merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

çok okuyan değil çok gezen bilir

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. ''edinmek istediğin bilgiye göre değişir'' diye cevap verilebilecek varsayım. cadde ,sokak,eğlence merkezi vs. nin konumu ve önemli yerleri hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa bunu gezerek edinebilirsiniz. ama gezerken bir tarihi eser gördüğünüzde,o eser hakkında bilgi edinebilmek için orayı gezmiş ve görmüş olmanız yeterli olmaz,ya eser hakkında tanıtım yazısını okursunuz yada elinizdeki tanıtım broşürünü.
    veya tıbbi bir bilgi edinmek istediğinizde en yeni donanıma sahip hastaneyi gezerek bilgi edinemezsiniz. ya açıp konu hakkında kitap okursunuz ya da bir bilene danışırsınız.
  2. hakikaten götten uydurulmuş bi laf.

en çok gezerken okuyan ardından da özet çıkaran bilir. görsel hafıza da işitsel hafıza da bi yere kadar. not tutmak önemlidir. senelerimizi not tutarak geçirdik lan biz, ömrümüzü çürüttü o notlar, vizeler finaller gençliğim heba oldu lan bu yolda. 3 kuruş emekli maaşı için 3 kuruş paraya 3 kuruşluk adamlarla çalışıyorum 3 günlük dünyada.

3 lan 3! neyse. sakinim ben.
  3. biz türklere ait biz özdeyiştir. ama doğruluğu görecelidir. okuyarak öğrenilcek şeyler ile gezerek öğrenilecek şeyler farklıdır. ama şu varki toplum içinde en çok kullanılan bilgi gezerek öğrenilen bilgidir. yani, bir manavdan alış veriş yaparken avagadro sayısı hiç bir işimize yaramaz ama domatesin anavatanını bilmek işmize yarayabilir.
  4. ciddi anlamda götten uydurulmuş laf.

en çok gezerken okuyan ardından da cümle içinde kullanan bilir.

doğru söz şu olmalıydı; okuduğumuzu anladık mı cevap verelim.
  5. söylendiği zamanın şartlarına göre değerlendirildiğinde doğru kabul edilebilecek atasözüdür. artık "çok okuyan değil, internette çok gezen bilir" şeklinde revize edilmesi gerekir.

eskiden iletişim ve ulaşım imkanları bu kadar yaygın değildi. dolayısıyla insanların öğrenebilecekleri şeyler yaşadıkları yerlerde bulunan kitaplarla, oraya gelen yabancılardan öğrendikleriyle ve oradan dışarıya gidip gelen insanların paylaştıklarıyla sınırlıydı. düşünsenize, bir insan doğduğu köyden ya da kasabadan hiç ayrılmadan bütün hayatını yaşayıp, yine orada ölebiliyordu.

oysa şimdi durum farklı. elbette ki çok gezen insan, gezip gördüğü yerde edindiği izlenimlerden dolayı bir takım özel bilgiler edinir, yalnız bu tip bilgilerin çok daha detaylısı ve farklı bakış açılarından paylaşılanları internette fazlasıyla mevcut.

bu güzel atasözümüzü de tarihin müstesna köşelerinden birine gönderdikten sonra, yeniden sözlükteki genel kültür yarışması şeklinde seyreden atışmalarımıza dönebiliriz. destekçilerimden dualarını esirgememelerini rica ediyor, "ben 500 milyar isterim" diyorum. galiba o yarışma bitmişti, olsun, "canlı para" var...