monte edilir,ucuna 1cm2'lik aynaların yapıştırılmış olduğu plastik top bağlanır;ışıklı küre de hazır. ışıklı küreye havasını verecek olan ışığı da yine tavana monte ettiğiniz diğer oda arkadaşınızın masa lambası verecektir.
  duvarlara da fosforlu figürler kesip yapıştır(bu iş için el işine meraklı kız arkadaşlar kullanılır)

  yine sokaklardan toplanmış sunta ve kontraplaklarla köşeye bir amerikan bar yapılıp,siyah yağlı boyayla boyanır. boyayı da taşınırken yardım ettiğiniz üst kattaki emekli komşunuzdan aparırsınız. sonra da 4 yıl boyunca ev-disko hayatının saltanatını sürersiniz.

  not:bu hadise ankara büyükesat'ta aynen vuku bulmuştur.
 3. eski tip ütülerin üzerini aliminyum folyoyla kapla,ters çevir tak fişe,sucuk pişirme ünitesi hazır. veya piknik tüp bittiğinde aynı işlemi çaydanlıktaki suyu ısıtmak için de yapabilirsiniz.
 4. (bkz: bira ve sigara kutularından yapılan sehpa)
  evin abuk subuk yerlerine yerleştirilen ve sigara içerken evde dolaşabilmeyi kolaştıran sabit küllükler (bkz: balkon) (bkz: çamaşır makinesinin üstü) (bkz: ocağın yan tarafı) (bkz: ayakkabılık) (bkz: elbise dolabının yan tarafı) (bkz: daha gider bu)
  alacaklılar (bkz: bakkal) (bkz: ev sahibi) kapıya dayandığında moleküler transportasyon ile ortamdan yokolmayı sağlayan zımbırtı(deneme aşamasında)
 5. mısır patlatmak istiyorsunuz ama mısır patlatma makinesi yok! öncelikle mısırlar ağzı dar ama çevresi ve hacmi geniş olan bir kutuya veya büyük boy bardaklara boşaltılır. fön makinesi sonuna kadar açılarak mısırların üzerine tutulur. ve mısırlar patlamaya başlamıştır bile...

  edit piaf: fön makinesi sağlamlığından emin olunmalıdır! yoksa maazallah aşırı ısıdan dolayı yanabilir/patlayabilir!
 6. öğrenci evlerinde en sık kullanılan buluş;karton kutuların ters çevrilip üzerine örtü örterek sehpa olarak kullanılmasıdır
 7. soğanın göz yaşartmasına artık dayanamayan ev arkadaşı: mutfakın camını açtıktan sonra masayı hemen camın diğer tarafına koymayı akıl etmiştir. kendisi bir deha olmasa da çok pratik, işlevli ve maliyetsiz bir buluş yapmıştır. şu an kendisi çok mutludur mutlaka soğan doğrama işleminin aranan ismi olmuştur. mutluluğunu resmettik hatta

  http://img147.imageshack.us/...
 8. fırında tarhana çorbası yapmak. gece eve gelinmiş ve çok acıkılmıştır. evde ocak tüpü ve yenecek başka birşey olmadığından evdeki dört kişi dönüşümlü olarak fırındaki çorbayı karıştırmak suretiyle sonunda pişirebilmişlerdir. bizzat yaşanmıştır. ortaya çıkan şeye çorbadan ziyade tarhana sulu keki denilebilir. hoş bir anıdır kendi adıma.
 9. fransızların yaşadığı bir öğrenci evinde, tuvalet kapısının önündeki parkeler küçük bir tepecik oluşturacak şekilde kabarmıştır. tuvalete girdiğinizde ise hemen kapının arkasına yapıştırılmış bir kağıt dikkatinizi çeker ve kağıtta "bu parke neden böyle kabardı? teorilerinizi yazın" yazmaktadır.